şükela:  tümü | bugün
  • hacetini gordukten sonra sifonu chekmeden, ellerini yikamadan, tuvaleti terkeden hayvanlara verilmesi gereken ders.
    ozelliklede insanlar arasindaki egitim duzeyinin oldukcha yuksek oldugu bir topluluk ichinde karshilashildiginda okuz bildigin okuz deyiminin hatira gelmesi kachinilmaz olur.
  • ilk aşamasında anne bitti diye tuvalleten yavşakça baarılır
  • yeri geldiginde "tut" "birak" seklinde komutlarla mesane kaslarinin gelismesi saglanir.. bu ilerde erken bosalma sorununa kesin cozum olmakla birlikte kucuk yastaki cocuklarin altina yapma sorununa uzun vadeli ama kesin cozumudur
  • kopeklere verilen tuvalet egitimi icin (bkz: gazete egitimi)

ayrıca (bkz: kopek sahibi olmak)
  • çocuklarda kendi farkındalıklarının ve kendine hakim olma sürecinin başlamasıyla birlikte verilmesi gereken eğitimdir. bu süreç minikten miniğe değişir. kimisi 9 aylıkken idrarını ve kazuratını beze yapmak istemez, bunu da çeşitli biçimlerde belli ederken, -ki genellikle avazı çıktığı kadar ağlama en çok kullanılan yöntemdir- kimi 3 yaşında ancak o fiziksel olgunluğa * erişebilir. yaklaşık 2-2,5 yaş civarı ise bebeklerde tuvalat eğitimi için uygun dönemlerdir. bu yaştaki bir miniğe önce tuvalet sevdirilmelidir. elbette bunun çeşitli yöntemleri mevcuttur. işe yarayan yöntemlerden biri dışkıya kimlik kazandırmaktır. evet.
    ''hadi bakalım yediğin patatesleri yapabilecek misin?'' sorusuyla minik dimağ kandırılıp tuvalete götürülür. akabinde sonuç başarılı ise '' aferin sanaaaa, şimdide yumurtaları çıkaralım'' denir. ardından ''şimdi sırada zeytinler'' şeklinde ekleme yapılır. işlem tamamlandığında ise tüm kazurat denize yollanır. sifon çekme işlemi çocuğa yaptırılır. girdap oluşup malzeme gitmeye yakınsa tuvalete doğru el sallanır ve balıklara çoookkk çooookkkk selam söylenir. artık tuvalete girmek çocuk için bir eğlencedir.
  • universite mezunu (hem de bilgisayarmis) bir hatuna uc aydir vermeyi basaramadigimiz egitim. egitim asamalari su sekilde ozetlenebilir:

1. suclu tesbit edilene kadar tuvalete rencide edici ama ayni zamanda da tuvaleti baskalarinin da kullandigini hatirlatan bi yazi asilir.
    2. suclu suc ustu yakalandiktan sonra birlikte uygulama alanina gidilir ve "bu sifon, basiyoruz, deliktekiler gidene kadar bekliyoruz; sonra elimizi yikamaya gidiyoruz" diye anlatilir.
    3. herhalde anlamistir diye umulup hayata devam edilir.
    4. baktiniz bir gelisme yok, "annen baban sana hic ogretmedi mi" diye saldirilir. savunma tarafinin cumleleri karsisinda dumur olunur.

- tamam sinirlenmeyin, bilmiyorum gosterin.
    - eski calistigim yerde herkes birakiyodu* ben de oyle alistim.
    - temizlikciler var nasil olsa, onlarin isi degil mi?
    - bizim tuvalet boyle degil.

sirayla meallerini alirsak:

- muhendis oldum ama bi dugmeye basinca su aktigini dusunemiyorum.
    - eski isyerim bir ahirdi
    - butun teknokent calisanlari benim ozel hizmetcim
    - biz cukura yapip sonra ustunu ortuyorduk.
  • kisa donem askerlerin eger manisa cevresine duserse acemilik boyunca egitimini alip, sonraki aylarda yeni gelen askerlere simulator uzerinde gosterebilecekleri egitim. bunun yaninda verilen bazi egitimler dolap, yatak ve yemek egitimidir.
  • "tuvalet eğitimi" hayvanlara verilir, insanlara (çocuklara) verilmeye çalışılan "tuvalet alışkanlığı"dır.
  • kedilerde nerdeyse doğuştan yüklüdür bu, .exe'sini çalıştırısınız, işlemeye başlar. şöyle ki, annesiz bi kedi yavrusuna siz bakmak ve dolayısıyla anne muadili olarak tuvalet eğitimini vermek zorundaysanız, önce kedicik üstüne sıçarken onu kendi boku, çişi içinde bırakmamaya, yani temiz ve titiz bi kedi olmaya alıştırmaya bakın. yaklaşık 4 haftalık olduğunda doyurduktan sonra kendine ait kumuna yerleştirin, önce koklayıp belki yemeye çalışacak, sonra eşeliyip içinde gezinecek, en çok bir kaç seferden sonra da artık kendiliğinden kuma girip hacetini giderecektir. insan kedilere bakınca çocuklarda bu olayın aileyi kanırtmasına sinir olabilir sahiden.