şükela:  tümü | bugün
  • televizyonlarda reklamlar girmesin, bilmem ne istanbul, yok konsept istanbul, adalar istanbul, cart istanbul, curt istanbul, ebedi amcamız adnan ziyagil bile konut reklamlarında dört nala koşuyor. ntv, haber turk, cnnturk, bloomberg ht, özellikle bu kanallar.

bir kaç sene öncesine kadar, bu tip projeler satışa çıkar maketten elinde lazer pointer ile satıcılar 1-3 haftada tüm daireleri satar dükkanı kapatırdı, reklam falan da yapmazlardı.
  • (bkz: kriz)
  • 700.000 tl kredi çekecek keriz bulamamalari ile alakalı olan durum.
  • 2+1 daireye 1.100.000 tl fiyat çekilmesi ile alakalı olabilir.
    (bkz: maslak 1453)
  • göt bezi reklamlarındaki artışla birebir aynı sebeptir.

1. ihtiyaç uyandırmak.
    2. size bir şeyler satmak.
    3. sonra daha iyisinin olduğuna ikna etmek.
    4. tekrar bir şeyler satmak.

5. 200.000 liraya aldığınız evin 2 yıl sonra 300.000 liraya çıktığına ikna etmek.
    6. 400.000 liraya yeni bir ev satmak.

7. loop.
  • tv kanallarının sahiplerinin inşaat işi yapması da buna dahildir.
  • bundan yıllar önce (2001 krizi öncesi zamanlardan bahsediyorum) banka reklamları ekranlarda devamlı yayınlanıyordu.
    uzanların imar bankası "en çok biz kazandıracağız" iddiasıyla insanların paralarını bir güzel alaşağı etti, bir çok insan mağdur oldu.

şimdi ise konut reklamları devamlı yayınlanıyor.
    hatta bu konu ile ilgili bir çok başlık açılmış.

(bkz: konut projeleri reklamları)
    (bkz: bitmek bilmeyen ev inşaat rezidans reklamları)
    (bkz: son zamanlarda artan toplu konut reklamları)
    (bkz: türkiye'deki konut balonu)

ekşi duyuru'da tartışması bile var.
    https://www.eksiduyuru.com/…saat-reklamlari-donuyor

çok net hatırlıyorum, eskiden bu kadar fazla toplu konut reklamı yoktu, şimdi her yer beton reklamıyla kaynıyor.

bana soracak olursanız inşaat sektöründe de tıpkı 2001 öncesi bankacılık sektörü gibi bir açık var ve bu açık bizi bitirecek.

bir bilen bu konu ile ilgili bilgilendirici yazı yazsa hepimizin faydasına olur.
  • ciddi ciddi istanbul'da ev almak istiyorum. peşinatım var. biriktirdim allah'a şükür.

ama eskiler demiş ya evdeki hesap çarşıya uymaz diye benimki de o hesap. ben peşinat biriktirdim sanıyordum meğerse sadece bahşiş biriktirmişim. istediğim bölgedeki bir ev 500.000 tl'den başlıyor. o da kuzeye bakıyor, ısıtması çok zor, güneş görmüyor, ışık almıyor. güzel bir ev için en azından 700.000 lira harcamam lazım. lüks ev zaten benim neyime?

yahu ben ciddi ciddi alıcıyım. beyaz yakalıyım. ciddi bir miktar taksit ödeyebilirim. ama bu rakamlarla benim 20-30 yıl o ciddi rakamları ödemem gerekiyor. ben de diyorum ki başlarım böyle aşkın ızdırabına. otururum evimde. elimdeki nakiti de başka bir şekilde değerlendiririm.

ha işte benim gibiler arttığı için adamlar bizi ikna etmeye çalışıyor olan bu.
  • istanbul'da 400 bin tl'den aşağıya ev bulunmaması sebebiyle kredi çekip aylık 5.500 tl ve 10 sene geri ödeyebilecek babayiğit sayısının azalması ile ilgilidir.