şükela:  tümü | bugün
 • dunyada pek cok ulkede baglanti ucaklari olarak kullanilan,stol (short take off landing) ozelligine sahip dunyada neredeyse inemeyecegi yer olmayan,bilinen en kisa pist olan saba'ya bile inebilen ve ulkemizde de seabird airlines tarafindan kullanimina baslanacak de havillian canada uretimi ucak.

  http://en.wikipedia.org/…nd_canada_dhc-6_twin_otter
 • yaklaşık 100-150 metrelik mesafede iniş kalkış yapabilen, gerekli değişikliklerin yapılması halinde her türden su birikintisine, hatta kara iniş yapabilen çift motorlu, turbo prop uçaklardır. dhc-6 300 serisinde pratt & whitney pt6a-27 tipi 620 beygirlik iki motor bulunur, 19 yolcu kapasitelidir. ayrıca bu uçağı ticari lisansa sahip pilotların kullanabilmesi için tip eğitimi almaları gerekir, ki bu eğitim de ülkemizde verilmemektedir.
 • 100 150 metrelik mesafe iniş kalkışı için ciddi bir baş rüzgarı olmadığı sürece yetersiz kalacaktır.

  normal şartlar altında* 1200 ft(yaklaşık 360 metre) mesafeye sahip bir asfalt pistten kalkış, 1050 ft mesafelik piste ise iniş yapabilmektedir.

  bu inanılmaz iniş kalkış performansı nedeniyle hava taşımacılığında en aklı olan adamın gitmeyeceği yerlere bu uçaklar gider.

  o kadar rakipsizdir ki 1988 yılında üretimi durdurulmasına rağmen piyasadaki talebi karşılamak üzere yedek parça sağlayıcısı viking air 2008 yılında uçağın üretim hakkını alıp tekrar üretime başlayacağını bildirmiş, ve ilk yıl için 40 adet kesin 10 adet opsiyon sipariş almıştır.

  kullanıcıları arasında en bilineni maldivian air taxi isimli maldivlerdeki dünyanın en büyük deniz uçağı filolarından birine sahip olan hava taksi şirketidir.