şükela:  tümü | bugün
  • seker yerine tuz koyularak yapılan çay.. tuz ve toz sekerin gerek renk olarak gerekte tanecik olarak benzemesi ve ikisinin sıklıkla birbirine karıştırılması sonucu çay içine şeker yerine tuz atılır.. sonuç berbattır..
  • (bkz: buzlu cay)
  • bitkilerin bo$altimlari tuzlarin yapraktaki gözeneklerden atilimi oldugu nedeniyle, yapilan çayin tuzlu olma durumu,
  • ziyaretime gelen bir arkadaşımın, mutfak tezgahında duran paket içerisindeki msgi açıp çayına katmasıyla yaptığı şeydir.
    çayın da lapsang souchong olmasından mütevellit, çift efektli (isli - tuzlu) bir içecek ortaya çıkmıştır.
    (ben o koyduğunun msg olduğunu anlayıncaya kadar yarısını içti ibne)
  • kibris gibi kurak bolgelerde askerlik vazifenizi yaparken, susuzluktan kivranan arkada$larinizla beraber, "deniz suyu" kullanilarak yapmaya mecbur kaldiginiz caya verilen isimdir. oyle meret bir icecek olur ki; ka$ik ka$ik toz $eker atarsiniz da, yine de o igrenc tuz tadi kaybolmaz. kibris gibi sicak bir bolgede 2-3 gun susuz kalinca insana mantikli geliyordu...
  • işyerinde birbirini çok seven !!! arkadaşların birbirlerine gizlice ikram ettiği çay modeli.
  • bir moğolistan geleneği. çaya bol miktarda süt ve kaya tuzuna benzeyen, esmer renkli bir tuz katıp içerler. tadının bildiğimiz çayla pek alakası olmadığı ama iç ısıtıcı, lezzetli bir içecek olduğu söylenmekte.
  • az önce içtiğim nane. az daha kusuyordum. bakmadan tuz diye şeker doldurursan olacağı bu.
  • çerkesler ve çeçenler çayı tuzlu içerler. şekerli tüketmek kendileri için şaşkınlık yaratabilir mesela.
    yemekleri bolca et, hamur işi ve hayvan yağı(kuyruk yağı ve tereyağı) içerdiği için genelde daha fazla zaman aralıklarıyla yemek yerler ve suyu her zaman içine ot ya da çay katarak, kaynatarak içerler. fazla şeker almamak içinse çayın içine tuz ve biber atarlar. çok soğuk kış aylarında ise bal ve tereyağı konur. bu çaya kalmıkşey deriz. sözlükte kalmuk çayı olarak açılmış başlığı.
    bir diğer şaşkınlık uyandıran yemek adeti içinse: (bkz: #39267897)
  • şu an içtiğim çay. üzerinde bulgarca yazılar olup da bonzai pakedine benzeyen bir markad.. içinde krema, yeşil ve siyah çay karışımı en son olarak da tuz var. tadı güzel. fekat türkiye de bulunabilir mi bilmiyorum.