• iktisatli veya tabiri caizse ekonomik davranarak bir takım birikimler yapma cabasi. gelismis ekonomilerin anahtar noktalarindan biridir. diy magzalarin var olma sebebidir.
  • cimrilik ile arasında ince bir çizgi vardır, dikkatli olmak gerekir
  • israfın zıttı. tutumlu insan daha az tükettiği için ve elindekileri maksimum yarar sağlamadan atmadığı için farkında olmadan çevrecidir de. ilk aklıma gelenler; çamaşırın 2. suyunu alıp yer temizliğinde kullanmak, gömlek yakalarını ters çevirip dikerek yeni bir gömlek kadar daha giymek, bayat ekmeklerden yeni ve güzel yemekler yapmak, otelde bile küveti doldurmaktan derin bir iç sıkıntısı duyup duş almayı tercih etmek, çimlenen soğanı toprağa dürterek tazesinin çıkmasını sağlamak, eski bir paltoyu battaniye haline getirmek, kuru yemişlerin kabuklarını mangal, soba, şömine için yakacak olarak saklamak , mutlaka hayvan beslemek, meyve/sebze kabuklarını çöpe değil tavuğun önüne atıp taze yumurta yemek, pişen etin kemiklerini kediye/köğeğe vererek yılana, fareye, hırsıza karşı önlem almak...
  • şu içinde bulunduğumuz "tüket! daha fazla tüket! en fazla tüket! tüketmek mutlu olmaktır!" çağında giderek demode olan erdem.*
  • söz konusu tüketim çağında bu yönde atacağınız en ufak adım cimrilik, pintilik gibi yaftalamalarla sonuçlanır. dikkatli olmak gerekir. siz gene de daha çok harcayın, daha çok tüketin.
  • gunumuzde uygulamasi oldukca zorlasmistir, (bkz: planned obsolescence).
  • beceremiyorsanız 6 ay sonraya falan çılgın bir seyahat planlayın. basın parayı alın biletleri. eşşek gibi tutumlu oluyorsunuz sonra. denedim, onayladım.
    da şöyle ufak bi bug'ı var; o kadar uzun zaman olunca önünüzde devamlı gelişiyor o seyahat planı. aha tam da biz ordayken şu maç var ona gidelim, hazır ordayken şu gösteriyi izleyelim derken wuhuu bi bakmışsın yine tasarruf tedbirleri kifayetsiz. insanın içinde olacak arkadaş.
  • üniversiteye başlayınca öğrendiğim;kiminin çok erken dönemlerde öğrendiği, kiminin öğreneceği güzel ve gerekli bir kavram.
  • eğer cimrilik halini almadıysa sağlıklı tutumluluk, sonunda kıtlık değil bolluk hissiyatı sağlamalıdır.
  • her insanda olabilse, dünyanın bambaşka bir yer olabileceğini düşündüğüm özellik.
hesabın var mı? giriş yap