şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bilddiğimiz tereyağının tuzlu hali...
  bazen mayalanırken ilk yapım aşamasında tuz eklenir bazende yağ olu bittikten sonra sıcak biryere koyulur ve hafif yumuşaması sağlanır* tuz eklenir ardından karıştırılır tekrar sertleştiğindede tuzlu tereyağ olur...
  tadına doyum olmaz..
  kahvaltıda kızarmış ekmek üstü tereyyağına ayrı lezzet kadar...
 • sıcak köy ekmeğiyle süper bir ikili oluşturan muhteşem lezzet. olsa da yesek.
 • (bkz: kerrygold)
 • bir tür tereyağı çeşidi olup genellikle köy tereyağı olarak bilinir. rengi sarıdır, hafif tuzludur. çok güzel tereyağlı yumurta olur. köpük köpük köpürür tavada eriyince. köpüklerine ekmek banmak acayip süferdir.
 • türkiye'de niye popüler olamamış anlayamıyorum. tam damak tadımıza uygun şahane bir lezzet halbuki. fransa başta olmak üzere bir çok ecnebi memlekette restoranlarda yemekten önce atıştırmalık olarak bu yağ ve ekmek veriliyor.

  marketlerde de bildiğin tuzlu/tatlı diye ayrılıyor tereyağı reyonu.

  linç editi: sevgili kardeşlerim görüyorum ki yurtdışına gitmek bile insanlara küfür etmek için yeterli bir sebep olarak görülür olmuş, yazık. waow çok havalıyım bi ayağım avrupada hepiniz eziksizniz mi dedim lan ben?

  herkes köyümde var, biz sürekli yiyoruz, biraz yaşadığınız yeri tanıyın yazmış.

  abi demek istediğim türkiye'de yerleşmiş böyle bir ayrım var mı? yani markete, bakkala gittiğinde tereyağı alacağım diyip sepete atıyorsun bitiyor. bu tuzlu mu tatlı mı diye tereyağı seçimi yapanınız var mi cidden? kastettiğim bu. siz bunu senelerdir yiyorsanız da zaten köyünüzde yapılageldiği şekli tuzludur da ondan.
 • ingiltere'de tanıştım bu meretle, muhteşem birşey. hatta gelirken yanımda getirmiştim ama bitti tabi, normal tereyağın üzerine tuz dökebilirsiniz, %85 aynı lezzeti yakalıyorsunuz,

  edit; tuzlu tereyağını ilk defa ingilterede tattığım için yedi ceddime sövüldü ama bir açıklama yapmak isterim. ingiltere'de tanıştım, burada yoktu demedim ki, orada yiyene kadar farketmemişim sadece tuzlu tereyağ olduğunu. geldiğimde bende araştırınca burada da olduğunu gördüm tabiki.

  özel mesaj yoluyla ailemin hatırını soranlara teşekkür ederim, hepsi iyiler sağolun çok selamları var.
 • doğu'da bolca bulunur. severek tüketiyoruz.
  (bkz: runê şor)
 • bunun türkiye'de popüler olmadığını zannedenler ve tuzlu tereyağıyla gidip taaa ingiltere'de tanışanlar, memleketin neresindeki fildişi kulede yaşıyorsunuz lan?

  bizim köşedeki markette bile var tuzlu tereyağı. eskiden köylerde kışlık tereyağı çabuk bozulmasın diye tuzlarlardı.

  yani hakikaten çok cahilsiniz ve yaşadığınız toplumdan bihabersiniz; daha da bir şey diyemeyeceğim ben.
 • kış mevsiminde kullanılacak olan tereyağını, soğuk suda birkaç kez yıkayıp, sonrada tuzlayıp saklarlar bizim memlekette. böylece tereyağı bozulmadan muhafaza edilebildiği gibi, lezzet bakımından da zenginleştirilmiş olur.
 • nasıl ya ? adam tuzlu tereyağıyla ingiltere'de tanıştım diyor bir de yanımda getirdim ama bitti diyor*, bir diğeri türkiye'de niye popüler değil diyor .

  nerde yaşıyorsunuz la siz ?