şükela:  tümü | bugün
 • test sorulari arasinda bol miktarda bulunan, ve kadinlarin gunluk ya$antilarinda bolca kullandiklari soru turu.

  bir test sozkonusu oldugunda yanli$ cevabi vermeye yonlendirebildigi gibi, bir kadin tarafindan yoneltiginde cevabin dogrulugu kadar verildigi surenin de onem kazandigi soru bicimi.
 • bu bi tuzak* soru
 • - canim, mavi elbise mi siyah mi? sen ne dersin?
  - sen hangisini istersen sekerim. (dusmeemm!)
  - ama karar veremiyorum, hadi soyle!
  - ikiside cok yakisiyo minik kus. (ben kacin kurasiyim bea...)
  - bak soylemezsen gitmeyiz hic bi yere!
  - (bismillah) eee, peki canim, eee... siyah olani.
  - nasi yani? mavi bana yakismiyo mu demek istiyorsun sen?
  - yok canim olurmu. ben oolesine dediydim di. (eyvah eyvah)
  - sen beni sevmiyosun, mavi seni sisman gosteriyo diyosun!!!
  - oeehh
 • kadınların sorduğu tuzak sorularda cevap şıklarda olmayan gizli seçenektir daima :)* (ref: friends)
 • "radyatore kac numara yag konulur?"

  surucu kurslarinda ve ehliyet sinavlarinda soruldugu one surulen bir tuzak sorudur bu.
 • erkeklerin nadiren kullandığı, test kitapçıklarının ve xx formların pek sevdiği soru tipi..

  genel itibariyle 2 nedeni vardır. iyi niyetli 1. neden- bir gerçeği açığa çıkarmaya çalışır, kötü niyetli 2. neden ise gidişatı- soruyu soranın istediği tarafa doğru çeker.

  1.neden: herkes fikrini dan! dan! diye söyleyemez. karşı tarafı incitmemek, empati uygulamak, karizmasını sarsmamak, isteğini belli etmemek vb. nedenlerden dolayı bir konudaki fikrini apaçık bir şekilde söylemeyebilir. bu durumda, içerideki cevabı itinalı bir şekilde dışarı çıkartmak gerekir.
  düşük düzeyli, 1.nedensel bir tuzak soruda, örneğin "bisiklete binmek ister misin?" demek yerine, "galiba artık bisiklete binmeyi pek sevmiyorsun" der. doğru cevabın alınma ihtimali daha yüksektir. gerçek fikre ulaşmak için, anlık fikirler üzerinde küçük deformasyonlar yapılır. orta düzeyli ve yüksek düzeyli birçok örnek verilebilirse de, bir istisna dikkat çekicidir. "sen artık beni sevmiyorsun" cümlesi, 1.nedensel bir tuzak soru değildir. bunun amacı doğru cevabı öğrenmek değildir. bu 2.neden'e girer. ancak söyleyen iyi niyetli, zayıf, kırılgan veya güçlü ve bencil olabilir. bu bir manipülasyondur, ancak kırılgan ve incinmiş bireyin manipülasyonu iyi niyetli kategorisinde görüleblir.

  2.neden: cin fikirlilerin kullanması gerekirken, yaygın olarak kullanıldığı görülmektedir. bir hedef belirlenmiştir ve manipüle ederek o hedefe ulaşılmak istenmektedir. daha ayrıntılı düşünmek, her noktayı iyice hesap etmek gerekir, aksi taktirde seyir birden tersine dönebilir, ava giderken avlanabilirsiniz.. karşıdakinin güç, teknik beceri, zeka ve strateji kabiliyetine göre, a-b-c-d planları yapılabilir. eğer "bahnu hallkan" ise a planı yeterlidir... bunu seven şunu da sevdi: "özel taktik: bir vezirle iki kaleyi mat etmek"

  edit: lakin bunlara hiç gerek yoktur. hayat kaç gün daha sürecek kim ne kadar yaşayacak bilinmez. insanın kendini bunlarla yormasına gerek yoktur. saçma fikirlerimi sakın uygulamayın daha test aşamasında.
 • başka bir örneği de şöyle olabilir mesela:

  - hayatım, saçım nasıl olmuş?
  - aah çoook güzel olmuş, çok yakışmış..*
  - öyle mi? saçımda bir değişiklik yok ama..
  - !!*
 • mesela;
  - gerçekten annenin en sevdiği kız ben miyim? -

  buna verilecek evet cevabının sizi kurtaracağını sanıyorsanız "en" kelimesine dikkat ediniz... zira cevap olarak "evet aşkım" denirse bile tatmin olmaz kız insanları... çünkü bir kere ağa düşmüşsünüzdür. en demek seçeneklerin arasından sıyrılmak demektir. ne kadar hırslı rekabeti seven bıdı bıdı olsa da başkalarının ondan önce görülmesi, bilinmesi, tanınması kız insanını çileden çıkartır.
  doğru cevap
  - "annemin tek sevdiği kız sensin çünkü karşısına çıkartabilecek kadar sevdiğim tek insan sensin." - dir.

  varyasyonlar çoğaltılabilir... önemli olan "en" diye sorulan sorulara "tek" diye cevap verebilmektir.