şükela:  tümü | bugün
 • tütün satanı hapse atarız yihu şeklinde tezahür eden torba yasa maddesi.

  tbmm’ye sevk edilen torba tasarıya göre, makaron veya yaprak sigara kağıdına ticari amaçla sarmalık kıyılmış tütün doldurarak satanlara, 3 yıldan 6 yıla kadar hapis cezası verilecek.

  ha bu ne demek? fakir zaten vergilerden dolayı sigara alamadığı için tütün alıp makaron veya yaprak sigara şeklinde sarıyor ve 200 lira civarında evine, ailesine katkı sağlıyordu ya, o olasılık da ortadan kalkacak. alabilen kaçak sigara alacak, alamayan vergiyi verip 200 lira bütçesinden kaybedecek.

  devletin bu yaptığı, halkı silkelemektir. yaratıcı toplumuza "ne yaparsan yap o para gelecek" demektir. fakire, hatta sırf keyif için tütün kullanan normal vatandaşa "ya benimsin ya karatoprağın" demektir.

  neyse, bunlar daha iyi günlerimiz...

  edit: hata bende. okuduğumu idrak edememişim. kusura bakmayın. sarılmış makaron yapılmış sigara yasak. yani vatandaş istiyorsa tütününü ve makaronunu alıp evde bu işlemi yapabilir.

  ancak, makaron almak da kolay değil artık. fiyatlar yaklaşık olarak 10 kat artmış durumda...
 • ticari amac ile diyor. ticari amac, ticari. okudugunuzu mu anlamiyorsunuz, is olsun diye mi baslik aciyorsunuz anlamis degilim. sen yine al tutununu evde sar, ic buna kimse bir sey demiyor. disarida bu sekilde sarilip, satilmasi yasak diyor.
 • tütüncülere ciddi zararı dokunacak yasaktır. tütüncüler, makarona sarılmış 20'lik sigara paketlerini satarak epey kar ediyorlardı.. ve insanlarda tütün alıp ellerinde hazırlamaktan üşendiği için hazır sarılmış paketleri tercih ediyorlardı..
 • açık tütünün kendisini ya da makaron/tütün kağıdına sarılı halini satanlar için 5 bin ila 100 bin tl arasında idari para cezası ve 6 yıla kadar hapis cezası öngörülüyor. hükümet böylece vergi ve sigara kaçakçılığının önüne geçilmesini hedefliyormuş.

  ancak bu kanun iç piyasaya mal süren yerli tütün üreticilerinin zarar göreceği ve birçoğunun üretimi bırakacağı endişesi doğuruyor haliyle.

  tüketici tarafında ise, makarona sarılı açık tütün kullananlar için ortalama bir paket sigara 4 liraya mal olurken, yeni vergiler ile birlikte maliyetin yaklaşık 7 liraya kadar çıkacak.

  detay
 • halk ağır vergiler altında ezilirken sarayda tam bir zevk ve safahat hayatı sürdürülüyordu...

  millet açlıkla savaşma derdine düşmüş, lüks harcamalar devletin kasasını boşaltmıştı.

  çomarland’ın çöküşü ve tükenişin kronolojisi, syf 123...
 • bu işi yapanlar net geri zekalı.
  yasak ve yüksek vergiler her zaman kaçağı besler bu da vergi kaybı demektir.
  önceden yasal/kaçak sigara fiyat oranı 7-8 e 1 iken bunların mallığıyla 7-8 e 5 e falan geldi.
  yani her türlü kaçakçı kazanıyor.

  yasak koyacağını ufak ve ürkütmeyen vergiler daha çok gelir getirir özetle sürümden kazanma mantığı gibi bişey.
  ama yok bunlar herşeyin en iyisini bilir.
  az zamanda çok kazanalım diye düşünür babayı alırlar kaçakçıya çalışırlar.
 • mallık olduğunu düşünmüyorum. amaç zaten kaçakçılığı önlemek filan da değil. sigara içicileri son yıllarda yüksek vergilerden bıkıp kitleler halinde açık tütüne yöneldi. bu da yabancıların elinde olan endüstriyi rahatsız etmiş olmalı. malum akp her zaman kapitalin yanında olduğu için de böyle bir düzenleme sürpriz değil.
 • bakın arkadaşlar ben ne sağcı ne solcu birisiyim ama muhalifim bazı konularda. bende tütün tüketiyorum arada sıkılıp paket içiyorum arada (bkz: old holdborn) ama şöyle bir şey var.

  ben bu yasağa karşı değilim. açık tütün yasaklanmalı. benim içtiğim tütün markalı ve kapalı pakette. bu tür paketlerin satışı normal. fakat çoğu tütüncüde gördüğümüz açık tütünlerin bir kısmı terör örgütlerini destekliyor. malesef gerçek bu.

  yoksa dileyen açık tütün içsin dileyen karanfil yaprağı sarsın. banane?
  ama açık tütün, kaçak sigara, kaçak alkol ve uyuşturucu mehmetçiklerimize mermi olarak geri dönüyor. bilinçlenelim.

  not: bu yasa kapalı pakette satılan tütünleri de kapsıyorsa bu saçma olmuş.
 • babam senelerdir tütün sarar içer. bugun devanli alisveris yaptigi tütuncülerde tütün bulamamis. artik satamayacaklarini soylemisler.

  sigara olarak satilanlardan degil direkt tütün olarak aliyordu, kendisi evde sariyordu yani. burasi öyle merkezi bir yer de değil. sanirim yasak kapsami genisledi. buraya özel keyfi bir uygulama oldugunu sanmiyorum. yarin sansini baska semtlerde de deneyecek.

  bilgim olan bir konu degil aslinda yasak kapsami ama bugune kadar alabildigi acik tutunu alamiyorsa bir seyler degismis demektir.
 • birilerinin yasadışı yollarla getirip,sattıktan sonra paranın aq bilmesi için,birilerininde üretimini teşvik etmeyip,hatta durdurup,yasal yollarla satışına engel olmak için konulmuş yasaktır.