şükela:  tümü | bugün
  • kadim türk ezgilerinin bulunduğu ülkedir. ntvde zaman yolcusu programında gösterilmiştir. oldukça ilgi çekicidir. şamanizm ve budizm en yaygın dindir.
  • yenisey mezar taşlarını bünyesinde bulunduran, yeşil vadiler ve sık ormanlarla kaplı, kadim bir türk yurdu. gidip görmek, binlerce yıllık hatıraları şöyle doya doya içime çekmek, doru atlar üstünde dolu dizgin koşmak bozkırda, bir çamçak kımızı devirmek bir dikişte, ok atmak, çayır çimen üstüne uzanıp mavi gökyüzünü izlemek isterdim, lakin uçak fiyatı çok pahalı gelin görün ki...
  • geleneksel çalgı olarak kullanan tuva türklerinden igil (ıklığ) yorumu..

(bkz: hömey)
  • ben, evet ben! senin rabbinim. ayakkabılarını çıkar. çünkü sen, kutsal tuva vadisindesin. (taha 12)
    hani rabbi ona kutsal tuva vadisinde şöyle seslenmişti. (naziat 16)

çok hoş bir kız ismi olabilir.
  • gök tengricilerin yurdu. ayrıca göktürklerin soyundan gelirler. dilleri türkçe'ye çok benzer. tabii arapça ve farsça ile az kirlenmiş hali.
  • [tengri için çuvaşlar tuva, altay türkleri tengri/tengeri, hakaslar tigir/ter, tuvalılar deer, yakutlar tangara, kalmuklar tenger sözcüklerini kullanır. şaman alkışlarında “yıldızlarla dünyayı süsleyen tengere…”diye geçer.]*
  • metin2 adlı oyunun 3 numaralı server'ının ismi olması dolayısıyla öğrenmiş olduğum türk ülkesi.