şükela:  tümü | bugün sorunsallar (2)
 • doğuş - akfen - tüv'ün araç muayenesi ihalesini aldıktan sonra kurdukları yeni şirketin adıymış. bugün tekfen tower'dayken gördüm bu ismi ilk kez. hayırlı olsun demeli herhalde.
 • web sitesi http://www.tuvturk.com.tr/ olan şirket.
 • doğuş grubu-akfen-tüv süd konsorsiyumu tarafından kurulmuştur.
  uluslar arası standartlarındaki araç muayene istasyonları zincirinin adıdır. tüvturk araç muayene istasyonları akreditasyon kuruluşları ve ulaştırma bakanlığı’nca sürekli denetlenecektir...
  2008 yılı sonuna kadar türkiye çapında 189'u sabit, 80'i gezici olmak üzere toplam 269 adet yeni araç muayene istasyonu açarak ülke çapında uluslararası standartlarda hizmet sunmayı hedefleyen şirkettir aynı zamanda...
 • kendi kurallarının dışına çıkmayan, görevlerinden sorumluluklarından asla taviz vermeyen araç muayene istasyonu.

  aracınızın muayene edilmesi için kusursuz olmasını amaçlamaktalar.kusurları da ağır kusur ve hafif kusur olarak ayırmışlar. buraya kadar herşey dört dörtlük.hafif kusurlar aracınızın muayenesi için hiçbir problem arz etmiyor.sadece sürücü bilgilendirmek için geçerli.ama iş ağır kusurlara gelince aracınızı ikinci bir muayene tekrarı için bir ay süreyle trafiğe yolluyorlar. herhangi bir trafik kontrolünde burdan çıkartılan belgeyi gösterdiğinizde ceza yemiyorsunuz ya da aracınızı bağlamıyorlar.

  bu bir aylık sürede aracınızı muayene tekrarına götürüyorsunuz. fakaaaaat bu sizin son şansınız. eğer yine bir ağır kusur çıkarsa geri dönüşü olmayan bir yola giriyorsunuz ve üçüncü bir hakkınız kalmıyor. sizden kaynaklanmayan bir ağır kusur olması onları pek ilgilendirmiyor. misal arka fren lambasının yolda gelirken patlaması ve sizin haberinizin olmaması onları pek ilgilendirmiyor. size bir hak daha vermiyorlar. kendilerinin tekel olması da size başka bir şans vermiyor. paşa paşa gidip bir muayene ücreti daha ödüyorsunuz.

  olmamış....
 • yakın zamanda afedersin paranın mına koyacak şirkettir. lakin bildiğim kadarıyla maaş anlamında çalışanlarına çok da iyi bakmayan bir şirketmiş. umarım bu sorunu da hallederler de iyi işler yaparlar.
 • araç muayenesi dışında verdikleri hizmet tamamı ile ayıplıdır.

  en az bekleyen 3-4 saat bekliyor. kendi işini gücünü bırakıp araç muayenesine gidenler güneşin altında veya buz gibi havada saatlerce bekletiliyor. sıra işini internet, telefon veya istasyonlarda verilebilecek randevu ile çözebileceği ortadayken bunu yapmıyorlar.

  araç istasyonlarının çevresi iş takipçileri ile dolu. her şeyi satıyorlar ya da kiralıyorlar. sattıkları hiçbir şeyin garantisi, faturası vs yok. mesela bir araçta yangın tüpü olmayışı ağır kusura giriyor ancak bu istasyon çevresinde satılan yangın tüplerinin dolu mu boş mu olduğu veya çalışıp çalışmadığı belli değil. ki zaten herkesin gözünün önünde o arabadan alıp bu arabaya da koyuyorlar. orada öyle bir piyasa oluşmuş ki her şeyin fiyatı belli. mesela diyelim ki şöförler odası'ndan alınacak ek-1 belgesine (ruhsat yenilerken kullanılıyor) ihtiyacınız var. şöförler odası'nda 84 kuruşa satılan bu belgeyi iş takipçileri 5 ytl'ye satıyor. belgenin daktilo ile doldurulması ise 10 ytl. abi ben araya kaynayım, şu sıra işini halledelim dediğinizde ise 50 ytl bayılmanız gerekiyor. (bu arada muayene ücreti binek araçlar içinşu tarih itibarı ile 109 ytl. eğer ruhsatta yazan tarihten geç muayene yaptırdıysanız da 23 ytl cezası var.)

  ek-1 belgesinden başlayalım. tüvtürk'e sorunca sadece şöförler odası'nda satılıyor diyorlar. yani istasyondan çık, trafikte bilmem kaç saat git, sonra hiçbir belge vs ibraz edilmesine gerek olmaksızın 84 kuruşa bu belgeyi al. yahu bu iş mi? diyelim ki sadece şöförler odası'nda satılıyor bu belge... araç muayene istasyonları, basit bir işlemle makbuz karşılığı falan bu belgelerden edinip şöförler odası adına ihtiyaç sahiplerine satamaz mı? ki dediğim gibi iş takipçileri bu belgeyi 5 ytl'ye satıyor. siz de trafikte bilmem kaç saat yol gitmeyim, işim hemen hallolsun diye oradaki adamlardan bu belgeyi alıyorsunuz. yetmiyor bir de daktilo ile doldurması için (çünkü el yazısı kabul edilmiyor) 10 ytl daha veriyorsunuz. haksız kazanca bakar mısınız? yani şu ek -1 belgesi istasyondan verilse hem araç sahiplerine hizmet verilmiş olur hem de fırsatçı akbabaların haksız kazanç sağlanmasının önüne geçilir.

  sonra sıra takip için 50 ytl alıyorlar. birçok insan buraya ilk defa geldiği için arabayı mı park edeyim, nereye gideyim, nereden sıra alayım derken bu iş takipçileri onarlı gruplar halinde içeri girip numaratörden sıra alıyorlar. sonra da aldıkları sıraları satıyorlar, araçların başında bekliyorlar. sonra içerideki teknik elemanlarla organik bağları da var gibi. selamlaşmalar, kaş göz işaretleri falan... yani senin benim gibi insanların hakkını yiyorlar. hak yedikleri yetmiyor bir de haksız yere büyük meblağlar kazanıyorlar. hem de vergisiz, kayıtsız...

  düşünsenize adamlar bu şekilde 20 araç sahibinden para alsalar tüvtürk'te günde 8-10 saat mesai yapan, eşekler gibi çalışan, bir o kadar küfür yiyen elemanların bir ayda kazandığı parayı bir günde kazanabilirler. hem de nakit, vergisiz, kayıtsız. ki 20 araç çok iyimser bir tahmin. bundan çok daha fazla kazandıklarına eminim. çünkü millet sırada beklemekten de, saçma sapan evrak eksikleri yüzünden işin uzamasından da bıkmış durumda. gözünü kırpmadan veriyor parayı.

  yani polis yok mu, zabıta yok mu? bu tüvtürk yöneticileri, istasyon amirleri bu yaşananların farkında değiller mi? neden ihbar etmiyorlar? yoksa çıkarları mı var?

  sonra aracın borçlu çıkması meselesi var. aracınızın plakasında borç veya ceza görünüyorsa bir de vergi dairesine gitmeniz gerekiyor. ki borcunuz olmasa bile salak bir memurun unutması veya yanlış yazması yüzünden elinizde makbuzu olan ödemeleriniz bile ödenmedi gözükebiliyor. al bir saçmalık daha. mesela ben kendi adıma aracın vergisini de, cezasını da internet bankacılığı ile şubeye mubeye gitmeden yatırabiliyorum. yani diyelim ki borç çıktı, oradan ödenmesini sağlamak, ya da makbuzunu ibraz edince silmek bu kadar zor mu? illa vergi dairesine mi gitmek lazım? illa insanların gidip bir de vergi dairesinde mi sırada beklemesi lazım?

  başta da söylediğim gibi arabayı iyice kontrol etmeleri dışında verilen tüm hizmet ayıplı. ki o araba muayenesi de şaibeli. araçatan araca aktarılan yangın tüpleri, teknik elemanlarla selamlaşan iş takipçileri... onda da şüphelerim var. millet de bu işi iki yılda bir falan yaptırdığından sineye çekiyor, ses etmiyor.

  tüvtürk yetkililerine sesleniyorum. eğer sıkıyorsa araç sahipleri ile memnuniyet anketi yapın. ya da internet sitenizde aracına muayene yaptıranların tecrübelerini yazabildiği bir forum oluşturun. görün bakalım memnun olan bir tek kişi var mı?

  ki şu yukarıda saydığım problemleri çözmek o kadar kolay ki.

  1) randevu ile muayene işini organize et.
  2) resmi evrakların teminini sağla.
  3) resmi evrakların doldurulması için bir daktilo al, olmadı başına asgari ücretle birisini oturt.
  4) polis ve zabıta ile iletişime geç istasyon çevresindeki akbabaları temizle.
  5) vergi ve ceza ödenmesi gibi işlemlerin istasyondan ödenebilmesi için gerekli altyapıyı oluştur.
  6) vereceğin ek hizmetler için 10-15 ytl daha al.
  7) müşteri memnuniyet anketi düzenle. şikayet, istek ve öneri formları oluştur.
 • araç muayenesi için gitmeden önce iş yerinizden en az bir tam gün için izin alın. çünkü bir iki saate işinizi halletmeniz mümkün değil. öyle güzel bir yer yani.
 • eski sistemden daha iyi olmus muayene istasyonlari. daha once 4-5 kere arac muayene ettirdim hic bu kadar ciddi muayene gormemistim. daha oncekilerde motor ve sasi numara kontrolu yapiliyordu. ama digerleri o anda gorevlinin keyfiyetine gore yapiliyordu. bir keresinde sirada onumdeki kisi ile gorevli kavga etti. sictik dedim simdi bize zorluk cikaracak. motor ve sasiyi kontrol etti. her seyin tamam mi dedi. evet dedim. tamam dedi belgeyi imzaladi. digerlerinde de en fazla yangin sondurucuye, saglik cantasina falan baktilar. ama hic fren kontrolu, arabanin aksam kontrolu vs yapildigini gormemistim.

  eksiklikleri vardir ama ozel sektor oldugu icin daha cabuk duzelir diye tahmin ediyorum. ama kapida yangin sondurucu kiralama vb olaylara bir sey yapabilirler mi bilmiyorum. yetki sahalarina girmiyor olabilir. burada esas problem bunlari alan dangalak zihniyet. yangin sondurucunun arabada olma amacini anlayamayanlar. ek-1 belgesine gelince bildiginiz dandik bir kagit. ilgili merciilerin bu belgeyi verme ve doldurma yetkisini tuvturke vermesi gerekir. soforler odasi bu gelir kapisini birakmak istemiyorsa tuvturk belgeyi versin parasini da soforler odasina aktarsin.

  daha bir suru eksik bulunabilir ama eskisi gibi arac gorulmeden imza atilmayacaksa trafikteki arabalarin seviyesi eskisine gore daha iyi olacak.

  son olarak bugun sabah muayene icin goztepeye gittim. artik islemlerin tuvturkten yapildigi soylendi. en yakin istasyon olan dudulluya gittim. tem dudullu cikisinda sonra her yere tabela koymuslar cok rahat buldum. ama cok fazla sira vardi siraya girdigimde istasyonu goremiyordum. sonra tuvturkden bir gorevli sabiha gokcenin orada orhanli istasyonunda sira olmadigini oraya gidersek daha kolay isimizi halledecegimizi soyledi. bende oraya gittim. orada hic levha yoktu. orhanliya dogru yola koyuldum. kayboldum! issiz bucaksiz 4-5 km den sonra bir benzinci gorup oraya sordum. megerse gecmisim. geri dondum neredeyse tem cikisinda olan bir yerdeymis. fazla araba yoktu ama islerim bitene kadar yogunluk artti. 1-1,5 saatte isim bitti. oglen geri donus yolundaydim.
 • bursa'da açılan istasyonu (evet şehiriçinde sadece 1 adet) zamanötesidir. araç/nüfus oranına göre türkiye'nin en yoğun araç sayısına sahip bu ilimizde tam anlamıyla rezalete imza atmışlardır. sabahtan filan istasyona gitmek size birşey kazandırmaz. geceden arabanızı çekip, içinde uyumak kaydıyla ertesi gün için bir şansınız olabilir.
  içine alman markası kakalamakla türk kafasını maskeleyemezsiniz. efendiler diyor ki, çevre ilçelerde -karacabey, gemlik, mustafakemalpaşa, inegöl- muayene yapılabilir. elbette o kadarını biz de akıledebildik ve benzin/mazot masrafını da göze alıp elimiz mahkum gideceğiz. ama böyle mi olur? parana kıyamadığın için gerekli altyapıyı hazırlamadan işe girişip, kanuni zorunluluk olan bir konuyu eline yüzüne bulaştır. "efendim zamanla oturur, bik bik bik" açıklamalarını kıçınıza sokabilirsiniz. mesela bu kaosu fırsat bilip trafik polisleri sıkı bir kontrole girişebilir. çünkü aracınızı gününde asla muayene ettiremezsiniz. sonra uğraşınız, pirincin taşları sizi bekler.
  adamakıllı teknik muayeneden kimse şikayet etmemeli. ben de küfrediyorum gece vakti ayarsız farını gözüme sokana, stop lambası çalışmayan, hatta arkada hiçbir lamba olmadan gezene. fakat kesinlikle eminim ki, bu işi de yüzlerine gözlerine bulaştıracaklar. yine eşekarıları ağı delip geçecek, sade vatandaştan sinek yağı çıkarmaya tam gaz devam edilecek. yazarlarımız yazmış zaten, muameleci denen yılan takımının pislikleri aynen buralarda da devam etmekte.
  peki değişen ne? değişen paranın akış yönü. birileri devleti ikna edip, ballı kaymaklı bir gelir kaynağının üzerine oturdu. teorik olarak gayet güzel, trafiğin iyileştirilmesinde etkili bir işin başına geçti. ancak pratikte tekelci bir yapılanma ile vatandaştan para emilecek, eski pespayelikten vazgeçilmeyecek.
 • hakkari plakalı aracınızı muğla' da muayene yaptırmaya izin verirken ankara plakalı aracınızı eskişehir' de muayene yaptırmanıza musade etmeyen mükkemmel muayene sistemini kurmuş konsorsiyum. yaptıklarını çorumlu bile yapmaz ama yine de hamdolsun, ya her araç bağlı bulunduğu ilde muayene yapılabilir deselerdi. hamdolsun, hamdolsun.

  http://www.tuvturk.com.tr/cont.asp?id=61

hesabın var mı? giriş yap