• oğuz atay'ın tutunamayanlar kitabını alıp da bitirememiş insan topluluğuna verilen ad
  • kitabın 584. sayfasından:

"aydınlardan başka hiç bir* kalabalık kendi hakkında yazılan eserleri okuyacak sabrı gösteremez."
  • tutunamayanları heyecanla okuyan tutunamayan insanları düşündüğümüzde; kitabı yarıda bırakabilen hatta bu ne sıkıcı diyen insanlar kendilerinden bir şey bulamamış bir nevi hayata tutunabilmiş insanlardır. şanslıdırlar aslında.
  • tutunamayanlar, oguz atay'in en bilinen, en goz onunde olan eseri oldugu icin genelde bunyeler bu kitapla baslarlar oguz atay kulliyatina.. daha dogrusu baslamaya calisirlar..

hal böyle iken, oguz atay'in uslubuna, kahramanlarina alisabilmek adina, okumasi nispeten kolay olan oyku kitabi korkuyu beklerken ile bir baslangic yapmak,ardindan tehlikeli oyunlara gecmek nihayetinde de tutunamayanlar'a baslamak da bir yontem olabilir.. boyle yapilirsa tadina daha cok varilir gibi geliyor bana..
  • mina urgan, "bir dinazorun anıları" adlı kitabında, kitap okuma tavrındaki yaşla gelen değişiklikten bahsederken, "artık bitirmek istemediğim kitabı bitirmiyorum, bu hayatta geçireceğim zaman azalıyor çünkü" tarzında bir şeyler diyordu, tam sözcükleri hatırlayamadım. ister klasikleşmiş bir eser olsun, ister çoğunluğun beğenisine hitap eden bir çoksatan, isterse sadece arka kapağına bakarak ve birkaç sayfasını karıştırıp "okurum ben bunu" diyerek sepete eklediğiniz bir kitap. her an, her satırında, her sayfasında vazgeçebilmelisiniz bence ondan. ama biz, "önündeki yemeği bitir" telkiniyle midemizi çöpe çevirmiş bir nesil olarak, bir şeyi "ziyan" etmekten ölesiye korktuğumuz için, pek çok konuda da benzer bir tavrı benimsiyoruz: "o kitap alındı, okunacak"

(bkz: okunamadı)
  • parti kursalar barajı geçebilirler.
  • hemen her yıl sonbahar'da bir yeni deneme daha yapıp, yine eninde sonunda okuyacağım olm, karamazof kardeşleri de okuyacağım diyenler
  • tutunamayanları bitirmemesi gerekenler yahut tutunanlar*
    hatta (bkz: istersen hiç başlamasın)
  • çok iyi başlık*
    tutunamadık..
hesabın var mı? giriş yap