23 entry daha
  • yazılım geliştiricinin rehberleri.

fakat küresel anlamda bu konuda ciddi kronik bir sorun var; anlatıcıların, anlatacakları özelliğin özünü anlatmaktan ziyade gereksiz detaylarla uğraşmaları.

misal basit bir "buton > sayfa açma" özelliğini öğrenmeye çalışıyorum şu anda bir dilde. ama eğitim* video'larının veya metinlerin hepsi, buton'daki metnin* rengi, fontu, başlık olarak kullanılacak diğer öğeler ve onların özellikleri vs. ile uğraşıyor. 10'sn'lik bir özelliği öğrenebilmek için dakikalarca butonların textlerinde hangi renkleri kullandıklarını okuyorum.

hele microsoft'un kendi dökümantasyonu daha da fecaat. tek satırlık bir fonksiyon çağırmayı gösterebilmek için bir projenin tüm betiklerini* yüklemişler. utanmasalar, bir sayfa açmayı göstermek için açık kaynaklı işletim sistemi yazıp yükleyecek insan evlatları. fonksiyonun nasıl kullanıldığını görebilmek için ctrl-f ile sayfada arama yapıyorum anasını satayım ki o çağrıyı örnek kodun neresinde kullanmışlar görebileyim.

bu durum, yeni araba kullanmayı öğrenen birine direksiyon hakimiyeti anlatmadan önce yarım saat arabanın radyosunu açma kapamayı, kanal değiştirmeyi, camları açıp kapamayı, klimanın ayarını vs. anlatmaya benziyor.

öz, kısa, net eğitim içerikleri hazırlayalım arkadaşlar. öğrenen sizin metinlerinizi fuşya mı yoksa hardal sarısı mı yaptığınızı zerre kadar merak etmiyor.
4 entry daha
hesabın var mı? giriş yap