*

şükela:  tümü | bugün
 • yapımların* başlığının altına kullanılan bütün klişe ve konseptleri listeleyerek harika bir iş yapan wiki, şukela site. hatta klişeleri incelerken yer yer ekşisözlük tadı yakalıyor.
 • zaman geçirmek için ideal bir site.ayrıca ''hangi mangayı okusam,hangi animeyi izlesem'' ve benzeri soruları olan benim gibi insanlara ciddi anlamda yardımcı olabilmektedir.
 • sevilen bir tane oyun/film/anime/hikaye'ye bakmakla bile binlerce yeni şey öğreten site. gerçekten de hızla zaman yiyor. özellike şu yüzden: her türlü 'trope' için egzantrik bir isimleri var; isimden bi bok anlamayıp tıklıyorsun, sayfasına gidiyorsun, normalde hiç merak etmediğin bir tür klişeyi ilgilendiğin kurguda geçiyormuş diye detaylı detaylı okuyorsun, "haa bu muymuş" deyip geri dönüyorsun. iki satır sonra yeni bilmediğin bir isim çıkıyor. falan.

  edit: şu resim de gayet geçerli olmuş kendisini anlatmak amaçlı http://cheezcomixed.files.wordpress.com/…trope.jpeg (edit2/fiks link: http://i.imgur.com/p5b6jq8.jpg)
 • bunca sene ondan bihaber neyi nasıl izledim ki dedirten, korpe dimaglari senlendiren trope cenneti.
 • bir filmi izlemeden önce beğenir miyim beğenmez miyim diye analiz etmek için de çok güzel bir mecra. yarım senaryo özetleri (synopsisler) pek bir şey ifade etmiyorlar hikayeyi yeterince anlatmadıkları için; tüm senaryonun özeti de (misal wikipedia'dakiler) hem hikayeyi filmden izleme zevkini elden alıyor hem de konuyla yakından alakası olmayan ama izlemekten hoşlanabileceğiniz sahneleri atlıyorlar. burda ise spoiler kapsamına giren her şey bilgiyi sağlayanlar tarafından gizleniyor (ne spoiler ne değil onlara kalmış gerçi) ve hikayeyi baştan sona öğrenip filmi 'okumuş olmak' yerine maddelenmiş trope'ları inceleyip "aa bu varmış", "aa şu oluyomuş" diye filmin içeriğinin ilginizi çektiğini fark edebiliyorsunuz (eğer maddelerdekiler ilginç ise tabii, değilse de "eh, çok izlenesi bir film değilmiş" denip geçiliyor).
 • tam benim kafa bir site.
 • faideli bir eser.
 • (bkz: bunu okuyan çocuk kör oldu)

  seviyoruz efendim.
 • film, kitap, çizgi film, çizgi roman ve gerçek hayattaki kişi, karakter, hikaye, olay ve olgular hakkında detaylı bilgi barındıran kaynak. o kadar geniş bir kaynak ki derin bir kişiliği olan herhangi bir karakter en az 3-4 farklı tropeta anlatılır.

  siteye hiç uğramamış olanlar için açıklayayım. belli başlı karakter tipleri ya da olaylar sık sık kullanıldıklarından klişe olur. diğer karakter tipleri ve olaylar daha az kullanıldığı için o kadar bilinmez ama tv tropes'ta bütün bunları kayıtlıdır. en acayip, farklı karakter ve olaylar bile tv tropes'ta vardır. bir filmde bir adam görürsünüz. şimdiye kadar ilk defa böyle bir karakter görmüşsünüzdür. "çok orjinal bir fikir" dersiniz. tv tropes'u açıp bakarsınız. hemen size "bu karakter şu tipte bir karakter" der. "bu tipteki diğer karakterler de şunlar şunlardır" der. ya da adam bir plan yapar ki kesinlikle önceden tahmin edemezsiniz. tv tropes'u açtığınızda "şu adamın yaptığı şu tip plana giriyor." der ve benzer örnekleri gösterir.

  tv tropes'ta kapsanmayan hiç bir karakter yoktur. belki bir karakter çok bilinmediğinden bizzat tv tropes'ta yer almayabilir* ama o karakterin dahil olduğu bir trope mutlaka vardır.

  tv tropes'un kendisinin de söylediği üzere tropeları barındırmayan bir hikaye yazamazsınız. hiçbir tropea girmeyen tamamen benzersiz bir şey bulduğunuz anda onunla ilgili bir trope hemen yazılır.
 • benim bu siteyi bu güne kadar keşfetmemiş olmam insanlık tarihinin akışı açısından çok kritik bir durumdur. kafadan bir 5 yıl önce keşfetmiş olsaydım izlediğim, duyduğum, oynadığım, okuduğum her şeyi ona göre sınıflandırırdım. ilgilendiğim, adını koyamadığım, açıklayamadığım her şeyin bir cevabı var burada. büyük kayıp oldu bu. telafisi çok zor. böyle güzel site var haber vermiyorsunuz. imdb'den haberi olmayan adam gibi hissettim kendimi :(