şükela:  tümü | bugün sorunsallar (2)
 • bunların istasyonlarının yolları da berbat. hangisine gittiysem istasyonları ve ona ulaşan yollar çamur içindeydi.
 • verilen "hizmetten" memnun olan tek bir kişi bile olduğunu düşünmüyorum. para ve zaman kaybı, başka bir numarası yok. hatta tam tersi bu araç muayenesi işi trafik ve insan güvenliğine zarar verir bir hale geldi.

  nasıl?

  türkiye'de 2020 yılı itibarı ile yaklaşık kayıtlı 23 milyon araç var. ancak gene tüvtürk verilerine göre trafikte 5 milyon civarında muayenesiz araç var. ki bu araçların büyük bir çoğunluğu kamyon, otobüs ve minibüs. yani ticari araçlar, yani her gün yollarda olan araçlar. yani insan ve mal taşıyan araçlar. kısaca trafikte gördüğümüz kamyonlar, minibüsler falan var ya en az üçte biri muayenesiz.

  peki bu adamlar neden muayeneye gitmiyorlar? pahalı amk, pahalı! bir de istasyonlar cehennemin dibinde. e tabi şehir dışında kiralar daha ucuz... şaka değil, şehir merkezinde oturan birisi en yakın tüvtürk istasyonuna git gel ortalama 100 km yol yapmak zorunda. hele ticari araçlar için durum iyice beter. her yıl yaptırmaları lazım, her yıl en az bir gün ekmek teknelerini trafikten çekmeleri lazım vs...

  diyelim ki geciktiniz. her ay için muayene ücreti üzerinden net %5 faiz koyuyorlar. nerede var böyle faiz? ipin ucunu kaçırınca yakalamak da mümkün değil.

  yapılan muayeneye gelince... zaten o da tırışka. kontrollerin %95'i el ve gözle yapılıyor. lastik diş derinliği ölçüp, emniyet kemeri kontrol edip 500 tl para alıyorlar. yaptıkları iş toplam 5 dakika. ama git gel, para öde, sırada bekle bir gün gidiyor. hele bir de yok far ayarı yok ampul diye muayeneden geçemediyseniz yandı gülüm keten helva!

  ha bu demek değil ki muayene yapılmasın. yapılsın, hatta çok daha sıkı ve katı yapılsın. ancak bu iş böyle tekelle olmaz.

  her yerde oto sanayii var, her yerde her marka için yetkili servis var... sonuçta bu adamlar araçları komple söküp takma yetkisine sahip değil mi? işinin uzmanı personel çalıştırmıyor mu? ki zaten muayeneden tek seferde geçsin diye muayeneye gitmeden önce servise gidip kontrol ettirmiyor muyuz araçları? veya muayeneden geçmeyince de servislere götürüp tamir ettirmiyor muyuz? kısaca muayene buralarda da yapılabilir. ki daha da güzel yapılır. yani illa birilerini zengin etmek zorunda mıyız? halk yararına hiçbir şey yapılamaz mı? yani muayene ayağına havadan 500 tl verene kadar bu fiyata hem muayene hem de bakım yaptırsam daha iyi olmaz mı?

  kısaca hem işimiz düzgün yapılmıyor, hem fahiş fiyat ödüyoruz, hem 100 km sürüp ayaklarına gidiyoruz, hem de gidip üstüne bir de personel kaprisi çekiyoruz. baştan sona ayıplı hizmet veriyorlar. ha bir de utanmadan reklam verip iyice sinir bozuyorlar. aracımıza değer katıyorlarmış!

  (bkz: tüvtürk'ün reklam yayınlaması)
 • rezil adamlar ama sonucta doğuş grubu normal. zaman geçtikçe daha da karaktersiz oluyorlar. yıllar önce benim emektar corsa’yi yeni almisim. sene 2010, ikinci el oldugundan da muayenesi gelmisti. neyse gittik samandira tuvturk’e arka fren lambalarindan biri yanmiyor. dedim yedegim var hemen degistireyim gorevli de tamam dedi, o evragi doldururken degistirdim, kontrol etti, yaniyor tamam dedi gectiniz. benzeri arkadaslarin da basina gelmis. neyse 15 gun once yine gittim, gitmeden iki gun once de frene basip kontrol ettim, lambalar saglam. neyse muayenede yanmadi. dedim yedek var hemen gozunun onunde degistireyim, bir sey yapamam yeni randevu alip tekrar geleceksiniz. bilenler de bilir corsa’da arka fren lambasini degistirmek iki uc dakika. adam hic orali olmuyor. sonra yavsak tipli bir yalama geldi yanima, abi fren lambasindan mi kaldin dedi. evet dedim, hemen degistiririm yeni randevunu da hemen alirim 1 saate gitmis olursun 50 lirani da alirim dedi. kil oldum yavsaga, ampul zaten 5 lira ama asil kil oldugum bunlar beraber nasil tezgah kurdularsa, ben bakiyorum randevu yok, kilkuyruk alirim randevu diyor, kontrol eden yalama da nuh diyor peygamber demiyor. ben de kendim hallederim diyerek bastim gittim. samandira istasyonda kapinin onunde lastikleri patlak hurda midibusu bilenler bilir. gel orada halledeyim diyor.
 • işin en boktan yanı adamların yaptığı iş ile ilgili hiçbir sorumluluğunun olmaması.

  şimdi kontrole gittin, aracın freni bozuk, geçmedi... git yaptır 1 ay içinde gel diyorlar. bu arada kamyon yokuş aşağı giderken freni patladı, kaza oldu, insanlar öldü... bu adamların umurunda değil.

  veya geçti muayeneden. kamyon çıktı yoluna gidiyor. yokuş aşağı gene aynı yerde freni patladı, insanlar öldü. bu adamların gene umurunda değil. hiçbir sorumlulukları yok. tek bir sorunun bile muhatabı değiller.

  muayeneye gitmezsen devlet sana ceza veriyor. ama muayene sorunluysa tüvtürk'e hiçbir ceza yok. oh ne ala memleket!
 • ülkede arabası olan herkesin istisnasız şekilde gitmesi zorunlu olan araç muayene merkezi. yani ülke olarak komple doğuş holdinge çalışıyoruz. askere gitmek gibi, vergi ödemek gibi zorunlu. doğuşun cebini garantiliyoruz milletçe. aksi gibi bir de gitmezsen devlet tarafından cezalandırılıyosun.

  rekabet kurumu ne yapıyor bu arada? neden bu adamların tekel olmasına ve istediği fiyat politikası belirlemesine maruz bırakılıyoruz milletçe?

  çeşmenin başına oturmuşlar abi. kova kova götürüyolar ve kimse de çıkıp dava açmıyor, rekabet yaratmıyor. biri çıkıp araç muayene merkezi neden açmaz, neden rakip olmaz bunlara? nasıl bir bug lan bu!?
 • ülkenin en büyük tekeli.
  memleketteki tüm araçlar, 2 yılda bir gidip, bu tekelci şerefsizlere haracını vermek zorunda.

  geçen gün aracımı bir hafta geç götürdüm. gecikme faizi dahil 440 tl para ödedim. gecikme faizi olmasaydı da 422 tl ödeyecektim. az para değil.

  tüm araçlardan 422 tl... güzel para....
 • rezalettir.
  tekeldir, soygundur.
  mtv'yi ödeyemezsen muayeneye gidemiyorsun. geç gittiğinde bir de ceza kesiyorlar, al bu da perdah olsun diyorlar.
  üstteki yazar 2 yılda bir gittiğine şükretsin ben her sene muayeneye gidiyorum.
  ne yapıyorlar aracın orasını çekiştirmekten başka? muayeneye giden araç sayısını göz önüne aldığında dönen para dudak uçuklatıcı. devlet de buradan gelir elde ediyor olabilir ama biraz insaf.
 • (bkz: çoklu araç muayene şirketi)
  tekel olursa sonucu görüyoruz.
 • orospu çocukluğudur. kendisine binlerce lira vermiş biri olarak bunu söyleme hakkını kendimde buluyorum. yaptıkları iş değil, buraya verdikleri parayı helal eden yoktur herhalde. araç başı 40 lira alsalar da o işletme döner. hak ettikleri paranın 10 katını alıyorlar. kimin cebine gidiyor, hangi siyasiye mercedes olarak geçiyorsa alayının amk.
 • sağda solda reklamlarına denk geliyorum bu firmanın. araç muayenesinin ne kadar faydalı olduğunu falan anlatıyorlar.

  ne kadar saçma !!! bildiğim kadarı ile devletin kendi eli ile tekel haline getirdiği bir firma bu. alternatifleri yok. ayrıca neredeyse her giden, ödediği eşek yükü ile paralar yüzünden nefret ediyor bu firmadan.

  araç sahiplerinin "muayene neyin yaptırmayacağım lan ben" deme lüksü de yok. muayene süresi biten afedersiniz seve seve o paraları verip bu firmaya gidip o muayeneleri yaptırıyor.

  iyi de hacım tekel olduğunuz halde bir sürü para verip reklam yapmanızın ne lüzümu var ? eğer bu halka bir iyiliğinizin dokunmasını istiyorsanız muayene ücretlerinizi hayvani ölçülerden insani ölçülere çekin !