şükela:  tümü | bugün soru sor
 • kimi katıldıkları protestolardan, kimi açtıkları pankartlardan, kimi ise hiçbir suçu olmadığından tutuklanan ve sayıları 500`ü bulan öğrencilerdir.

  şimdi peşinen söylemekte fayda var. bu başlığın altına bişeler yazmak için girdim fakat böyle bir başlık olmadığını gördüm. aklıma geldiği kadar aradım belki başka başlıklar açılmıştır diye ama bulamadım. beki gerçekten vardır. eğer varsa bir tane daha olmuş olur, böylesine önemli konu için. eğer varsa, varsın ben haksız olayım ama eğer yoksa yazıklar olsun ekşi sözlük.

  sen ki, abuk sabuk, olur olmaz herşey için başlıklar açan nice yazarlar barındırıyorsun içinde!! götte çıkan bir kıldan tutunda abuk sabuk futbolcular için bile başlık açıp nice entryler giren yazarlar, konu böylesine üzücü, utanılması gereken bir mesele olunca neden bir kelime etmezler acaba diye düşünüyor insan. üstelik bu yazarların çoğu öğrenci. yani bu tutukluların hepsiyle ya akran ya okuldan arkadaş! insan bu durum karşısında daha da bir şaşırıyor.

  bugün iki tane masumun davası vardı. 2 seneden fazladır içerdeler. hala içerde kalmalarına hükmetti yüce türk adaleti. üstelik o mahkeme o iki masumu suçlayamıyor bile.

  içerde nice öğrenciler var sayın ekşi sözlük yazarları. çoğu ya bir protestodan, ya pankarttan, ya ücretsiz eğitim istediklerinden ya da siyasi görüşlerinden içeride. hem de büyük çoğunluğu yargılanmayı bekliyor işlemedikleri suçlardan ötürü. eminim ki bazılarınız 'ben niye orada değilim demek ki bir suçları vardır' diye geçiriyorlardır. ama eğer biraz vaktinizi, şu abuk sabuk başlıklara harcıyacağınız kadarının yarısını bu arkadaşlarınızın gerçekten suçu neymiş diye araştırmaya, onlara destek olmaya harcasaydınız sanırım bu ülke en azından gelecekte daha güzel bir ülke olabilir.

  dünyanın onlarca değişik şehrinde, binlerce öğrenci her türlü eşitsizliğe, haksızlığa karşı tek yürek olup dimdik dururken bakın biz neleri konuşuyoruz. biz bu hesabı sormadıkça ama en başta kendi vicdanımızda sormadıkça adalet bizim neyimize! halbuki biraz empati nelere kadir!

  yazıklar oldu bizden öncekilere, yazıklar oluyor bize ama bari yazıklar olmasın bizden sonrakilere!
 • öğrencilere yönelik keyfi tutuklamaların sona ermesi için bir imza kampanyası başlatıldı. imzalayıp, yaygınlaştırarak destek olabilirsiniz.

  imza kampanyası
 • (bkz: eren yurt)
 • bir suriye'deki taş atan çocuklar kadar değerli değillerdir. çünkü direkt düşman. çünkü dış politikada örnek göstermeye müsait değiller.
 • sayıları şu an 600 ün üstündedir.

  http://balikbilir.org/…/19-mayis-arkadasin-tutuklu/
 • şu günlerde üniversitelerin mezuniyet törenlerinde gündeme taşınan, hazırlanan dövizlerle, atılan sloganlarla destek olunan öğrencilerdir. bu aktivist öğrencilerin geleceğe dönük bir fişlemeye tabi tutulması da çok muhtemeldir.

  bu konuda ki en çarpıcı örnek ise marmara üniversitesi besyo 2012 birincisinin yaptığı konuşmada tutuklu öğrencileri anmasıdır. 771 tutuklu öğrenci ile ilgili sarf ettiği sözler törene katılan binlerce insanın alkışları ile taçlanmıştır. işte o konuşma; http://bit.ly/lqshp1

  bu yıl yaşananlar ile "etliye, sütlüye bulaşmayan zeki çocuklar bunlar" imajı geride bırakılmıştır. bu ülkenin zeki çocukları, duyarlı gençleri, çevrelerindeki adaletsizliklere ve haksızlıklara karşı seslerini yükseltmeye başlamışlardır.

  konu ile ilgili bir başka örnekte odtü'nün mezuniyet pankartları; http://on.fb.me/piqxht
 • http://haber.sol.org.tr/…hapis-istendi-haberi-56593

  bu da yeni dava, memleketin işçisi ile dalga geçmek bu ülkede meşru.
 • tutuklu öğrencilerden sınav yerlerine gidebilmeleri için fahiş ücretler istendiği ortaya çıktı. okullardan sonra cezaevlerinin de öğrencileri har(a)ca bağlamasıyla, paralı eğitime yeni bir soluk getirilmiş oldu. (bkz: sen misin parasız eğitim isteyen)

  ilgili haber için: http://www.radikal.com.tr/…id=1096559&categoryid=77