şükela:  tümü | bugün
 • lehçe surat
 • malgorzata szumowska imzalı polonya filmi. ingilizce isminin * yani enayi olması filmin spoileri aslında.

  süper yakışıklı jacek icin herşey yolundadır. mutlu bir aile, kasabanın en güzel kizi ile nişanlılık, kendisini çok seven dostlar, kısaca herşeyi yolundadır.
  ancak bir kaza sonucu yüz nakli olur ve bakılamayacak kadar kötü bir yüze sahip olur. herkes eskisi gibi sevmemektedir jacek'i. ve kilise yardıma kalkışır kendisine.
  izlemesi sıkıcı olmayan saglam bir film
  --- spoiler ---

  yönetmen polonyada yapılan ve 1.5 milyon dolara mal olan dünyanın en büyük isa heykeline olan karşı duruşunu sergilemiştir aslında. zira jacek'e yüz çeviren dünyaya ilave olarak yapımında çalıştığı isa filmim sonunda yüz çevirir kendisine.
  --- spoiler ---
 • berlin'de altın palmiye alamasa da jüri büyük ödülü almış 2018 yapımı polonya filmi.

  taşrada, yakınlardaki kocaman isa heykeli inşaatında işçi olarak çalışan, metallica hayranı, ingiltere'ye taşınma hayalleri kuran genç bir polonyalı'nın takriben filmin 25inci dakikası gibi yaşadığı bir iş kazası sonrası yüzünü kaybetmesinin akabininde ülkede gerçekleşen ilk yüz nakli sonucu köy-kasaba hayatından dışlanmasını konu alıyor film.

  yer yer komik, polonya taşrasını göstermesi açısından ilginç, sonu da çok güzel ama genel olarak çok beğendiğim bir film miydi? hayır.

  rahibin "modern öncesi toplumlarda" bildiğin psikolog gibi çalıştığına da görüyoruz ayrıca.

  edit: bir de kameraya göre özellikle sol tarafın tamamının, sağ tarafın da bir kısmının sürekli blur olması vardı ki beni bir yerden sonra rahatsız etti açıkçası. yalnız müzik gerçekten yerindeydi.