şükela:  tümü | bugün
 • klasik barellere göre daha üstün özelliklere sahip olan bir barel. dışarıdan zorlandığında barelin dışarıda kalan kısmının kırılmasını sağlayarak dışarıdan yabancı bir cisimle barele ikinci bir müdahaleyi imkansız hale getirir. kırıldığında bile çalışır olma özelliği ile mekan sahibinin kapıda kalmasını engelliyor. mekan sahibi olarak barel kırılmış olsa bile anahtarı ile yeniden kapınızı açıp içeriye girebiliyorsunuz.

  http://www.kalekilit.com.tr/
 • geçen hafta evimizin kapısını zorlayan hırsıza karşı görevini yerine getirmiş kilit türüdür. ancak barelin kafası kırıldığı halde hırs yapan hırsız evladı bu sefer levyeyle kapıyı kilitlerin olduğu kısımlardan yamultarak (kapı çelik kapı ama kale marka kapı değil..2. veya 3. sınıf demir kapı demek daha doğru) açma teşebbüsünde bulunmuştur. fakat bu sefer de alt ve üst kilitleri kilitlemiş olmamız sayesinde kilitleri tam yuvalarından tam kurtaramadığından kapıyı aralasa bile tam açamamış (bu noktada sanırım gereğinden fazla vakit harcamış ve muhtemelen apartmanda duyduğu bir ses sebebiyle kapıyı yarım açık bırakarak kaçmış). bu arada hırsız bu teşebbüsü gündüz vakti apartmanda komşuların çoğu evdeyken gerçekleştirmiştir...

  komşular haber verip gittiğimizde gördük ki tuzaklı barel kırılmış ve kapı kilit dillerinin olduğu yerlerden yamultulmuş ve hatta kilit dilleri de yamulmuş (artık nasıl bir hayvani güçle zorladıysa).

  kilitler anahtarla açılamayacak ölçüde deforme olmuşlardı. çağırdığımız çilingir hırsızın yarım bıraktığı işi 10 dakika uğraşarak ve oldukça fazla ses çıkartarak zar zor açtı. yukarıda da bahsettiğim gibi hırsız da muhtemelen ses çıkarmaya başladığı için ve normalden fazla vakit harcadığından işi yarım bırakmış.

  bu arada kilitlerden alt kilidin dilini yuvasından kurtarabilmişken üst kilidin (yıldız uzun sivri anahtarlı tipte kilit, üç defa kilitlenen) dilini bir türlü yuvasından çıkartamadığından kapı açılamamış.

  çilingirin söylediğine göre hırsız tuzaklı barel kırıldıktan sonra çok fazla uğraşmadan bırakmalıymış, bu kadar uğraşması acemiliğinin göstergesiymiş. (ben çilingirin yalancısıyım...)

  şimdi bu kadar uzun laftan sonra diyeceğim odur ki, tuzaklı barel falan hikaye. tek başına tuzaklı barelle evinizi koruyamazsınız. tuzaklı bareliniz olsa bile kapıyı kilitlemezseniz kapıyı ufak bir levye hareketiyle kolayca açarlar. alt kilidi de kilitlemek yetmiyor, üst kilidi de kilitlemelisiniz. hatta üst taraf üç defa kilitlenebiliyorsa üç defa kilitleyin.

  kapıyı dört yerden kilitleyen çelik kapılar da ekstra güvenlik sağlar.

  ancak bu kadar emniyet yine de kapıyı açılmaz yapmaz, burada maksat hırsızı caydırmak...yoksa girmek isteyen hırsız o kapıyı yine de açar. şöyle ki, çelik kapı montajı yapan birine sormuşlar hangi çelik kapı iyidir, şu marka iyi midir diye. verdiği cevap "hırsız normal kapıyı 5 dakikada açar o markayı 15 dakikada açar" şeklinde olmuş.

  umarım kimse hırsızla karşılaşmaz, eve girememiş bile olsa fikri bile rahatsız ediciydi...
 • mahalledeki 5 daireli bir apartmanda, kapısında bu kilit takılı olmayan 4 daire soyulup, bu kilit takılı olan 1 dairenin soyulamadığı öğrenilince koşarak tekzen'e gidilip bir nefeste satın alınan efsane kilit.
 • teoride kilidi pensemsi bir aletle kirmaya calistiginizda, kilit komple kirilmak yerine ucundan azicik bir bolumu kiriliyor ve size pensemsi aletinizle tutunabileceginiz daha az bir yuzey birakiyor ve kapiyi acamiyorsunuz.

  kilidi kirarak tabi... bu noktadan sonra geri kalan 3 pimi maymuncuk ile acabilirsiniz.

  simdi isi pratige dokelim.. burdan yak

  en iyisi al irice bir kopek, onu besle. hem seversin, hem beslersin, hem de kapi kilitleme derdi kalmaz. kopegin evden cikmayacagini bilsem komple acik birakirim ben donene kadar ev havalanir.

  tatile giderken risk factory tavan yapiyor gerci..