• sezen aksu'nun ortaligi kasio kavuran adi bende sakli albumunun onno tunc icin yazilmis a1 sarkisi. ilk kez ibo show'da demosunu soylediginde sezen aksu, ben birkac dakika konusamamistim. sonrasi ise albumun cikisi ve sarkinin patlamasi. heyhat
  • sezen aksu'nun 1998 tarihli albümü adi bende sakli'da yer alir. sözü ve bestesi sezen aksu'ya, düzenlemesi ise askin arsunan ve kivanch k'ya aittir. sarkinin albümdeki düzenlemesi albüm yayimlanmadan önce ibo show'da umumla paylasilan halinden farklidir. bu ilk halinin düzenlemesindeki o bol detayli daginik orkestrasyon** ve daha sonra albüme giren halinin düzenlemesinin kivrakligi** bu sarkinin ilk önce askin arsunan tarafindan düzenlendigini, albümde ise kivanch k imzali bir nevi bir remix versiyonunun kullanildigini düsündürür.
  • serbest dolaşması hakkında süren veya açılacak davanın seyrini etkileyebilecek veya kaçma ihtimali olan sanık*. bu nedenle kendine isnad edilen suçlar hakkındaki davanın sonucunu veya hakimin dava sürerken tutukluluk haline son verme kararını hapishanede bekler. hakkında mahkemece verilmiş bir ceza olmadığı halde özgürlüğü kısıtlanmış (ilkesel anlamda) masum kişidir. ülkemizde şu anda davası süren kendisi hakkında ne mahkumiyet ne de beraat kararı alınmamış ve 5 yıldan daha uzun süredir tutuklu bulunan 770 kişi vardır.
    ülkemiz adalet sisteminin işleyişi nedeniyle bir çok kişi dava sonucunda suçlu bulunsa bile tutukluluk süresi aldığı cezayı aştığı için tahliye edilmekte, masum bulunan beraat edenlere ise (bildiğim, hatırladığım kadarıyla) eğer tazminat isterse asgari ücret üzerinden maddi tazminat ödenmektedir. yani mahkeme aslen masum bir sanığı beş yıl tutuklu şekilde yargılayıp, sonunda da beraat ettirirse mahkum yaklaşık 24 bin ytl tazminat almaktadır.

(bkz: tutuklama)
    (bkz: gözaltı)
  • gariptir ki bu şarkı hiç bu kadar anlamlı gelmemişti, anlamlı olabilmesi için tutuklu kalmak gerekmiş, ama tavsiye etmem tabi bu durumu.
  • sezen aksu ağıtları içerisinde en çok acıtanı.

öyle bir acıtır ki, elleriniz bomboş kaldığının cümle âleme duyurusu olmasından mütevellit acınız katlanır giderek. aslında, bir dizi olayın son halkasıdır bu şarkı.

en başta, gidenin bıraktığı boşluk sizi şaşkına çevirir. sürekli yemesine rağmen zayıf kalan sinir bozucu insan misali, etrafı ne kadar dolu olursa olsun içi boş kalmaya devam eder bir süreliğine. durumu anlayanların kaş göz kuşatmalarını, adı bende saklı diyerek geri çevirirsiniz, zorunlu olarak.

daha sonra, esas gidenin kim olduğunu fark edersiniz siz. bir yeri terk eden gitmez, kalan sonuna kadar yolcudur zira. özlenen, yüzüne bağıra bağıra gidiyorum denmek için yakında değildir artık. sadece titrek sesle kendinize söylersiniz gittiğinizi, başkalarını bırakın kendiniz bile duymazsınız.

kaldığınız, ya da başka bir deyişle gitmeye devam ettiğiniz her gün, daha sonra sizden savrulacak küller yanmaya devam eder. yanarsınız mütemadiyen, yanarsınız, yanarsınız, hiç sönmeyecek gibi yanarsınız. tuhaftır, sönmeyi istemezsiniz bile. yanmaya alışırsınız, yakanın haberi bile olmadan.

ne kadar zaman geçer bilinmez; artık alıştığınız bu durum, vazgeçtiğinizi söyler size çekinerek. çünkü kendinden emin bir durum, kendine güvenen bir duygu bile, dünyaları yakacak bir ateşin yanına çekinmeden yaklaşamaz ki. yaklaşamaz ama siz, şaşırtıcı bir şekilde kabullenirsiniz artık. çünkü geri dönmek fiili, özlenen tarafından var olan bütün sözlüklerden ebediyen silinmiştir. ustalıkla kazınmış da olabilir, üzerlerine yeni kelimeler yazılması için; başkalarına söylenmesi amacıyla.

yıllar yıllar sonra, ne kadar geride bıraktığınızı düşünseniz de, nereye takılıp kaldığınız suratınıza çarpar: mevsiminin özelliklerini hiç şaşmadan taşıyan bir şubat gecesinde, yüzünüzü ısıran ve bundan hoşnut olan rüzgarın yarattığı o bıçak gibi etki, size yıllar öncesinden prangalar vurulduğunu söylediğinde boğazınız düğümlenir. o anda, aslında sözlüklerdeki kelimeleri kazıyanın siz olduğunu fark etmeniz hiç de zor olmaz; çünkü ağzınızdan çıkan tek şey, ilkel bir mağara adamının yaptığı gibi anlamsız heceler olmuştur.

o ateş ise, ne söner ne de daha da kuvvetlenir. ah bir sönse, kendisinden sonrakilere yer açacak ama istemez; biraz daha kuvvetlense, yandığı yer ile birlikte her şeyi köze çevirecek ama inadına güçlenmez. her yeni gün; sustuğunuz sözlerinizi ve kaçırdığınız gözlerinizi, sanki dün susmuş ve kaçırmışsınız gibi hissettirmek için hiç şaşmadan aynı şekilde yanmaya devam eder. inadına.
  • "yandım yar...
    közlerimi savur savur bitmiyor..." dizleriyle insanın içine oturup kalan bir şarkıdır. ah unutulmayanlar... unutulamayanlar...
  • mart 1952 de yeryuzu dergisinin 11. sayısında yayımlanmış ve yurdum benim şahdamarım kitabında da yer alan ahmed arif şiiri.

tutuklu

birden
    kursun yemiş gibi susar,
    gözbebeklerime karsı.
    susar da açılıp yol verir şehir,
    sade radyolarda bir gamlı hava:
    "elaziz uzun çarşı..."

firarda gozum yok,
    namussuzum yok,
    yok pişmanlık bir halim;
    yaslanıp, bir cigara yakmak isterim
    dumanı cevahir değer.

mağlup mu desem, mahçup mu?
    ama ikisi de değil,
    ben garip, sen güzel, dünya mutlu...
    öyle tuhafım bu akşam üstü,
    sevgilim,
    canavar götürür gibi
    iki yanım, iki süngü...

ahmed arif
  • insanlarin hakkinda yorum yapmadiklarini gorunce sasirdigim sarki..oysa ki sezen aksunun en yaralayan sarkilarindan biridir..
    solo molo beklemez sezen "ne senden oncesi ne senden sonrasi" diye girer sarkiya.. sarkidan once ki gunu sarkidan sonra ki gune eş tutmayacak bi şekilde..

unutlamayan aşklarin sarkisidir..ozellikle yaşandigi donemde kiymeti bilinmemis aşklarin..

"sakladım gözlerimi
    sustum hep sözlerimi
    yandım yar "

der sezen..yaptigi seyin annamsiz oldugunu tutuklu kalmanin sacmaligini bilerek.. ama başka yol yok gibidir.. yaşamdan sikilanin ölümden başka kaçiş yolu olmayacagi gibi...
  • kivanch k'nin duzenlemesi olmasa, bu kadar etkileyici olmayacak bir sarki.
  • ne senden öncesi
    ne senden sonrası
    ayrılık aman ölümden yaman
    geçmiyor zaman geçmiyor
    ne anam babam
    ne hoş hatıram
    yetmiyor canım yetmiyor
    ben sende tutuklu kaldım
    kendi hayatımdan çaldım
    yedi cihan dolandım
    bana mısın demiyor
    sakladım gözlerimi