şükela:  tümü | bugün
  • bu şekilde aranıp bulunan filmin twist etkisini ne kadar verebileceği tartışılır.

(bkz: captain obvious)
  • --- spoiler ---

(bkz: the usual suspects)
    (bkz: k-pax)
    (bkz: oldboy)
    (bkz: memento)
    (bkz: fight club)
    (bkz: the empire strikes back)
    (bkz: the sixth sense)
    (bkz: se7en)
    (bkz: shutter ısland)
    (bkz: secret window)
    (bkz: psycho)
    (bkz: twelve monkeys)
    (bkz: donnie darko)
    (bkz: cıtızen kane)
    --- spoiler ---

gibi filmlerdir.

not: finali tahmin ettiğini söyleyenlere şuradan gıcıklığımı da iletmezsem içimde kalır.
  • ing. vay amk'li film.
  • beklenendir..

aslına bakarsanız yazacağım şeyler tümü ile saçmalıkta olabilir. ama çokta sikimde değil saçmalıksa da benim saçmalığım di mi ? kime ne?

35 yaşındayım.. aklım erdiğinden beri siyasi çalkantılar gördüm.. mesela 12 yaşındaydım uğur mumcuyu öldürdüler, aynı yıl eşref bitlis paşa gönderildi bu dünyadan 1994 develüasyonu gördüm mesela , susurluk kazasının haberini canlı izledim. müslüm gündüzün tuhaf bir karıyla cima ederken evini bastıklarını izledim. 16 yaşındaydım.. post modern darbe gördüm mesela sadece yaşam tarzları ve fikirleri yüzünden ötelenen insanlarla tanıştım 18 yaşındaydım. deprem gördüm. düzce depreminde tgrt de haber spikerinin ağladığını gördüm.. anayasa kitapçığı gördüm havadaydı.. 2002 di istanbul'da üniversite okuyordum yerin demir göğün bakır olduğunu gördüm. 10bin dolara evlerin satıldığını gördüm.. neo-liberalizm denilen felaketi gördüm sonra, satmakla bitirilemeyen kamu iktisadi teşekküllerini.. dinin aslında kaldıraç olarak kullanıldığında ne kadar tehlikeli olabildiğini gördüm.. cemaat adı altında ne dalga dümenlerin döndüğünü gördüm mesela. algı operasyonları gördüm dünya üzerinde herhangi bir topluma uygulansa beyinlerini pelteleştirecek kadar güçlü operasyonlardı.. ben bu ülkenin genel kurmay başkanının terör örgütü üyeliğinden tutuklandığını gördüm 29 yaşındaydım. yüzlerce insanın elsikko terör örgütü çuvalına sokulduğunu mesela. gezi diye bir parkta cumhuriyet tarihinin en büyük toplumsal tepkisinin filizlendiğine şahit oldum..sonra ne mi oldu bak bitmedi daha anlatacağım.. güney sınırımızdaki ülkelerin tel tel dağıldıklarını gördüm. arap baharı! nı gördüm ötesi varmı? sonbaharmış geç anladık. youtube ta açılan bir kanalda bu ülkenin bakanlarının ve hatta başbakanı'nın mahrem konuşmalarını dinledim. montajmış öyle dediler.. eski dostların düşman oluşunu gördüm. şike tapesi okudum.. sınırımdan 20 km ötede kütür kütür kafalar kesildi ne yazıkki onlarıda gördüm.. dolmabahçe mutabakatını canlı izledim. selahattin demirtaş'ın tutuklanmasında.. ülkenin siyasi erkanının bir meczuba muhterem hocaefendi dediğini duydu bu kulaklar.. aynı herife terör örgütü elebaşı dendiğini de.. binlerce insanın sorgusuz sualsiz işinden atıldığını gördüm bazılarını iade ettiler..rus elçisini bir türk polisi kameralar önünde vurdu film gibiydi onuda gördüm.. yüz kişinin öldüğü ankara garı patlama anını da izledim youtube da.. reina yı çekik gözlü bir herifin kan gölüne çevirdiğini de.. tekfir gördüm ağır tekfir.. kendileri gibi düşünmeyen herkesi ihanetle itham eden insanlar. acayip insanlar tanıdım, kredi borcum var istikrar sürsün diyeni de gördüm, allahsız cehape gelirse camileri ahır yapar diyeni de.. toplumun hiç olmadığı kadar kutuplaştığını , insanların kalplerinden nefret fışkırdığını hissettim.. insanların algı savaşları içerisinde paralize olduğunu gördüm.. üç kuruşluk dünya menfaati için davasından vazgeçen adamcıklar gördüm..

sanki bir stephen king romanı okuyorum ve kitabın sonu geliyor, usta gerilimi yükseltti de yükseltti aslına bakarsanız sürpriz son istiyor gönlüm sonunda iyiler kazansın diyor.. ama bakıcaz işte az kaldı..
  • sürpriz son olarak türkçeye çevrilmekte sanırım. sürpriz sonlu film gibi.

sürpriz son yapma yöntemleri şu şekilde sıralanabilir:

anagnorisis
    flashback
    unreliable narrator (fight club)
    peripeteia
    deus ex machina
    poetic justice
    chekhov's gun
    red herring
    ın medias res
    non-linear narrative (pulp fiction)
    reverse chronology (memento)

(bkz: sonu sürprizli filmler)
  • dumura uğratmayı başaran filmlerdir. 300 adet yapımın olduğu şöyle bir liste var, izlemedikleriniz varsa ve böyle filmlerden hoşlanıyorsanız yardımcı olabilir.