şükela:  tümü | bugün soru sor
 • aynı evde kaldığınız insanlara ağladığınızı belli etmemenin en güzel iki yolundan* biridir.
  belki evde rahatsız biri vardır, duyup üzülsün istemezsiniz, belki yabancılar vardır, içinizi açıp ağladığınızı belli edemezsiniz. belki ağlamanızdan mutlu olacaklar vardır, belki ağladığınızı belli etmemeniz için sizi tehdit edenler. her halükarda, çocukluktan kalma bir alışkanlıktır, girersiniz banyoya, başınız dik, güçlü bir şekilde. elleriniz yüzünüze kapanır sonra, sonra bir ara çöküverirsiniz yere. bir zaman sonra yüzünüze bakmaya cesaretiniz olur, yıkarsınız onu, ağlama kalıntıları silinmeye çalışılır, dışarı çıkarsınız. yine başınız dik bir şekilde.
 • bi saniye daha kendinizi tutup ağlamamak için kasmanız durumunda muazzam bir patlamayla oraya buraya fışkıracağınızı hissettiğiniz bi anda evde bulunanlar, sizi asla ve asla anlamayacak olmakla kalmayıp bir de envai çeşit soruyla beyninizin daha da zıvanadan çıkmasına neden olabilecek potansiyeldeyse, yapması tehlikesiz ve hatta bayağı rahatlatıcı bir eylemdir. özellikle çok fazla soru soran kontrol manyağı bir ev ahalisine sahip insanların ev doluyken ağlayabileceği en huzurlu mekan tuvalettir. burası dilediğiniz kadar kalıp kimseye hesap vermenizi gerektirmeyen, içeride bulunduğunuz süre boyunca en fazla 1-2 tane "orda mısın?" ya da "ne zaman çıkıyosun?"dan başka bir şey duymayacağınız tek yerdir.
  faaliyetin temel amacı ağladığınızı kimsenin çakmamasını sağlamaktır. bunun için olay anında dikkat edilmesi gerekenler dışarıdan gelebilecek her türlü soruya cevap vermeden önce titrek bir sesle konuşup milleti kıllandırmamak için boğaz temizlemek, hıçkırıklara sahip olmak ve burun çekerken kontrolü kaybetmemektir. yok onlarla uğraşamayacak kadar rüsva bir vaziyet varsa ortada, en azından bir musluk açılmalı, bir sifon falan çekilmelidir arada, ki kimse uyanmasın. sonra saçma subuk konuşup sinir etmesin. soru sormasın. dırdır yapmasın. aman anlamasın. aman.
 • başkalarının sizi aglarken görmesini istemediginizde yapılan eylem. böylece hem üzgün olup hem de laf anlatmak zorunda kalmazsınız.
 • ayni isyerinden biri ile beraber olmussunuzdur.laylaylom donemi gecmis ayrilmissinizdir.ilk baslarda ayrligin da acisi ile esas oglani gorup gorup kosar adim o'na caktirmadan aglamak icin bir kacis yeri denebilir.
  ev verisyonlari icin ise ev ahalisine belli etmeden tuvalet yankilanma yapabilecegi dusunulurse yastiga gomulerek aglamak, dusta aglamakyada sessiz aglamak mantiklidir.
  veya disari cikmissinizdir,sevdicekle tarismissinizdir,sagi solu kesmistir,kiskanclik krizine girilip o hisimla bar tuvaletinde aglamak eylemi gerceklestirilir
 • dusta aglamak bu konuda daha iyi bir secenektir. dus suyunun sikirtisin hungurdeme sesini bastiracak kadar acilir hickira hickira aglanir, basarili bir yontem dir. akabinde evladim neden gozun kizardi gibi ebeveyn sorulari ile karsilasinca sabun kacti ebeveynim dersiniz daha da bir inandirici olur konu kapanir ve dosyasi huzun arsivinin toz kapli raflarina kaldirilir.
 • yatılı okulda okurken evi, evdekileri özlemek, fakat erkek olmanın getirdiği "ağlamazlık" vasfına gölge düşürmemek için girip tuvalete ağlamak sessiz sessiz. bir değişik versiyonu için (bkz: yorgan altında ağlamak)
 • eylemin tam olarak amacına ulaşması için tabii ki iş bittikten sonra gözlerin kırmızılığı geçene kadar içeride birkaç dakika beklenmelidir, gerekirse yüz yıkanmalıdır, akla komik bir şeyler gelmelidir ve kişi "keyifli" görünümüne bürünene dek bir iki kere kendi kendine gülmelidir. ama iyice aşka gelip içinde ne var ne yok harbi hayvanlar gibi ağlamışsa*, öyle ki kırmızılığın yanına bir de göz şişliği* eklenmişse fenadır. saçlar açılmalı, dışarıya onların ardına saklanarak çıkılmalı ve derhal uyuyarak, olmadı güneş gözlüğü falan takarak ya da sokağa çıkıp şişlik inene kadar şöyle bir hava alıp gelerek kaçınılan kitleyle* riskli bir temasa geçilmemelidir.
 • kimsenin basina gelmemesi dilenen durum, o kadar yer yoktur ki aglamak icin tuvalete kacilir.
 • yasama alaninin paylasildigi toplumlarda, mesela universitelerde ogrenci yurtlarinda, saklamaya calisilan goz yaslari isyana kalkmis ve goz yaslarinin sahibi aglamayi hak etmeyecek kadar igrenc biriyken gidilecek, ya da kacilacak yer tuvalet/banyo olur. sonrasinda kim ne derse desin, varsin daha fazlasi hak ediliyor ya da hicbir sey hak edilmiyor olsun, kacinilmaz olan aglamaktir.

  basit midir, hayir, kolay midir, hayir, rahatlatir mi, hayir (uc nokta)
  (bkz: elinden oyuncagi alinmis cocuk olmak)
  (bkz: oyuncak olmak)
 • güçlü sanılan duruşun aynada ki goruntusuyle karşılaşıp kimi kandırıyorsun sorusuyla yüzleşmenin hemen ardından gelendir.