şükela:  tümü | bugün
 • tüv. uluslararası sertifikalandırma kuruluşu
 • technischer ueberwachungsverein
 • (bkz: fcc)
 • almanyanın tse'sidir. hemen her eyaletin kendi tüv enstitüsü vardır.
  ülkemizde belgelendirme alaınında en yaygın olanı rw tüv'dür. ancak son zamanlarda müşterilerinin pek çoğunu bureau veritas ve sgs'ye kaptırmıştır.
 • efendim bu tüvler bölgesel olarak north*, süd*, rheinland* v.s. ayrılmışlardır. herbiri birbirinden bağımsız işler. bunlardan tüv süd olanının ömrünü devam ettirilebilmesi rheinland olanı ile birleşmesine bağlıdır. rheinland olanı en güçlüsü olduğu için, süd büyük abisiyle birleşerek bu güne kadar yaptığı hataları telafi etmeye çalışmaktadır. rheinland kurumsallaşma anlamında da ileridedir; en azından çalışanları bu onun oğlu, şunun pek sevgili yeğeni, öbürünün kadim dostu gibi tanıştırılmamaktadır.

  birleşme olacak mıdır?
  ekim 2008 itibariyle kabul görmemiştir. süd olanına yok efendim öyle paraları cugga yapıp yapıp sonra rheinlandda da olanları emmek denilmese de, rekabet yasası şu bu gibi sebeplerle geri çevrilmiştir rheinlanda kaynama talepleri. insanlık için küçük, tüv süd için hayat kurtarıcı olacak bu adım için çalışmalar hala devam etmektedir.

  birleşme olursa ne olur?
  tüv süd kendini az biraz toparlayabilir, açığa çıkan açığı bir nebze kapatabilir ve ömrünü devam ettirebilir. rheinlandın öngörebildiğim kadarıyla çok da yararına olmayacaktır, ya da şimdiye kadarki tecrübelerim olmayacağını gösteriyor.

  birleşme çalışanları nasıl etkiler?
  tüv rheinland çalışanları yurdun dört tarafına* *dağılıp, daha kapsamlı bir isim altında çalışmalarına devam edebilirler. tüv süd çalışanları ise birleşme durumunda muhtemelen işsiz kalırlar, büyük abinin kuralları geçeceği için. birleşme olmasa da işsiz kalacaklardır tüv süd çalışanları şirket o kadar açık verirken, kendi borçlarını değil çalışanlarının maaşlarını dahi ödeyemezken... e zaten kriz de var.

  kişisel kanaatim bu iki firmanın facebookta dahi birleşemeyeceği doğrultusundadır. bu zamana kadar olan izlenimlerim bunlar sevgili sözlük okurları. yeni gelişmelerde, öngörülerimle sizlerle birlikte olacağım. şimdilik esen kalın.
 • girdiğim ehliyet sınavları ile kendilerine ciddi katkı sağladığımı düşündüğüm kurum. paralarını ödedim, öpücükleri eksik kalmasın... muckk

  (bkz: tüv süd)
 • açılımı, technischer überwachungsverein olan tüv'ler, ilk olarak 1870'lerde kurulduklarında, endüstriyel devrimin de gerekliliklerinden doğan ihtiyaç sebebiyle, buhar kazanlarının standartlarını belirlemek ve bunları denetlemek görevlerine sahiptiler. bu bağlamda "tüv" kısaltması ilk olarak; "düv" (dampfkasselüberwachungsverein) şeklindeydi denilebilir.

  daha sonrasında, teknoloji ve ürünler çeşitlendikçe bu kurumlar endüstriyel alanların hepsinde faaliyet göstermeye başladı ve genel olarak "teknik denetim birliği" (technischer überwachungsverein) adını aldılar. ilk başlarda almanya'da 43 adet tüv vardı ve hepsi bulundukları coğrafi konumun adlarıyla anılırdı. daha sonrasında özelleştirilen tüv'ler, rekabet koşullarında ayakta kalabilmek için birleşmek zorunda kaldılar.

  bugün temel olarak; tüv süd, tüv nord, tüv rheinland ve tüv saarland olmak üzere 4 adet tüv vardır. avusturya'da da ayrıca halen bir tüv bulunmaktadır.

  bunlardan, çalışan sayısı olarak en hacimlisi tüv süd olsa da, kurumsallaşma ve sunulan hizmetlerin özellikleri bakımından tüv rheinland en önde gelenidir.

  tüv saarland ise merkezi isviçre'de bulunan sertifikasyon kuruluşu sgs tarafından satın alınmış durumdadır.

  tüvler hakkında en çok yanlış bilinen olgu, tüv deyince akla hemen -ve sadece- otomobillere verilen trafiğe uygunluk belgesinin gelmesidir. halbuki bu belge, almanya'daki tüvlerin verdiği belgelerden sadece 1 tanesidir. örnek vermek gerekirse, tüv rheinland'ın, 6 ana iş kolunda sunulan, 2500'ün üzerinde sertifikasyon ve denetleme hizmeti bulunmaktadır. almanya'nın otomotiv alanında en ilerlemiş bölgesi güneyi olduğu için, tüv süd araç sertifikalandırma alanında diğerlerinden daha ilerdedir ve dünyanın pek çok ülkesinde araç muayene hizmetlerini almıştır. ülkemizde bu işi yapan tuvturk de bir doğuş - akfen - tüv süd joint ventureıdır.

  buna karşılık örneğin, almanya'nın en büyük endüstri bölgesi ren bölgesi* olduğu için, tüv rheinland global ölçekte endüstriyel alanlarda gelişmiştir. bunlara örnek olarak; enerji santralleri, photovoltaik, cnc makineleri, gıda güvenliği, elektronik ürün sertifikalandırılması, mobilya, oyuncak gibi son tüketici ürünleri vs. sayılabilir.

  yani özetin özeti; tüv demek, "araba pulu" demek değildir. kendileri, alman sanayisinin gücünü de arkalarına almış, dünyanın en seçkin "endüstriyel denetim ve sertifikasyon" şirketleridir. almanya içerisindeki rekabet koşullarını sarsmayacak olsalar, birleştikleri taktirde piyasada ne sgs ne bureau veritas ne de dekra bırakmazlar....
 • bu kurum merdiven ve ütü masası için en 131 sertifikası vermektedir.
  söylenenlere göre bu belgeyi almak çok zormuş, hani yani standartları uydursan bile türk firması olduğun için zorluk yaşayabiliyormuşsun.

  bu sıkıntının önüne geçebilecek bilgisi yahut fikri olan varsa yeşillendirse pek bi makbule geçer.