şükela:  tümü | bugün
  • twitter’da şöhreti yüksek, followers’ı fazla olan kullanıcılara verilen isim. iticiliğini geçtim, bu sıfatı(ne sıfat ama) ciddiye alıp; türkan şoray gibi kendine kurallar koyan adamlar da/ kadınlar da mevcut. kuralları çok basit. yaptığım gözlemlerden bahsedeceğim:
    -twitter fenomeni olmak için ilk koşuk yüksek takipçidir. ne kadar fazla takipçi, o kadar çok rt ve mention demektir.
    -sizi takip eden kullanıcılar ile sizin takip ettiğiniz kullanıcı sayısında fark olsun. hem de çok. örneğin; siz 200 kişiyi takip ediyorsanız 10000 kişi de sizi takip etsin.
    bi de şu var mesela. siz 10000 kişiyi takip ediyorsunuz, 15000 kişi de sizi takip ediyor. fenomenlik böyle olmaz. kısacası ne kadar az kişiyi takip ederseniz o kadar karlısınız.
    -takipçiniz artsın diye; takip edeni takip ederim demeyin. çünkü bir fenomen asla böyle ucuz yollardan takipçi toplamaz, takipçi dilenmez. onun followersları zaten kendiliğinden gelir.
    -profil fotoğrafınız çok önemli. genel olarak erkeklerde elde sigara eşliğinde uzaklara bakmalı fotoğraflar tercih ediliyor. kadınlarda ise; yazın plajda çektirdikleri fotoğraflar tercih ediliyor. mümkünse surat gizlensin, gösterilecekse de yarım olsun. bir de ufak bir hatırlatma: mutlaka kırmızı ruj kullanın, pembe falan değil. sevimli olmayacaksınız, seksi olacaksınız.
    bunlar dışında bir de karikatür karakterini profile koyanlar var. o da iyi prim yapıyor. ancak sikko twitler atıyorsanız bu riske hiç girmeyin. iyisi mi siz ''uzaklara bakmalı’’ fotoğraflardan vazgeçmeyin.
    -sizi takip eden liste çok olmalı. bunun için yapabileceğiniz bir şey yok bildiğim kadarıyla. genelde seni takip edenler veya twitlerini beğenen kullanıcılar listeye ekler. (hoş başka kim ekleyecek ki?)
    -bu kadar şeyi hallettiyseniz şimdi en önemli kısma geçelim: twitleriniz.
    bir fenomen twitlerine özen göstermelidir. kaliteli twitler yazmalıdır.
    mesela üst üste 20 tane twit atmamalıdır. bir kere ne yazacağınız konusunda emin olun. örneğin; sadece özlü söz twiti atan hesaplar var. ki bana sorarsanız o kullanıcılara fenomen denemez, denmemelidir. adam dostoyevski’nin sözünü alıyor direkt twit olarak atıyor, onu takip edenleri de takip ediyor. kusura bakmasın kimse, böyle fenomenlik olacaksa olmaz olsun.
    şu da çok önemli bir koşul: kesinlikle çalıntı twit yazmayın, arak yapmayın.
    abicim güzel twit atacaksın, ilk koşul bu. 20000 twit attığı halde 5 kişi tarafından takip edilen profil gördüm aylar önce… yazıktır. (not: şu an o profilin durumu nedir, bilemiyorum)
    -takip ettiğiniz kullanıcılar da sizin gibi olsun. (fenomen ayağına yatanlar yani)
    -imla hatası yapmamaya dikkat edin. dalga konusu olmak istemiyorsanız bir twiti atmadan önce iki kez düşünün.
    -serdar ortaç’ı kötüle, justin bieber’la dalga geç, adriana lima’ya şiirler yaz.
    -her gelen mention’a cevap vermeyin.
    -fenomenlerle muhabbetiniz iyi olsun. öyle ki ‘’çılgınlar gibi eğleniyoruz ehehehe’’ kafasında olun bu muhabbetleri yaparken.
    - ''ben fenomen değilim’’ diye sürekli tekrar etmeyin. sadece kafa ütülersiniz; zira kimse size inanmayacaktır.

evet efendim bence fenomen olma kıstasları bunlardır. adaylara başarılar.
  • twitter'da paylaşımları ve tespitleriyle halkın gönlünde yer kazanmış yazarlara verilen sıfattır. takipçi sayıları diğer yazarlara göre bir hayli yüksek olur,attıkları tweet'ler ise ters orantılı olarak çok azdır.çoğu zaman yaptıkları tespitler ile yüzümü güldürür,düşüncelere sürüklerler.

twitter denince ilk akla gelen hilal cebeci,erol köse bu gruba dahil değildir sevgili suser'lar.

birkaç örnek;

beyinsiz_adam
    absurdman_
    insanlikdusmani
    ozgurugzo
    zekienesakkan

edit;imla
  • çok severek takip ediyorum;
    https://twitter.com/#!/argostroloji
  • aralarında "acaba benim de başlıkta linkim var mı?" diye bakan onlarca denyoyu içinde barındıran güruh.

(bkz: entry'ler arasında hızlıca dolaşıp http aramak)
  • bunların bir kısmı twitter'da sürekli tespit sıçan tiplerdendir.
  • http://twitter.com/petekdoku

müthiş sadık bi kitlesi var. onlardan biri olmaktan gurur duyuyorum.

(bkz: gümüşhane merkez sağ hareketi)
  • (bkz: 06melihgokcek)