şükela:  tümü | bugün
  • her eve ve hatta her cebe internet girmesinden kaynaklanan durum.

bir haber öğrenmek için en son ne zaman gazete aldığımı veya tv'yi açıp baktığımı inanın hatırlamıyorum. internet sayesinde merak ettiğim her habere saniyeler içinde binlerce farklı kaynaktan ulaşabiliyorum. oldukça pratik ve kullanışlı.

görünen o ki önümüzdeki dönemde tv ve gazete haberciliği ya bitecek ya da oldukça küçülecek. kültürel amaçlı gazete alıp okuyanlar olur belki.
  • sosyal medya gazeteciliği başladı. eğer bir gün önemli haberler yapan twitter hesaplarını takip etmek veya twitlerinin tamamını okumak için ücret ödenmesi gerekirse bu iş olgunlaşmış olur. yada youtube gibi diğer sosyal medyalar da kar payı dağıtırsa gazeteciler ve firmalar bu konuda daha fazla kurumsallaşabilir.
  • türkiye'yi şekillendiren yapı hala tv haberciliğidir. öyle olmasa bugün akp'nin yerinde chp olurdu.
  • whatsapp ihbar hattı be benzeri türetilen yapılar ile haberlerin yarısı mahalle kavgasına diğer yarısı burnuna kalem sokup yazı yazan maymuna evrildi
  • tv ve gazete etkisini giderek kaybetmekte. tv ve gazetenin işlevini yitirme aşamasını reklamveren şirketlerin kalitesinden anlayabilirsiniz.

bundan 3 sene önce dahi tv internet karşısında ancak %50 küsür bir orana sahipti. bu son 3 yıldaki youtube atağı ile ne olduğunu tahmin bile edemezsiniz.

evet akp tabanındaki eğitimsiz tayfa bile eline aldığı telefon ile işten gelince youtuba takılıyor bütün akşam.

önceden ortada "tv açmayalı ne kadar oldu bilmiyorum" diyen tipler vardı. nadiren rastlanırdı bu arkadaşlara, işin biraz içinde olduğum için zaman zaman da bendim bu. şidmi elinizi sallasanız "televizyon izlemiyorum hehe" diyen birileri var ve bu insanlar tv yerine kitap okumuyor, elindeki cihazla ilgileniyor.

bu uzun girişten sonra, şu soruları soralım; en son ne zaman show tv, kanald, atv gibi ulusal kanallarda ana haber izlediniz? ya da habet kanalı olarak yayın yapan cnn, ntv gibi kanallarda en son ne zaman kaliteli bir tartışma programı izlediniz?

youtube da türkçe içerikli videolara yaptığınız ufak bir turla çok deli izlenme sayılarının olduğunu göreceksiniz.

geleneksel tv de böyle bir olay yok. bütçe ve prodüksiyon gerektiren tv işleri reklam neredeyse oraya kayar. tv deki reklam artık şirketler için neredeyse boşa para harcamak gibi birşey. ancak b ir youtube yayınında size gösterilen reklam, sizin ilgi alanlarınıza göre gösteriliyor. bu da reklamverenin internete kaymasını, dolayısı ile kaliteli içeriğin parayı veren platforma kayması demek.

youtube canlı yayın olayı ile birlikte sessiz bir devrim yaptı. bu gün bir çok tv kanalı youtube canlı yayını kullanıyor. gelecek 5-10 yıllık süreçte tv yayınından komple bile çekilebilirler. kitle nerdeyse hizmet orada arkadaşlar...
  • gazetelerin tirajları düşecek ama ortadan kaybolmayacaklar. bir süre daha bizimleler. yalnız bu süreçte gazetelerin üzerine düşen kendilerini haber kaynaklarından çok köşe yazıları gibi editöryal içerik sağlayıcıları olarak konumlandırmak. bu durumda aklınıza gelecek ilk isim yılmaz özdil olmalı. sözcü'nün tirajının da tıklanma sayısının da, hatta ikinci çember reklamının (paylaşımlar dolayısıyla) önemli bir kısmı bu adamın. fakat yılmaz özdil haber yapmıyor. durum bu. %20-30 haber, geri kalanı haberler etrafında şekillenen içerikler olduğu sürece, iyi bir basım-dağıtım ağı ve bilindik bir kadro ile gazeteler yaşatılabilir.

televizyonun hali bambaşka. televizyonu ekranı olan, uyduya bağlayıp sadece izlediğiniz bir şey olarak düşünüyorsanız çok yanılıyorsunuz. televizyon özellikle 50'li yıllardan beri her evin bir parçası. insanlar evlerinin salonlarını/oturma odalarını televizyonun konumuna göre döşüyorlar. televizyon evrim geçiriyor ve var olmaya devam ediyor.

"ben televizyon izlemiyorum" diyen insanlara sorun, internet üzerinden de olsa televizyon için yapılmış dizileri izlediklerini öğreneceksiniz. televizyon sadece içerik dağıtım yöntemini değiştiriyor. internete adapte oluyor. izleyicileri çeşitli yollarla ekranda canlı yayınlanan programlara bağlıyor vs. televizyonun gücü şu an başka hiçbir mecrada yok. bu yüzden abd başkanlık seçimlerinde ciddi miktarlarda yatırım televizyona yapılıyor, türkiye'deki darbe girişimlerinde bildiriler trt'den okunuyor. olmasını istemeyiz tabii ama yarın abd dünyanın bir yerine "demokrasi götürmek" istese, biz bunu cnn'den canlı izliyor olacağız. ne twitch ne youtube ne de başka bir platform cnn kadar efektif olmayacak. tıpkı 2003'te abd'nin ırak'a girişinde olduğu gibi. televizyon haberleri anında ve inanılmaz büyüklükte bir kitleye ulaştırıyor. internet bir gün bu noktaya ulaşabilir ama şimdi değil.

ayrıca televizyon kanalları olabildiğince çok kişiye ulaşmak isterler. bu durumda one-to-many (bir kaynaktan çok sayıda alıcıya) iletişimin geçerli olduğu televizyon yerine many-to-many (çok sayıda kaynaktan çok sayıda alıcıya) iletişimin olduğu internete yönelmek saçma. ha tabii bir televizyon kanalı, içeriğini evlere servis mantığıyla youtube üzerinden de izletiyorsa ne ala. bir de gelişen teknolojinin televizyonlara da karı maksimize etme şansı verdiğini unutmamak lazım.

şunu da unutmamalı: tv çıktığında radyo öldü denmişti. radyo hala sapasağlam ayakta.