şükela:  tümü | bugün
  • türkiye'yi şekillendiren yapı hala tv haberciliğidir. öyle olmasa bugün akp'nin yerinde chp olurdu.
  • whatsapp ihbar hattı be benzeri türetilen yapılar ile haberlerin yarısı mahalle kavgasına diğer yarısı burnuna kalem sokup yazı yazan maymuna evrildi
  • tv ve gazete etkisini giderek kaybetmekte. tv ve gazetenin işlevini yitirme aşamasını reklamveren şirketlerin kalitesinden anlayabilirsiniz.

bundan 3 sene önce dahi tv internet karşısında ancak %50 küsür bir orana sahipti. bu son 3 yıldaki youtube atağı ile ne olduğunu tahmin bile edemezsiniz.

evet akp tabanındaki eğitimsiz tayfa bile eline aldığı telefon ile işten gelince youtuba takılıyor bütün akşam.

önceden ortada "tv açmayalı ne kadar oldu bilmiyorum" diyen tipler vardı. nadiren rastlanırdı bu arkadaşlara, işin biraz içinde olduğum için zaman zaman da bendim bu. şidmi elinizi sallasanız "televizyon izlemiyorum hehe" diyen birileri var ve bu insanlar tv yerine kitap okumuyor, elindeki cihazla ilgileniyor.

bu uzun girişten sonra, şu soruları soralım; en son ne zaman show tv, kanald, atv gibi ulusal kanallarda ana haber izlediniz? ya da habet kanalı olarak yayın yapan cnn, ntv gibi kanallarda en son ne zaman kaliteli bir tartışma programı izlediniz?

youtube da türkçe içerikli videolara yaptığınız ufak bir turla çok deli izlenme sayılarının olduğunu göreceksiniz.

geleneksel tv de böyle bir olay yok. bütçe ve prodüksiyon gerektiren tv işleri reklam neredeyse oraya kayar. tv deki reklam artık şirketler için neredeyse boşa para harcamak gibi birşey. ancak b ir youtube yayınında size gösterilen reklam, sizin ilgi alanlarınıza göre gösteriliyor. bu da reklamverenin internete kaymasını, dolayısı ile kaliteli içeriğin parayı veren platforma kayması demek.

youtube canlı yayın olayı ile birlikte sessiz bir devrim yaptı. bu gün bir çok tv kanalı youtube canlı yayını kullanıyor. gelecek 5-10 yıllık süreçte tv yayınından komple bile çekilebilirler. kitle nerdeyse hizmet orada arkadaşlar...