şükela:  tümü | bugün soru sor
 • hem ismi hem kendi garip hayvanlarimizdan bir digeri (ornitorenk diger adi ile platipus ayrica (bkz: gagali memeliler) baska bir ornek mesela).
  memeli olmasina ragmen karinca kolonisi gibi yasayan bir canli. tipki karincalar gibi tunneller kaziyorlar, iscileri var, cogalmayi bir kralice yapiyor. gel gor ki karincalar bocek, bunlar memeli.
  ben gene allah / evrim nelere kadir diyorum. (bkz: ey yumurtaya can veren allahim)
 • dunya yuzundeki en cirkin hayvan cesididir bu kusura bakmasin. hatta dunya yuzundeki tum cirkin seylerin toplamindan da cirkindir. yerin altinda yasamalari isabet olmus. disleriyle kayalari kemirirler ayrica.
 • taşıdığı bir gen sebebiyle asla ama asla kanser olmayan, derisindeki acı sensörleri çalışmadığı için asit havuzuna düşse gıkı bile çıkmayacak bir garip canlı imiş bu.
 • (bkz: fallout 2)
  (bkz: the brain)
  (bkz: rat king)
 • çirkinliği ile gönüllere taht kurmuş bir hayvancık. hayvan bilimciler, bu arkadaşlar üzerinde çalışırken her kolonide bir veya iki bireyin hiçbir şey yapmayıp sadece yiyip içip büyüdüğünü farketmişler. kolonilerde bu tiplerin dışlanması gerekirken, koloninin diğer elemanlarının onları beslemeye devam etmesi işi ekstra ilginç kılmış. fakat yeterince gözleyince, olayın gizemi ortaya çıkmış ve bu büyükçene/besili arkadaşların yağmur sezonu geldiğinde yukarı çıkarak tünelleri vücutları ile kapattıklarını görmüşler. böylelikle doğadaki bir gizem daha çözülüvermiş.
 • huclelerinde dogal olum( senescence ) neredeyse gorulmez, yaslanmaya bagli olarak olum orani artmaz, hem kendileri kanser gorulmez hem de deneysel olacak kanser olmaya zorlandiginda(induction) yine de kansere yakalanma orani cok dusuktur. bir fare buyuklugunde olmasina ragmen 30 yasina kadar yasar. cok ilginc bir sekilde proteomlari yaslanmaya bagli oksitlenme ya da ubiquitinlenme gostermez. buyuk koloniler halinde yasarlar. bir tane kralice vardir ureyen, o da digerlerinin cinsel olgunluga erismesini bir sekilde bastirir. tamamen karanlikta yasarlar, dusuk oksijen, yuksek karbondioksite dayanabilirler. belli acilari hissetmezler vs.
  cok ecayip bir heyvandir. kasim 2011'de tum genomu dizisi rapor edilmistir.
  kaynak: doi:10.1038/nature10533
 • "yaşam süresi/vücut boyutu" oranı, hayvanlar için aşağı yukarı standart olan değerden çok daha yüksek olan bir hayvan türü.
 • (bkz: naked mole rat)

  dogma filminde tanrı'nın mizah anlayışına kanıt olarak platipus'u göstermişti yapımcılar. ama eğer tanrı'nın bir mizah anlayışı varsa, tüysüz köstebek'ten daha iyi bir kanıtını düşünemiyorum ben.

  gözleri var ama üzeri deriyle kaplı ve göz kapağı olmadığı için hiç açamıyor mesela. o sefil haliyle utanmadan kansere bağışık ve 28 yıla kadar yaşayabiliyor.

  tipsizlikten beş yıl yemiş diye duydum, boşuna değil.
 • çok bölünmekten dolayı oluşan kalabalıkla hücrelerin birbirine fazla dokunması p16 üretimini artırıyormuş kendilerinde; kansere dirençli olmalarının ana sebebi buymuş (insanlarda da p16 var ama bu olay insanlarda olmuyor sanırım).

  http://www.fightaging.org/…-rat-cancer-immunity.php
 • kim possible'daki rufus'u görüp sevimli bir şey sandığım fakat gerçeği öğrendiğimde hayal kırıklığı yaşamama sebep olan hayvancıktır kendisi.