şükela:  tümü | bugün
 • twitch yayıncı gelirlerinin sızması ile ortaya çıkan belgelerin daha ince araştırmasıyla görülen olaydır.

  -özet geçecek olursak işin aslı twitch yayıncılarının çalıntı kredi kartlarıyla kara para aklamasına dayanıyor.
  -çalıntı kredi kartı bilgilerinin sahipleri twitch yayıncılarına ulaşıyor ve tekliflerini yapıyorlar. genelde %50-%50 teklif ediyorlar.
  -bu kişilerin yayınları kapalıyken onlara twitch üzerinden, twitch'in anonim bit gönderme hizmetiyle para gönderiliyor
  -twitch parayı gönderdikten sonra yarı yarıya kırışılıyor.
  -maksimum 40-50 izlenen insanlar bu olay sayesinde günlük 1800~dolar kazanıyor ve bu parayı yarı yarıya kırışıyorlar.
  -bu olaya ne twitch ne de devlet el atıyor.

  bu olayın gün yüzüne çıkma sebebi knight online topluluğundan doğru oldu. detaylı verilere şuradan ulaşabilirsiniz: https://www.frmtr.com/…1-hirsiz-ko-yayincilari.html

  daha sonra olaya jahrein el attı ve daha fazla insanla paylaştı. onun tweetleri şurada: https://twitter.com/…ota/status/1451902750757957632

  bu da bir kanıt görseli.
  görsel

  edit: olay nihayet hak etmesi gereken ilgiyi topladı. takip ettiğim kadarıyla yeni bilgileri şöyle özetleyeyim,

  - bu olay sadece knight online yayıncılarıyla sınırlı değil. twitch'te sadece sohbet eden yayıncılar ve hatta bazı e-spor takımları bile karışmış.
  - aynı zamanda sadece twitch'le de sınırlı değil. bu adamlar tiktok'a kadar falan da yürümüş.
  - insanlar toplu halde cimer'e şikayet etmeye çalışıyordu, sonucu ne oldu bilmiyorum ama resmi bir şey yok şimdilik sanırım.
  - bunun diğer bir yöntemi de reklam basma eklentisiyle gelir yükseltme. reklam gelirleri bir ayda 60'dan 1800 dolara fırlayan insanlar var.
  - eğer twitch'te sık sık takılıyorsanız günlük gördüğünüz insanların çoğu muhtemelen bu işin içinde. büyük yayıncıları hariç tutuyorum çünkü sanırım onlara yürümeye korkmuşlar.
  - en vahim durum ise ortalama izlenip bu işin içinde olmayan yayıncı sayısı yok denecek kadar az.
  - bu kişilerin çok büyük çoğunluğu hala günlük yayınlarını açmaya devam ediyorlar. birçoğu da "kandırıldık" havasına girmişler. resmi bir şey olana kadar böyle uyutmaya devam edecekler diye düşünüyorum.

  edit2: forum konusunu açan kişi tehdit edildiği için mesajını silmiş ve başka yerde yeniden açılmış.
  https://www.frmtr.com/…1-hirsiz-ko-yayincilari.html
 • 50-60 canlı izleyicisi olan yayıncılar ayda 3000-4000 dolar kazanıyor. kaçak / çalıntı kartlarla. bu olayın peşini bırakmazlar kolay kolay.
 • 40-50 izlenmeli hesaplar üzerinden yapılan hırsızlık.

  şimdi olay şöyle oluyor. birileri yemleme denilen yöntemlerle bazı insanların kredi kartı bilgilerini çalıyor. kredi kartından alışveriş yapmak vs. çok convertible olmadığı için doğrudan paraya dönüştürmek istemelerinden dolayı bu çalıntı kredi kartlarıyla kendilerinin ya da tanıdıklarının twitch hesaplarına bağış yapıyorlar. böylece kredi kartını kolayca patlatmış oluyor ve daha sonra twitch'ten tertemiz aklanmış bağışlarını alıyorlar.
 • para aklama öyle bir şey değil.

  twitch üzerinden hırsızlık teşebbüsü bu tarif edilen.

  patlayan kartın sahibi hızlıca bankaya başvurduğu takdirde parasını kurtarır. başıma geldi. paramı iade etti banka. tecrübe konuşuyor.
 • yeterince ilgi görmemiş bir skandal başlık. şöyle kaynağı bırakayım da ne olduğu kafanızda netleşsin.

  kaynak

  özet geçmek gerekirse yurtdışı veya yurtiçi kredi kartlarını patlatan hackerlar çalınan paraları yayıncılara yüzde ellisini geri göndermesi sözü ile bağış olarak gönderiyor. daha sonra anlaştığı yayıncılar da dolandırıcıya payını gönderiyor. bu şekilde kendilerince bu çalınan paraları aklıyorlar. izlediğiniz yayıncılara dikkat edin. belki sizin kredi kartı bilgileriniz ile yeni arabasının bir taksidini ödemiş bile olabilir.

  özellikle knight online yayını yapan aç gözlü yayıncılar dikkat çekiyor. hiç şaşırmadım o kitlede o potansiyel fazlasıyla var.
 • (bkz: knight online)

  aklı her türlü çakallığa çalışan knight online oyuncuları bu sefer de yayınlar üzerinden hırsızlığa başlamış.

  düpeciler, koxpçular, k2network eşya satışı, parayla ban açtırma felan derken sonunda iş kredi kartı dolandırıcılığına kadar gitti demek ha. vay arkadaş...
 • türkiye'de basına düşmeye başlayan olay. cumhuriyet yer vermiş, biraz daha büyük ilgi görmeli.

  https://www.cumhuriyet.com.tr/…a-akliyorlar-1879499
 • 2 3 yıldır 10- 20 izlenen yüzlerce yayıncının aylık 3-4 bin dolarlık bit bağışları aldığı gösterilmiştir. insanlar da 100 izlenen yayıncıların bir anda nasıl ev araba sahibi olduğunu görmüş oldu. banlananlar yeni kanal açıp devam etmiş ve twitch herhangi bir aksiyon almamış. belgeler sızdırılmasa insanların da haberi olmayacaktı.
 • amına kodumun knight online'cıları yapmış. hiç şaşırmadım. 10 15 sene önce bu kominitedeki oyuncular para için milletin bilgisayarının içine trojan koyup karakterlerini çalıp, itemlerini satıyordu. knight online oyun dünyasının bağcılarıdır.
 • kim çıkardı bu kara para aklamayı bilmiyorum. ama olayın kara para aklama ile alakası yok.

  olay daha vahim. çalıntı kredi kartları ile yapılıyor bu bit bağışları. amazon 3d sormadığı için çalıntı kartlarla hesaplarına bit yükleyip, yayıncılarda yarı yarıya anlaşıyorlar. adama 5000 bit atıyor, adam parasının yarısını karşı tarafa gönderiyor.

  diğer bu husus da reklam botları ile adamların aylık reklam gelirleri 30 bin dolarları bulmuş. bunu da 2dk da bir reklam basan botlarla yapmışlar. bot da türkiye reklamı değil direkt yurtdışı reklamı bastığı için haddinden fazla gelir elde etmişler.

hesabın var mı? giriş yap