şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
558 entry daha
 • oruspu çocuğu yuvasıdır. iki muayenede olmayan kusuru söyleyip bıraktılar. sorun ise geri vites lambası yanmıyormuş. daha düne kadar çalışan şey ne hikmetse çalışmadı orada. sırf bunun için tekrardan taa büyükçekmece'ye kadar gideceğim.
 • randevu almak içi bile para verdiğiniz kurum. yani toplam 500 liraya yakın bir muayene masrafım oldu. covid önlemi falan da yoktu. koltuğa naylon serdiler. birinin elinde ilaç püskürtücü gibi bi şey vardı. benden arabayı teslim aldıklarında dezenfekte ettiklerini görmedim. içerde sıktılarsa bilmiyorum. bir de aracı iki kere muayeneye aldılar. neden diye sordum. denetleme cıktı sizin plakaya dediler. hadi gözümüz aydın dedim ama sadece vakit kaybı oldu benim için. madem bu kadar ince elenip sık dokunuyor da bu sokaklardaki farı,lastiği, egzozu her seyi fecaat olan arabaların yolu buraya hiç düşmüyor herhalde.
  edit: randevu almak ucretsizmis. bir de 43 kusur tl dolandirilmisiz iyi mi.memlekette vatandaşı titan titana.
 • randevu almak için para vermediğiniz kurum. eğer para verdiyseniz dolandırıcı sitelere bakmışsınız demektir. tüvtürk'ün kendi orjinal sitesinden başka yerden randevu almayınız.

  https://www.tuvturk.com.tr/…yene-fiyat-listesi.aspx
 • randevu almak için para pul almayan kurum.

  dolandırıcılara dikkat edin gidin sitesinden alın randevunuzu adam gibi bu kadar da mal olmayın artık.
 • sizin plakaya denetleme çıktı diye bir şey dediklerini ilk defa duyuyorum.

  nasip.
 • ne kadar küfür etsek de bu ülke için olmazsa olmaz bir kurumdur. bu işi özel yerler yapsa orada deli gibi rüşvet dönecek (dönüyordu) bir çok araba sorunlu bir şekilde trafikte dolaşacaktı (dolaşıyordu) şu anda olmuyor mu? hala bir yolunu buluyorlar. bu ülkeden dolandırıcılık çıkmıyor. misal; artık araçların iç kısımlarına, görünmeyen yerlerine çakar takmak yasak. önceden havalandırma ızgarasına takılıyordu. polisler çevirme yapsa bile görünmüyordu. şimdilerde çakarları ızgaranın da altına aldılar. tampon kısmına takıyorlar. polisler çok irdelemedikçe göremiyorlar. zaten muayene tamamsa polisin çok bakacağını sanmıyorum. bazıları da, xenon lamlarını muayeneden önce söktürüp daha sonra tekrar takıyorlar. yani bu ülkede dolandırıcılara 1 tane muayene değil 2-3 muayene lazım. egzoz muayenesi hala özel olarak yapılabildiği için, dışarıda bolca zift dumanı atan araba var. buradan bir fikir oluşabilir.
 • ne olmazsa olmazdir ne de resmi bi' yerdir.

  ulan bu da ozel bi' sirket zaten ama tekel. neden? cunku devlet, gorevi olan bi' denetimi bilmem kac yilligina buna ihale etti.

  rekabet sifir. aldigi para, yaptigi işe cok. karsisinda benzer isi yapan baska bir-iki yer daha olsaydi gorurdunuz neyin ne oldugunu.
 • bunların istasyonlarının yolları da berbat. hangisine gittiysem istasyonları ve ona ulaşan yollar çamur içindeydi.
 • verilen "hizmetten" memnun olan tek bir kişi bile olduğunu düşünmüyorum. para ve zaman kaybı, başka bir numarası yok. hatta tam tersi bu araç muayenesi işi trafik ve insan güvenliğine zarar verir bir hale geldi.

  nasıl?

  türkiye'de 2020 yılı itibarı ile yaklaşık kayıtlı 23 milyon araç var. ancak gene tüvtürk verilerine göre trafikte 5 milyon civarında muayenesiz araç var. ki bu araçların büyük bir çoğunluğu kamyon, otobüs ve minibüs. yani ticari araçlar, yani her gün yollarda olan araçlar. yani insan ve mal taşıyan araçlar. kısaca trafikte gördüğümüz kamyonlar, minibüsler falan var ya en az üçte biri muayenesiz.

  peki bu adamlar neden muayeneye gitmiyorlar? pahalı amk, pahalı! bir de istasyonlar cehennemin dibinde. e tabi şehir dışında kiralar daha ucuz... şaka değil, şehir merkezinde oturan birisi en yakın tüvtürk istasyonuna git gel ortalama 100 km yol yapmak zorunda. hele ticari araçlar için durum iyice beter. her yıl yaptırmaları lazım, her yıl en az bir gün ekmek teknelerini trafikten çekmeleri lazım vs...

  diyelim ki geciktiniz. her ay için muayene ücreti üzerinden net %5 faiz koyuyorlar. nerede var böyle faiz? ipin ucunu kaçırınca yakalamak da mümkün değil.

  yapılan muayeneye gelince... zaten o da tırışka. kontrollerin %95'i el ve gözle yapılıyor. lastik diş derinliği ölçüp, emniyet kemeri kontrol edip 500 tl para alıyorlar. yaptıkları iş toplam 5 dakika. ama git gel, para öde, sırada bekle bir gün gidiyor. hele bir de yok far ayarı yok ampul diye muayeneden geçemediyseniz yandı gülüm keten helva!

  ha bu demek değil ki muayene yapılmasın. yapılsın, hatta çok daha sıkı ve katı yapılsın. ancak bu iş böyle tekelle olmaz.

  her yerde oto sanayii var, her yerde her marka için yetkili servis var... sonuçta bu adamlar araçları komple söküp takma yetkisine sahip değil mi? işinin uzmanı personel çalıştırmıyor mu? ki zaten muayeneden tek seferde geçsin diye muayeneye gitmeden önce servise gidip kontrol ettirmiyor muyuz araçları? veya muayeneden geçmeyince de servislere götürüp tamir ettirmiyor muyuz? kısaca muayene buralarda da yapılabilir. ki daha da güzel yapılır. yani illa birilerini zengin etmek zorunda mıyız? halk yararına hiçbir şey yapılamaz mı? yani muayene ayağına havadan 500 tl verene kadar bu fiyata hem muayene hem de bakım yaptırsam daha iyi olmaz mı?

  kısaca hem işimiz düzgün yapılmıyor, hem fahiş fiyat ödüyoruz, hem 100 km sürüp ayaklarına gidiyoruz, hem de gidip üstüne bir de personel kaprisi çekiyoruz. baştan sona ayıplı hizmet veriyorlar. ha bir de utanmadan reklam verip iyice sinir bozuyorlar. aracımıza değer katıyorlarmış!

  (bkz: tüvtürk'ün reklam yayınlaması)
 • rezil adamlar ama sonucta doğuş grubu normal. zaman geçtikçe daha da karaktersiz oluyorlar. yıllar önce benim emektar corsa’yi yeni almisim. sene 2010, ikinci el oldugundan da muayenesi gelmisti. neyse gittik samandira tuvturk’e arka fren lambalarindan biri yanmiyor. dedim yedegim var hemen degistireyim gorevli de tamam dedi, o evragi doldururken degistirdim, kontrol etti, yaniyor tamam dedi gectiniz. benzeri arkadaslarin da basina gelmis. neyse 15 gun once yine gittim, gitmeden iki gun once de frene basip kontrol ettim, lambalar saglam. neyse muayenede yanmadi. dedim yedek var hemen gozunun onunde degistireyim, bir sey yapamam yeni randevu alip tekrar geleceksiniz. bilenler de bilir corsa’da arka fren lambasini degistirmek iki uc dakika. adam hic orali olmuyor. sonra yavsak tipli bir yalama geldi yanima, abi fren lambasindan mi kaldin dedi. evet dedim, hemen degistiririm yeni randevunu da hemen alirim 1 saate gitmis olursun 50 lirani da alirim dedi. kil oldum yavsaga, ampul zaten 5 lira ama asil kil oldugum bunlar beraber nasil tezgah kurdularsa, ben bakiyorum randevu yok, kilkuyruk alirim randevu diyor, kontrol eden yalama da nuh diyor peygamber demiyor. ben de kendim hallederim diyerek bastim gittim. samandira istasyonda kapinin onunde lastikleri patlak hurda midibusu bilenler bilir. gel orada halledeyim diyor.
1 entry daha