şükela:  tümü | bugün
  • tentürdiyotlu suyla gargara yapmaktan daha tercih edilesi yöntemdir.
  • diş hekimimin tavsiyesine göre diş etleri için gayet faydalıymış. diş için de diş macunundan daha az faydalı değilmiş. okulda diş hekimlerine diş fırçalamanın önemi anlatılırken "suyla bile olsa kesin fırçalayın fırçalatın" derlermiş. yemekten sonra ağzı suyla güzelce bi çalkalamak bile gayet faydalıymış. şunu da eklemek isterim ki diş hekimim oral-b hakkında hiçbişii demedi ve diş macunundan da bir kozmetik ürünü olarak bahsetti. tuzlu su diş macunundan daha iyi imiş.

son olarak şunu da ben ekleyeyim, dişlerin bol kalsiyuma ihtiyacı var. süt için, peynir yiyin, o içerde yolunu bulur.
  • babamın tüm hastalıklar için tek reçetesi.
    - baba ben grip oldum
    - tuzlu suyla mutlaka gargara yap
    - baba dişim ağrıyor
    - tuzlu suyla gargara yaparsan iyi olur
    - baba başım ağrıyor
    - tuzlu suyla gargara yapmalısın

allah düşmanımın başına vermesin ama babam kanseri bile böyle yenebileceğimize inanır. lokman hekimin bulduğu ölümsüzlük iksiri babama göre tuzlu suyla gargara.
  • kronik farenjit için uygulamaya başladığımda; 1 hafta sonunda dişlerimde bariz bir beyazlama da yaratmış olan faydalı eylem.
  • karbonatlı su da ağız içindeki yaralara iyi gelmektedir.
  • tuzlu su ile makara yapmaktan daha az eğlencelidir.
  • ağız yaraların iyi gelir diye bir kocakarı inanışı vardır, haklıdır.

edit: sadece kocakarılar değil doktorlar da tavsiye ediyormuş.
  • kortizonlu astım ilacı müdavimiyseniz ara ara nüksedebilecek ağız ve boğaz mantarlarından sizi koruyabilecek en sade karışım, tuzlu ve karbonatlı sudur. ph derecesiyle mantar üremesinin önünü alır, iyi bir yüzey temizliği yapar, ödemden şişmiş dokuları biraz olsun rahatlatır. bir çok uzman doktorun açıklaması böyledir ve riskli durumlarda bir süre düzenli kullanmanızı önerirler.
  • diş eti iltihaplanmasına bir etkisi var mı bilmiyorum ama diş doktorum ikidir tavsiye ediyor.
    yeni başladım yarım bardak suyu bir çay kaşığı tuz ile karıştırıp gargara yapmaya. diş ve diş etlerimin tepkisini editle bildireceğim.

ek: yaklaşık bir aylık (2-3 günde bir) uygulama sonucu tek kelime ile mükemmel.
  • bu yaşıma kadar farenjit neymiş hiç bilmezdim fakat son 1 senede 3-4 kez bu illete yakalanınca doktorum her seferinde tuzlu su ile gargara önerdi -bir torba ilacın yanı sıra-. son hastalığımda bunu denedim ve digerlerine kıyasla boğaz ağrım daha hafifti ve sabahları uyanınca kuru bir boğazla uyanmıyordum. sanırım işe yaradı.