şükela:  tümü | bugün soru sor
 • tersaneler caddesinde irili ufaklı onlarca tersaneyi barındıran bölge. ayrıca gençliğimi kurutan bölge. *
 • gemi insaat fakultesi kantini gibi oldugunu soyluyolar...
 • demek yillar sonra donup dolasip gelecegimiz mekan burasiymis!..
  (bkz: asla tuzlada calismam dememeli insan)
 • adı üstünde tuzla semtinde bulunan, 1. ve 2.kısım olarak ayrılan bölge. 1.kısımda büyük ölçekli, 2.kısımda ise genelinde küçük ve orta ölçekli tersaneleri barındırır. türkiye'nin hatta avrupa' nın kendi sektöründe en hareketli bölgelerinden biridir.
 • baretlerini, tulumlarını kuşanmış insanlar, tersane girişlerinde taşeron firmadan gelecek çalışma evraklarını bekleyen yevmiyeli ağır sanayi çalışanları...
  sabahın 8:30'unda iç burkar tuzla tersaneler bölgesi...
 • türk rock kliplerinin en gözde mekanı
 • efendim, zamanında tersaneleriyle ünlü bir uzak doğu ülkesinin bir tersanesinin yetkilisi türkiye'ye iş için gelir. adam tuzla'daki bir tersaneye götürülecektir. yola çıkılır. tuzlaya yaklaşılır. tuzla tersaneler bölgesine girmek için deniz seviyesinin oldukça üzerine çıkan bir bağlantı yoluna sapmak gerekir, bilenler bilir. buradan tüm tersaneleri görebilirsiniz. neyse, bu adamcağız da bahsini ettiğim yerde tüm tersaneleri görür ve şöyle der: (tercümesi) "vaow, ne kadar güzel ve büyük bir tersane." artık adamın yüzünün aslında orada 30'dan fazla tersane olduğu söylendiğinde aldığı ifadeyi düşünün.

  tuzla tersaneler bölgesi gerçekten bir istihdam kapısıdır ve ihracat kaynağıdır. yurda milyarlarca dolar gelir sağlar, ancak modern anlamda ve dünyanın büyük tersaneleri ölçüsünde hepsi bir araya geldiğinde ancak bir tersane etmektedirler.

  dünyada günü ve saatine kadar hesaplayarak gemi teslim eden tersaneler var. aynı anda onlarca tanker inşa edebilen tersaneler var. bizim tersanelerimiz bu anlamda ne yazık ki daha yolun başındadırlar. umarız bu alanda daha çok gelişir ve serpilirler.
 • türkiyeyi dünyaya tanıtan en önemli yerlerden bir tanesidir. türkiyenin çok umurunda olmasada dünya basınında oldukça yakından takip edilen işlere imza atmaktadır.. buna en iyi örnek projenin içinde bulunmuş olmaktan gurur duyduğum maltese falcon adlı yelkenlidir. ülke içerisinde pek ilgi görmesede hala uluslar arası basın gelip ziyaret etmektedir bu tekneyi yapan insanları ve yapılan yeri.. sonuç olarak tuzla piyasası türkiyenin ak ve üreten yüzüdür.
 • kapitalizmin işçileri ölüme gönderdikleri bölge..son 15 günde 5 işçi hayatını kaybetti bu iş güvenliği ve işçi sağlığını hiçe sayan yerde..kimse duymuyor, kimse görmüyor..işçiler ölmeye devam ediyor.

  dün tersane işçileri eylem yaptılar acılarıyla başbaşa..ellerindeki pankartta "ölümleri durdurun" yazıyordu. biliyorum yine kimse ilgilenmeyecek onlarla, yine işsizlikle tehdit edilecekler, yarın birgün grev kararı alacaklar ve ölümleri görmeyen sermayesi, hükümeti, medyası hep beraber topa tutacak işçileri, sendikaları..ulusal çıkarlar diyecek sermayedarlar, ekonomik program diyecek hükümetin ileri gelenleri..

  ah ulan.