şükela:  tümü | bugün
 • istanbul'un bildiğim kadarıyla tek hayvan mezarlığı. düzgün bir yer. hayvan barınağının yakınında bulunuyor. 15 milyon karşılığında rahmetli kedi/köpeğinizin mezarının başına bir de selvi dikiyorlar. gömü işlemlerini de sizin için yapıyorlar. mezar taşı ve yazı gibi işlemleri yapmıyorlar yalnız, istenirse çevresine beton dökebiliyorlar, taşa isim yazdırmak filan istiyorsanız bir mermerciyle filan konuşmanız gerekir. yakınlarında bir insan mezarlığı var, muhtemelen oralarda mermerci vardır. gitmişken barınağa yardım da yapabilirsiniz. mezarlık 2001'de açılmış. bazı hayvanseverler "mezar istemiyoz, barınak isteriz" diye itiraz etmişler. oysa çok gerekli ve rahatlatıcı olmuş bence. arabasız gidilebilecek bir yer değil.
  telefon : 0 216 393 00 10
 • 7 yıllık en iyi dostum punto'nun son evi.

  http://www.sabah.com.tr/…p/gnc115-20050108-101.html
 • dün sabah elim bir şekilde kaybettiğim evcil hayvanımı, bugün saat 00:28 de karantinasına teslim ettiğim ve birkaç dakika önce eve dönmemle hakkında bilgi vermek istediğim istanbul'daki tek hayvan gömü yeri.

  8-16 arası defin gerçekleştirilen , 24 saat açık olan, güvenlik görevlilerinin normal mesai bitse de yardımcı olduğu ve takdirimi toplamış kabristan. cumartesi günü öğlene doğru kaybettiğim evcilimi götürmek için yoğun trafiğin dindiği gece saatini seçmeme rağmen her türlü ilgi alaka ve bilgilendirmeyi gerçekleştirmekte ve bu hizmeti ücretsiz olarak sunmakta. evcilinizi teslim ederken istenen tek şey aşağıdaki formu doldurmanız ve aşı karnesini görevlilere göstermeniz.

  oldukça sapa bir mekanda bulunmasına rağmen, geçen yıl şans eseri ev almak için hemen önünde bulunan dumankaya botanik projesini gezdiğim için, ihtiyaç duyabilecek olanlara adresini kolay bir şekilde tarif etmek isterim. ulaşımda fsm köprüsü tercih edildikten sonra izmit otobanı sapağından sapıp sabiha gökçen havalimanı tabelası takip edilerek otobandan çıkılıyor. gişelerin biraz ilerisindeki kurtköy- havalimanı yol ayrımında, havalimanı yönü tercih edilerek yaklaşık 2 km mesafe katediliyor. küçük bir tabela ile belirtilen aydınlı - serbest bölge sapağından girilip yaklaşık 1 km yolu takip ettiğinizde karşınıza hafif bi rampa, rampanın solunda aydınlı taksi, sağında uğur büfe ve karşı istikametinizde gedik üniversitesini gördüğünüz bir kavşağa geliyorsunuz. büfenin tam karşısındaki ana caddeye bağlantı yolu olan ıssız sokaktan hiçbir yere sapmadan devam ettiğinizde, ana caddeye geliyorsunuz. biraz ileride sağınızda hakmar market kalacak şekilde ışıklardaki göbekten sola, tuzla araç muayene istasyonu okunu takip ettiğinizde toki konutlarına varıyorsunuz. yaklaşık 1 km sona solunuzda dumankaya botanik evlerini gördükten birkaç km sonra atık merkezi diye sola bir tabela veriyor. aşağı ve yukarı rampaya sahip bu yoldan devam ettiğinizde tuzla hayvan rehabilitasyon merkezi tabelasını görüyorsunuz. evcilinizi benim gibi gece teslim etmek durumunda kaldığınız zaman da, mesai başlayana kadar can dostunuzu muhafaza edebildikleri morglarda gömü zamanı bekletilebilmektedir. satıl aldığınız fidanlardan mezara dikebilme imkanı da olan kurumda, eskiden uygulanan mezar taşı yaptıabilme olanağının şu an mevcut olmadığını da belirtmem gerekmekte.

  teslim formu

  edit: yeni duzenleme ile sadece 08:00-16:00 arasi cenaze kabul edilmektedir. tel :0216 586
  55 20
 • sabah saatlerinde tekrar giderek kızımın defin işlemlerini gerçekleştirdiğim kurum. malesef istanbul'da çoğu evcil hayvan sahibinin vefat olayından sonra can dostlarını defnedebilecekleri böyle bir yerden bihaber.

  defin işlemi isteğinize göre onlar tarafından herhangi bir zamanda, isteğinize göre sizinde bulunduğunuz bir zaman diliminde gerşekleştirilmekte. oldukça temiz ve düzenli bir gömü alanına sahip kurumda saat 8 -16 arası hergün evcilinizin mezarini ziyaret edebilme imkanınız mevcut. etraftaki köpek ve kedilerin toprağı eşeleyip definleri mundar etmemesi için kapısı ve etrafı demir tellerle çevrili olan bu yerde,ziyaret ya da defin işlemi esnasında bir görevli size eşlik ederek gömü yerine ulaşımınızı sağlamakta.
 • dün yaptığım araştırma ve sözlukte okuduğum bilgiler üzerine güzel oğlumu defnettiğim mezarlık. aydınlıya kadar gidip pek te burada okuduğum gibi bir manzara ile karşılaşmadım ve bu nedenle aynı duruma başkalarının da düşmemesi, oradaki şartları önceden bilmesi adına bunları yazma gereği duyuyorum.

  mezar alanına geçmeden önce geçici bakım evinde bir form dolduruyorsunuz köpeğin yaşından, ırkından ölüm sebebine kadar bilgi veriyorsunuz. formu doldurduktan sonra mezar alanına yönlendiriliyorsunuz orada defin işlemini yapacak personelin beklediği söyleniyor. mezar alanı bakımevinin arka tarafında etrafı tellerle çevrili bir arsa. önceden yapılmış çok güzel mezarlar var, başlarda izin verilmiş fakat sonradan yasaklanmış, şu anda yaptırılamıyor. hatta etrafını çevirmenize bile izin vermiyorlar. defin işlemini yapan amcanın söylediğine göre mezar taşı yapılırsa müdür teftişe geldiğinde kaldırtıyormuş.

  alanda herhangi bir parselleme yapılmamış. definin nereye yapılacağına orda elinde kürekle bekleyen bir belediye işçisi karar veriyor. giderken yanınızda bir ağaç fidanı götürmenizi şiddetle tavsiye ederim. dostunuzu defnettikten sonra üzerine bir fidan ekin ve tasmasını/künyesini ağaca bağlayın. çünkü üst üste bir çok hayvan defnedilmiş herhangi bir ayrım olmadığı için.

  formu dolduruken bir gerçekten bir mezarlık hizmeti verildiğini düşünüyorsunuz ama aslında boş bir arsaya gömüyorsunuz dostunuzu sadece. belediye bundan 5-10 yıl sonra arsayı farklı bir şekilde değerlendirmeye karar verebilir de, söz hakkınız yok tabiki. hiç bir düzen yok, temiz olmaktan çok uzak. ziyaret için geldiğinizde de doğal olarak size kimse eşlik etmiyor çünkü mezarın yerini sadece siz biliyorsunuz. ücret karşılığı daha iyi bir hizmet verilmesini tercih ederdim. en azından arsa parsellere bölünseymiş çok iyi olurmuş.

  acınızı tüm kalbimle paylaşıyorum.
 • ablamın dostunu gömmek bana düşünce, istanbul'daki tek hayvan mezarlığı olduğunu öğrendiğim yer. artık mezarların çevresine beton dökülmesi, ya da taşa isim yazdırmak filan yasakmış, fakat fidan ekimine izin veriyorlar. defin işlemleri 08.00-16.00 yapılıyor. çalışanlar oldukça ilgili ve saygılılar. bir kaç form doldurduktan sonra gömme işlemi gerçekleşiyor. yalnız mezarlık dağ başında ve ulaşım çok zor. aracınız olmadan gitmeniz mümkün değil, araç ile de gitmek hiç kolay değil, bu sebepten dostunuzu bırakmak için çok iyi bir yer olmayabilir bunu baştan bilmenizi isterim.

  0216 586 55 20 numarası hala güncel. açık adresi aydınlı mahallesi, patlayıcı maddeler yolu/ tuzla.

  ayrıca istanbul'da hayvanlar için krematoryum hizmeti veren yerler var. bu da alternatif olabilir.

  başınız sağolsun.
 • mezarlık değil gömü alanı olan yer. türkiye hayvan mezarlığına sahip olabilecek medeniyette bir ülke değil. rica ederim hayal görmeyin.
 • umarim hatali bilgidir ancak bugun facebook'da buranin belediye karariyla bozuldugu, hic bir sey kalmadigi gibi bir bilgiyle karsilastim. dogrulugunu kontrol etmekte fayda var.
 • dün zeytinimize son görevimizi yapmak için bulunduğumuz yer.

  tabi ki hayal ettiğim gibi çıkmayacaktı, biliyordum. ama yine beklentimi karşıladı gibi. kazıyorlar, dostunuzu alıp içine koyuyorlar, üstünü kapatıyorlar. çevresine taş koyuyorlar, kesinlikle mezar taşı vb. bir şey yok. etraftaki mezarlara baktığım zaman, yapay çiçeklerle süslü mezarlar olduğunu gördüm. akıl edeydim alıp götürürdüm oğluma. sardunya dikecektim ama unuttum yanımda götürmeyi.

  biraz daha özenilse gerçekten çok güzel olabilir. daha düzenli gömülseler mesela hayvanlarımız. olsun ya buna da şükür. elaleme kalsa "parka, boş arsaya" gömülecekti zeytin.

  çalışanları oldukça nazik. bu bir artı bence.

  krematoryum hizmeti de bir alternatif lakin 600 tl olmasa. burası en azından ücretsiz.
 • mezar taşı, mezar yerini belli eden şeylerin yasaklanması burayı gören bir kaç çook müslümanı rahatsız ettiği ve yaptıkları şikayetler sonrası olmuştur. insan dışındaki bir hayvana (benim için insan da hayvandır) gösterilen iki tutam saygı, sevgi ve hatırasını yad etmek bu arkadaşlara batmıştır her nedense. adamlara bildiğin sevgiden değil sevgisizlikten yana, sevmedikleri için, sevilmedikleri için mi bu bütün bu öfke, nefret, anlayışsızlık bilemiyorum.