şükela:  tümü | bugün
  • doğumdan itibaren uygulanabilen bir tuvalet yöntemi.

tuvalet eğitimi ile asla karıştırılmamalıdır bu kısım çok önemli. çünkü karıştırıldığı zaman o kadar küçük bebeğe nasıl öğretilir??? aman tanrım!! yorumları ile karşılaşılıyor. hatta bazen bebeğe işkence yapıldığı iddia ediliyor. halbuki olay şu:

bebekler doğduklarında kendilerini kirletmemeye programlılar aslında. küçük bebek anneleri gözlemlemiştir mutlaka, bebeklerinin bezini açtıkları anda tuvaletlerini yaparlar sık sık. beze yapmak istemezler. veya tuvaletleri geldiğinde memeyle kavga ederler, kıvranırlar, bazen ağlarlar. bunların hepsi birer işaret. biz bu işaretleri görmezden gele gele kısa sürede bebeği bu içgüdüden yoksun hale getiriyoruz. önce zorla beze yapmayı öğretip 2 yaşına kadar bağlıyoruz o rahatsız şeyleri. ardından da 2 yaşını bitirince ya da daha sonra hooop hadi bakalım artık beze yapmayacağız tuvalet diye bir şey var diyoruz. hem kendimiz hem bebek bunu öğrenene kadar bir sürü zahmet çekiyoruz. en baştan tuvalete tutarak ise bu farkındalıklarını aktif tutuyoruz.

yöntem şöyle, adı üzerinde tuvalet "iletişimi". aynen bebeğin karnı acıktığında emzirdiğimiz veya beslediğimiz gibi, uykusu geldiğinde uyuttuğumuz gibi, tuvaleti geldiğinde de bu ihtiyacını gidermek. bir şeye zorlamak yok. bir şey öğretmeye çalışmak yok. hatta mutlaka bir eğitim varsa bu annenin kendi kendisini eğitmesi aslında bebeğin işaretlerini anlayabilmek için.

bebeğinizi gözlem altında tutarak ve tercihen az da olsa bezsiz zaman geçirerek tuvalet zamanlarını ve işaretlerini öğrenmek. bundan sonra da tuvaleti olduğunu anladığınızda götürüp tuvalete tutarak kendi kendini kirletmeden ihtiyacını karşılamasına yardımcı olmak. bebekler bunu çok seviyorlar.

yenidoğan bebekten itibaren bebeğin vücuduna zarar vermeden tutma yöntemleri var. merak eden anneler internetten detaylı bilgiye ulaşabilir.

annelerimizin, anneannelerimizin kısmen de olsa uyguladıkları bir yöntem aslında. onlardan hep şöyle sözler duyarız; sen 1 yaşındayken tuvaletini söylüyordun, 1,5 yaşındayken bez bağlamıyordum vs vs vs. o zamanki bebekler çok yetenekli olduğu için değil elbette, yöntem aşağı yukarı bu olduğu için. şimdiki gibi paket bezler olmadığından büyüklerimiz bezden çok daha çabuk kurtulmaya çalışıyorlardı ve doğrusu da bu aslında. bez endüstrisinin yönlendirmeleri ile kafamıza kafamıza vurulan "aman 2 yaştan önce bebeğe tuvalet hakkında hiçbir şey yapmayın!" anlayışı değil. hepsi birbirine bağlı... hazır bez yerine yeni nesil yıkanabilir bez kullanan anneler bu yönteme genel olarak daha sıcak bakıyor mesela. ekonomik açıdan yetersiz olan 3. dünya ülkelerinde de bebekler çok erken yaşlarda bezi bırakıyor çünkü hazır bez kullanmıyorlar.

bezden erken kurtulmak bu yöntemin amacı değil ama bonus olarak sonucu. asıl amacımız onlara bu ihtiyaçlarını gidermeleri için yardımcı olmak ve kendilerini kirletmek zorunda bırakmamak. bir zorlama ya da öğretme durumu olmadığı için de bebekler hiçbir fiziksel ya da psikolojik zarar görmüyor. herhangi bir kaslarını tutmak zorunda değiller. ama bunu bir ölçüde kendiliklerinden yapıyorlar bir süre sonra. 9. ayında bile tuvaleti olduğunu anlatabiliyor bazı bebekler.

bazen anneler anlar mesela, "kesin tuvaletini yapacak" der. bunu bile bile bezine yapması mı daha iyi yoksa tuvalete mi?

evrensel tuvalet zamanları vardır en basitinden. sabah uyanıldığında, yemeklerden sonra, banyodan sonra gibi. bebeği sadece bu zamanlarda iki üç dakika tuvalete tutarak bile bunu uygulamak mümkün. ne kendimizi ne bebeği zorlamaya gerek yok. olabildiği kadarı bile bir düzeyde yetiyor. böylelikle doğallıkla tuvaletin tuvalette yapıldığını da kanıksamış oluyorlar.

ilgilenenlere şu kitabı da öneririm:
    http://www.n11.com/…clid=cje0xnd9pmmcfqhjtaodoaqaoa
  • aylar önce yıkanabilir bebek bezi araştırırken cattee rumuzlu yazar sayesinde keşfettiğim yöntem. daha doğumdan itibaren bebeğin ne zaman kaka/çiş yapacağını anlamaya çalışmak ve bezini kirletmesine izin vermek yerine onu tuvalete/lavaboya/lazımlığa/herhangi bir plastik kaba tutmak yoluyla rahat rahat boşaltım yapabilmesini sağlamak. doğal olarak bebekler altları pis olduğunda rahatsız olurlar. fakat uzun süre pis bezle durunca bir süre sonra alışıyorlar bu duruma ve 2-3 yaşına geldiklerinde bir de tuvalet eğitimi vermekle uğraşılıyor. bu yöntem sayesinde daha doğumundan itibaren onun bu doğal temiz kalma isteğini köreltmemiş oluyorsunuz. bunun için bebeği dikkatle gözlemlemek gerekiyor. zaten bir süre sonra işaretleri o size vermeye başlıyor.

henüz hamileyken böyle bir şeyden haberdar olduğum için çok mutluyum. vakit ve emek istiyor ama ne kadar uygulayabilirseniz o kadar iyi. youtube'ta elimination communication diye yazdığınızda karşınıza onlarca video çıkıyor. maalesef türkçe video bulamadım (esasında geleneksel bir yöntem olmasına rağmen yeni neslin böyle şeylerden haberi yok. hazır bezler yaygınlaşınca olay bebeğin değil ebeveynlerin rahat etmesine dönmüş durumda) ama ingilizce bilmiyorsanız bile az çok nasıl bir şey olduğunu görebilirsiniz bu videolardan. bazı anneler daha bir aylık bebeklerinin bile işaret verdiklerini ve onlar altlarını açıp lazımlığa tutana kadar çişlerini yapmadıklarını söylüyor.

ama anladığım kadarıyla sabır isteyen bir iş. mutlaka arada kaçırıyorsunuz, belki de etraf batıyo falan. ancak neticede mutlu sona ulaşıyorsunuz. bebeğiniz temiz kalıyor, daha erken bezden kurtuluyor ve en önemlisi onunla konuşmadan iletişim kurmanın başka bir boyutunu yaşıyorsunuz. kaka/çiş deyip geçmemek lazım.

edit: ha bir de, bu konuyla ilgili olarak yardımlaşmak için facebook'ta bezsiz bebek diye bi grup var. ilgilenenler katılabilir.
  • dogumdan jtibaren bebegin kendini kirletmeme durtusunden yola cikarak evrensel isaretleri takip eden ve bebegin cisini kakasini tuvalete yapmasini saglayan iletisim bicimi. kesinlikle tuvalet egitimi degildir. ilgilenenler facebookta bezsiz bebek grubundan ayrintili bilgi alabilirler.
  • bu yöntemin en güzel yanı da ne kadar yaparsanız o kadar işe yaramasıdır.

ben bebeğim doğmadan önce öğrenmiş ve nasıl yapacağım üzerine bir sürü kafa yormuştum. neticede birtakım sebeplerden dolayı doğumdan itibaren uygulayamadım. ancak 4. ayda iken tam anlamıyla başladım. fakat maalesef 4. ayda başlamak bu iş için baya bi geç. ama dediğim gibi, her türlüsü faydalı. geç başladığımız ve tam zamanlı yapmadığımız için de (geceleri hiç yapamadım mesela çünkü defalarca uyanıyor ve ben zombi gibi oluyordum) tuvaletini önceden haber verme aşamasına hiç geçemedik. ama en azından lazımlığa oturup yapmayı biliyordu ve 18. ayına kadar dışarıda olduğumuz zamanlar haricinde hiç altına kaka yapmadı. 18. ayda bir haller geldi ve lazımlığa oturmamaya karar verdi kendisi. ben de saygı duydum bu kararına ve o tekrar oturmak isteyene kadar hiç oturtmadım. şimdi 22 aylık ve kendisi oturup yapmak istiyor.

burada çok detaylı anlatmak gereksiz. fakat eğer uygulamak isteyen ya da halihazırda uygulayan ama zorluk yaşayanlar varsa seve seve yardımcı olurum.

keşke dört dörtlük uygulayabilseydik ama yarım yamalak uygulamış olsak bile işe yaradı. çünkü zorlama yok öğretme yok. sadece gözlem ve iletişim var. çocuğu bir kere bile lazımlık ile tanıştırmayıp 2-3 yaşına geldiğinde hadi lazımlığa diyerek çocuğu afallatmamak bile bir kazanımdır.
  • bu konuda yazılmış güzel bir kitap mevcuttur. evren bay şengül'ün "tuvalet iletişimi" kitabı.
  • konuyla ilgili ‘bezsiz bebek’ kitabi yeni baskisi olmadigi icin tedarik edilemiyor, cok kapsamli olmamakla birlikte ufak bir e-kitap aramasi yaptim ve bulamadimbu kaynagi bulamadim. ‘tuvalet iletisimi’ adli feysbuk grubunda fark ettim ki bir turkce kaynak hazirlanmis evren bay sengul tarafindan. kitabi tedarik ettim, internette konuyla alakali yaptigim okumalara paralel ve ‘bezsiz bebek’i baz alarak hazirlanmis oldugunu gordum. henuz basladim kitaba ama konuyla ilgili derlemelerin baslangic icin bana da yeterli olacagi kanaatindeyim. meseleyi bu sekilde halledebilecek olmanin umudunu tasiyorum, bebegi dogar dogmaz tuvalete tasiyabilmek bence muthis bi sey. umuyorum bilincli ebeveynler cogalir, popolar bezin icinde pismez.
  • yenidogan bebekler icin konusuyorum, mutlaka denenmesi gerekiyor. eger tuvalete goturemiyorsaniz bile bezini acip o sekilde yaptirin, zaten cocuk icin bu cok normal, bezine yapmak yerine alti acildiginda kaka ya da cis yapmaya baslayabilir. eger pisik olmasin diye altini yikiyorsaniz o zaman tuvalete de tutmayi deneyin, iki dakika sure verin mutlaka bir seyler yapacaktir. sadece ortami ve islevini tanimasi bile bence onemli, banyodan once de tuvalete tutabilirsiniz.
    ben henuz ilk alti aylik kismi icin tecrubelerimi de katarak bir seyler soyleyebiliyorum, altinci aydan sonra daha rahat gececegini umuyorum. henuz evde bezsiz cok zaman geciremiyoruz ama bir gun bezsiz yasamayi da ogrenecek, tuvalet egitimi degil iletisimiyle tabii ki.
    yorucu gozukuyor ama en azindan deneyin, bebege firsat verin. elinizden ne kadari geliyorsa o kadarini yapabilmek bile basarabileceginiz anlamina geliyor.