şükela:  tümü | bugün
 • pull down menulerde choose your country secenekleri icinde turk and caicos islands ile beraber gozumuze carpan, benim ondan da evvel kesfettigim 10000 nufuslu bir ada devleti. ingiliz hukumetinin hadi bos olun diyerek 1 ocak tariinde bagimsiz ilan ettigi, bir adet hava alanina, ve km2 basina (ki yanilmiyorsam ada 25 km2) en cok insan dusen ulkelerden biri.

  baslica gelir kaynagi internet uzantisi olan tv yi satip yillik 17 milyon dolar kazanmak olan tuvalu, ayrica hektar basina en cok devlet baskani, ya da bakan yakini dusen ulke olsa gerek.

  en yuksek noktasinin 5 metre oldugunu da belirtmeden gecmeyelim.
 • veit helmer'in bir filmi. denis lavant oynamış, siyah-beyaz, diyalogsuz ve müthiş komiktir. gezici festivali'n kataloğuna bakılırken diyalogsuz uzun bi filme bilet almak delilik mi diye düşündüren ama kesinlikle hayal kırıklığına uğratmayan film
 • tv olan internet uzantılı domainlerini satmak suretiyle gsmh'sini 5'e katlamış olan minik ülke.
 • baskenti funafuti.
 • 2000 yılında ".tv" uzantısının haklarını 50 miyon dolar karşılığı 12 yıllığına kiraya vermiş devlet. dokuz adadan müteşekkil olup başkenti funafuti adasındaki fongafale kentidir.
  ayrıca tuvalu kelimesinin "sekizli grup" gibi bir anlamı varmış. ülkenin yerleşime açık sekiz adası olduğunu bilmek de bu anlamın altında buzağı arayanları mutlu edecektir sanırım.
 • kulakta hoş bir tını bırakan pek güzel bir ada sahip ülke.
 • hem .tv gibi bir internet kısaltmasına sahip olarak gelir açısından aşırı ballı olan hem de her yıl okyanusun sularının yükselmesiyle tüm okyanus adaları gibi aşırı şanssız olan ülke.
 • dünyanın en küçük ekonomisine sahip sadece 11000 kişinin yaşadığı, yerli halkının %97 si polinezyalı olan pasifikteki eski ingiliz sömürgesi olan devletçiktir.
 • tuvalu dilinde aşk ve var olmak aynı kelimeyle ifade edilirmiş:

  alofa...
 • küresel ısınmanın etkileri, her geçen gün kendisini biraz daha fazla hissettirirken, ısınmanın ilk gerçek mağdurları pasifik okyanusu'ndaki tuvalu'da yaşayanlar oldu. kutuplardaki buzulların erimesiyle adalar ülkesi tuvalu hızla sulara gömülüyor. tarım alanları sular altında kalan yüzlerce tuvalulu, komşu yeni zelanda'ya sığınıyor. tuvalu'da yaşayanların tamamı, 2050'de yeni zelanda'ya sığınmış olacak. iki ülke arasında konuyla ilgili anlaşma imzalandı.

  güney pasifik adalar grubundan oluşan 26 km²'lik tuvalu, 24 km'lik bir sahil şeride sahip. en alçak noktası 0, en yüksek noktası ise 5 metre olan ülkenin nüfusu 11 bin 800. balıkçılıkla geçinen ve tropikal fırtınalar nedeniyle büyük kayıplar yaşayan halk şimdi de küresel ısınma nedeniyle hem evlerinden hem de ülklerinden oluyor. tarih 2050'yi gösterdiğinde ne haritada tuvalu diye bir ülke ne de adalarda yaşayan kimse kalacak.