şükela:  tümü | bugün
  • tam adıyla: "filtreli sigara tüpüne tütün doldurma makinası"

piyasaya "kendi sigaranı kendin yap" kampanyaları sonucu girmiş bir ürün, aparat falan. tabii ki bir adı yok aslında; "sigara sarma makinası" (ki sarma fiiliyle alakası yok), "tütün dolum makinası" falan da deniyor. (bu daha bi mantıklı.) tutturabildiğine, gelişine tarif ediyorsun, satıcı anlarsa veriyor makinayı sana. olmadı tütüncüye girip rafı göstererek "aha bundan istiyorum bi tane, kaça?" diyorsun.

bu makinayı bazı insanlar sigara saramadıkları için, bazıları da sarma sigarayı sevmedikleri için (sarmanın görüntüsü, çağrışımı, kişinin yetiştirilişi, uçlu içme obsesyonu vb) kullanır. "kambur" tabir edilen modeli en kullanıcı dostu modeldir. elektriklileri, kolluları, bir kerede 3-5 tane dolduranı da mevcuttur.

yıllarca sarma sigara içtim. köpek model nikotinman olduğum için tek elle sarabiliyordum, pratiğim o derece yükseklerdeydi yani. sonra istediğim tütünleri bulamamaktan ötürü (ajja17 içen adama drum naapar, samson naapar, old holborn ne sikim...) pakete döndüm. ama ilk olarak 90ların başında tanıştığım bu alet hep aklımda kaldı. birkaç yıl önce tahtakale'de satıldığını gördüğümde havalara uçtum. o zamandan beri de kullanıyorum.

avantajları:

- abarttığımda günde 3 küsür paket içtiğim sigaraya ayda sadece 100 küsür tl harcamak.
    - (görece) az katkılı tütün sayesinde sağlığımla daha az oynadığıma inanmak, ama şaka maka sabahları öksürmemek.
    - tütünümü ve tüpümü seçebildiğim için sigaradan maksimum tadı almak.
    - el ve dudak alışkanlığım en üst düzeyde olduğu için (bkz: oral fiksasyon) her elimi attığımda cebimde paket bulamamamdan ötürü sike sike daha az içmek.

bu son kalemi biraz açayım gençler: hani evinde tabanca bulundurmaya meraklı insanlar vardır, ille silahı olacak, yoksa rahat edemez. bu cinslerin biraz bilinçli olanları tabancayı demonte saklar ve kurşunları da evin diğer bir köşesine zulalar ki bir delilik anında eline alıp ona buna sıkmasın, silahı monte ederken, doldururken düşünmeye ve sakinleşmeye vakti olsun. ("o zaman ne sikime silah var evde, allah muhafaza hırsız uğursuz vb," diyenlere selam ederim.) işte tütün, filtreli tüp ve makina üçlüsü de asla ve kat'a sigara istenmeden çalışmamalı bence. böylece insan elini attığı yerde sigara bulamıyor. (çalışırken masamda eski mısır ayini yapar gibi 3 tabla bulundurmuş ve dalıp 3 ayrı sigara unutmuş biriyim. ortalıkta göz gözü görmüyor, sis bombası atılmış gibi, ama benim içtiğim sadece elden düşme duman.)

örneğin çalışıyorsun, ve bir yer gelip çatıyor ki daralıyor, tıkanıyorsun. bir sigara yakman gerekiyor. o zaman efendi gibi kalkıyor, kahven olurken elementleri birleştirip bir sigara yapıyorsun. o kahveyle o sigaranın tadını çıkarıyorsun. gerisi yok. mola bitti, aynen işe devam. daha önce oturup 3-5 dakkada bir paket sarsan bunu yapamazsın işte.

özet: o makina zaten iyi bişeydir ama bokunu çıkarmadan kullanırsanız daha da iyi sonuçlar verir.
  • biz de kullanıyoruz.
    son sigara zammından sonra başladık.
    eskiden ayda 400 lira verdiğimiz sigaraya şimdi 70 lira masraf ediyoruz.
    meğer sigara içmek ne kadar ucuzmuş.
  • su linkten alinabilecek olan muthis icat. comar esnaftan kazik yemek istmeyenler icin amme hizmeti

http://www.aliexpress.com/…6079661/32346079661.html
  • şlak şlak.
  • çok sıkı sarıldığında dumanı içe çektirmeyendir.
    azap gibi.
    ucuz ama orası farklı.

farklı aromalarla çeşitlendirenini gördüm. bir de şu kırıla mentol bombalarından ekleyebilsek, on numara olabilirdi.
  • daha sağlıklı olması bakımından sarma sigara içiyorsanız uzaktan mucidini tebrik etmek ve kullananlar adına mutlu olmakla yetineceğiniz makina.
    bu icadı her gördüğümde aynı şeyler geçer aklımdan, dünyaya böyle bir icat bırakamadan ölüp gideceğim için içim daralır.
    tütünü doldurmak için kullanılan makaron dedikleri içi boş filtreli kağıt, esas zararlı olanın filtre olduğunu düşündüğümden, bu icadın cazibesini öldürmektedir benim için. gider koklaya koklaya, çiğneye çiğneye, kükürtünden rengine kadar her şeye dikkat ederek en güzel tütünü seçersiniz, bu icadı kullanarak makarona doldurduğunuzda, tütünün lezzeti kaybolur. aynı filtre yüzünden, normalde elle sardığınızda on tane civarı içerken, bu şekilde iki katına çıkar. belki daha fazla içildiği için, belki de filtrenin yan etkileri olsa gerek, sigaranın zararlarını her sabah uyandığınızda tekrar anar ana avrat küfredersiniz.
    ancak elle sarıp içtiğiniz sigara da parmaklarınızı sapsarı yapar, dudağa daha yakın çektiğiniz için bıyıkları sarartır, adıyamanlı abuzer dayı gibi gezersiniz prezentabl ortamlarda.
    emzik dedikleri plastik ya da ağaçtan yapılmış (en iyisi gül dalından yapılanı derler) filtreler de çok çabuk dolar, içi katran ve mikrop bağlar, her gün yenisini almazsanız o da bir işe yaramaz.
    yani, tütün iyi de, çevresi kötü.
    en güzeli bırakmak diyerek klişeyi koyuyor, e-sigaradan anlayan arkadaşları yeşillendirmeye davet ediyorum.
  • makine ile de dahil sigara sarmayla uğraşamayacak sıkıntılı bünyelerin ihtiyaç duymayacağı icat.
  • tütün tabancası bence en güzel tarif edendir bu aleti.