şükela:  tümü | bugün
 • tuvalet diye bi şeyin olmadığı zamanlardan kalma alışkanlık;
  çokafedersiniz yapıyosunuz, daha öyle sıcakken bi tüy dikiyosunuz, bırakıp gidiyosunuz, kuruyunca tüyden tutuluyo, hooop, atılıyo, kolay, pratik
  (bkz: sıvıyı jelleştirmek)
 • bir de "napolyon'un mezarına tüy dikmek" diye bir tanım vardır...
 • bazen de sıcak sıcak yaşanmış kötü bir anı hakkında pot kıranların yaptığı eyleme de bu şekilde bir yakıştırma/uyarı yapılır.
 • muzo cok kullanirdi bu tabiri..
  misal:
  <katilimci> merhaba muzo abi..her aksam program yapiyon, ben de arayayim dedim hatrini sormak icin..
  <muzo> e iyi, hosgeldin..tuy dikecen sanki sebek!
 • dunyaya medeniyet dersi vermeye calisan, oruvar, mosyo, kes kose diyip citkirildimliklariyla dunyaya zerafet dersi veren fransizlarin cok degil birkac yuzyil once tuvalet problemine cozum olarak getirdikleri soylenen uygulama. topuklu ayakkabi ve parfum endustrisinin gelisimine de bir sekilde katki saglamistir.
 • *soylenene gore tuy dikmek deyimi; orta cagda (ozelikle de fransa'da) soylusundan koylusune kadar oraya buraya pislemeyi adet edinmis halkin tuvaletini yaptiktan sonra kakasina tuy dikmesi, kuruyunca da tuyden kakayi tutup kaldirip atmasindan gelmistir. hatta zamaninda avrupa'da 'napolyeon'un mezarina tuy dikmek' gibilerden de hakaretamiz bir deyim bile varmis.

  *baska bir rivayete gore de tuvaletle henuz tanismayan ve lazimliklari sokaklara bosaltma adeti 17. yuzyila kadar suren avrupa'da her zaman sokaga bosaltilan pisliklere basma tehlikesi vardi, bu yuzden pisligin uzerine basilmamasi icin pislige tuy dikilirdi boylece orada pislik oldugu belirtilirdi.

  *bizde ise kisaca halk galatinda "halt (!) yemekle yetinmeyip akabinde bu halta 'ben buradayim' dedirten bir baska haltin daha yenmesi" durumlarini tabir eden bir soz.
 • --- spoiler ---

  28 aralık 2011 akşamı şırnak'ın uludere ilçesi yakınlarındaki roboski köyünde bombardıman sonucu aile fertlerini kaybeden roboskili ailelere, 3 bin tl'lik idari para cezası gelirken, diyarbakır özel yetkili savcısı da aileleri ifade vermeye çağırdı.

  roboski'de aile üyelerini kaybeden ferhat encü'nün açıklaması şöyle:

  diyarbakır özel yetkili savcısının roboski dosyasını "görevsizlik" bahanesi ile askeri savcılığa sevketmesi yetmiyormuş gibi, biz roboski ailelerinin katliamının 500. gün vesilesi ile katliamın gerçekleştirildiği yerde gerçekleştirdiği anma bahane gösterilerek, bizler hakkında hem idari para (3000 tl) cezası, hem de ifadeye çağırma tebligatı geldi. yaklaşık 130-150 kişi hakkında bu işlem yapıldı.

  --- spoiler ---

  http://www.radikal.com.tr/…n_tl_para_cezasi-1138007