şükela:  tümü | bugün
 • 25 seneden sonra tekrar çekilecektir.

  son 25 yılda bundan iyi bir haber almadım.

  zaten laura en son sahnede "25 yıl sonra görüşmek üzere" diyordu.

  twin peaks tüm zamanların en efsane dizisidir. teori ve gizem konusunda lost'un eline verir, o derece.

  seneler sonra düşünsenize, sol framede twin peaks (42) yazıyor.

  çocuğumu kestim bekliyorum.

  edit: ohaa..başlığın en şukela entrysi olmuş. gurur duydum.
 • black lodge'daki garip konuşmaların, oyuncuların repliklerinin kaydedilip, daha sonra ters olarak çalınıp, daha sonra ters olan kısmı oyunculara söyletilerek kaydedilip, ve bu ters kayıdın da reverse edilmesi sonucu ortaya çıkmış.
 • toplam 29 bolumden olusan tum zamanlarin en guzel televizyon dizilerinden biri.. gorunuste laura palmer'i kimin oldurdugu arastirilmakla birlikte, herkes bilir ki, twin peaks gibi bir kasabada kimse masum degildir ve herkesin saklayacak biseyleri vardir.
 • 3. sezon ilk bölüm part1-part2 altyazısı çıkmış.

  çevirenler de çeviri dünyasının iki efsanesi nazo82 ve eşekherif. *
 • clementine ile bereber çocukluğumun içine etmiş dizi.üzerinden 15 sene geçse bile yine aynı gerilimi hissedebiliyorum.ne sağlıklı gelişme kaldı ne de neşeli çocukluk anıları.
 • david lynch'in twitter'dan şöyle duyurduğu haberdir:

  "dear twitter friends… it is happening again. http://s.sho.com/twinpeaks #damngoodcoffee"

  https://twitter.com/…ynch/status/519147574381379584

  etraf boktan boktan iteleme dizilerle doluyken böyle bir haberin gelmesi yüreklere su serpti, azalan lynch sevgimizi tekrar coşturdu. şu gözler bir gün carnivale'ın dönüş haberini de görür inşallah.
 • içimden bir his, yeni bölümlerinin yayınlanmasına müteakip herkeslerin bir twin peaks aşkına tutulacağını, facebook cover photo'larında veya twitter profil resimlerinde twin peaks'e selam çakan insan sayısında hızlı bir artış olacağını söylüyor. geri döneceği için heycanlanmıyor değilim ama ergen irilerinin "twin peaks çok bozdu" ile başlayan muhabbetler yapacağını düşününce kanım çekiliyor.
 • bir fbi ajani, telefonda serif yardimcisiyla konusmaktadir. tecavüz ve darp edilmiş, komada yatmakta olan bir kurbanin durumunu sorar:

  agent cooper: deputy hawk, how is ronette pulaski?
  deputy hawk: body and spirit are still far apart.

  böyle bir diyalog ancak twin peaks'te gercek olabilir..
 • 32 yıllık david lynch izleyicisiyim ben böyle bir şey hayatımda izlemedim. sezon 3 bölüm 8 ile david lynch belki de dünya tarihinin en sıradışı televizyon dizisini gerçekleştirdi öyle ki bu bölümün yanında lost highway, inland empire filan peri masalı filan gibi kalır. bu sezondan pek ümidim yoktu ama 7.bölümden itibaren dizi çıtayı öyle bir yükseltti ki şuan resmen tarihe tanıklık etmenin eşsiz hazzını yaşıyorum diyebilirim. izlerken ben ne izliyorum böyle diye resmen beynimi erittim, allahını seven üstüme kaynak atsın. son olarak david lynch sen bir ilahsın demek istiyorum.
 • --- spoiler 3x08 ---

  metaforlarla temelden o kadar iyi yürüyüp gidilmiş ki, parmak ısırtacak cinsten. ve beni uzun düşüncelere zerk eden bir bölüm oldu.

  daha önceki bölümlerde;

  https://www.thewrap.com/…david-lynch-twin-peaks.jpg

  https://www.retrozap.com/…heywvvs1qaihw2o2_1280.png

  ilk fotoğrafta lynch'in arkasında atom bombası görülüyor. 16 temmuz 1945 sabahında new mexico'da trinity test gerçekleştiriliyor. ki, o atom bombası japonya'ya atılanlarla aynı tipte. yukarıya doğru açılım gösteren mantara gittikçe yaklaşıldığında da tuhaf görünümler var. ancak bunlardan en önemlisi, ruhani yaratığın salgıladığı maddede bob'ın görünüyor oluşu. bob'ın kötü ruhu bu deney sırasında ortaya çıkıyor. zaten 'the giant' bu görüntüyü seyrettiği sırada üzüntü içinde. baloncukta bob göründüğü sırada da yükselip kendi varlığından bir bütün oluşturup señorita dido'ya veriyor. altın kürenin içinde ise laura palmer'ın görüntüsü var.

  palmer, bob ile mücadele etmesi için gönderilmiş olan biri. leland tarafından saklanılan günlüğünün bile bulunuyor oluşu tesadüf değil. coop, ilk iki sezonda her şeyin kaderden ileri geldiğini çokça kez belirtmiştir.

  https://assets.mubi.com/…ges/23602/images-w1400.jpg

  laura'nın özünün aslında ölümsüz olduğu buradan belli. hala yaşıyor.

  - madeni paralarla ilgili de dizide garip şeyler dönüyor. bundan önceleri, coop madeni parayı havaya atıp fotoğraflarda hangi evi seçeceğine karar vermeye çalışırken ölü hayvanlar çifliği kulübesini seçmişti.
  - hawk, madeni parasını düşürdüğü ve tura geldiği sırada tuvaletteyken saklı olan günlük sayfalarını buluyor.
  - küçük çocuğa kamyonuyla birlikte vurmadan önce delikanlıya madeni para ile bir sihir yapılıyor.
  -1956'da şahit olunan olayda ağzına kurbağa giren kız, bu olaydan önce yerde yine madeni para buluyor.

  ikinci görüntüde fbı ajanının arkasında görünen franz kafka, aslında dizideki dönüşüm hikayesine ortak oluyor.

  --- spoiler 3x08 ---