şükela:  tümü | bugün
  • mabel matiz'in gök nerede albümünün açılış şarkısıdır. sözleri şu şekildedir:

kalbin senin mi
    göğün mü, yerin mi
    orda çekişen can
    kader mi, değil mi

tuzla buz evlerde
    günaha susuz
    kaybolduk, kadere dönüyoruz
    toz duman evlerde
    sınırları uçsuz
    hapsolduk, kurşunlar deniyoruz

sen mi, ben mi yoksa
    bu biten neyin uykusu
    kaldırımlarda son buluyorken korkusu

kalbin senindi
    göğündü, yerindi
    orda çekişen can
    yine sana delildi

söz ve müzik: mabel matiz
    düzenleme: can güngör
    davul, bas, harpsichord: can güngör
    elektrik gitar: can aydınoğlu
    klavye: ozan tekin
    akustik gitar: çağatay şen
    obua: ezgi kaki

28 aralık 2012, kadıköy.

(bkz: copy paste değil alın teri)
  • bu şarkının kusursuz düzenlemesi harpsichord'la taçlandırılmıştır, ve sanırım bu özelliğiyle türk pop müziğinde bir ilktir.
  • gök nerede albümündeki çoğu şarkıyı beğendim ama bu parça bence en güzeli.(bkz: mabel matiz)(bkz: gök nerede)
  • gel'in gölgesinde kalmış ama en az onun kadar güzel mabel matiz şarkısı.

90'ların şarkıları gibi olmuş.
  • uzun zamandır dinlediğim en etkileyici türkçe şarkı.
  • mabel matiz'in bugüne kadar yaptığı en güzel şarkı, müthiş bir düzenlemeyle mükemmelliği doruğa tırmanmış üstelik. saatlerdir sıkılmadan dinliyorum.
  • bu şarkıda farklı olan ne diye düşünürken, uslanmadım' ın paylaştığı bilgi ile aydınlandım. harpsichord, zenginlik katmış ve büyülemiş şarkıyı.
    bu şarkıyı dinledikten sonra mabel matiz' in gerçek bir müzisyen olduğuna kanaat getirdim. şarkı için söylenebilecek çok fazla şey var, nereden başlayacağımı ne diyeceğimi bilemiyorum, varsın kelimeler kifayetsiz kalsın ama az da olsa söyleyeceğim sözlük.
    o nasıl bir giriştir şarkıya, o nasıl bir giriş şarkısıdır bu güzel albüme. (bkz: gök nerede)
    uzun zamandır bir türkçe şarkıyı dinlerken böylesine etkilenmemiştim; zira her dinlediğimde büyüleniyorum.
    mabel matiz' e beni 90' lara götürdüğü için, türkçe müzik dinlememe sebep olduğu için sonsuz teşekkürü borç bilirim. bir diğeri için (bkz: feridun düzağaç)
  • giriş müziği çok hoşuma giden ama baştaki sözlerini bir türlü anlayamadığım mabel şarkısı. mığıığığııkk falan diyor, ağzını açarak söyleyeydi iyiydi.
  • müziğini falan barış manço'nun eski şarkılarına benzettiğim için çok sevdiğim şarkılardan biri. gerçi mabel matiz'in son albümü genel hatlarıyla böyle olmuş. barış manço'nun eski albümleri gibi.
  • "sen mi, ben mi yoksa
    bu biten neyin uykusu
    kaldırımlarda son buluyorken korkusu"

diyerek ne güzel demiş. mabel matiz'in gök nerede albümünün ilk şarkısı olan çok güzel parçadır. hapsolduk kurşunlar deniyoruz.