şükela:  tümü | bugün soru sor
  • anaakım yazılı ve görsel basın dışındaki, vatandaş gazeticiliğinin online mecralarda vuku bulmuş hali. son zamanlardaki en önemli örnekleri türkiye'de gezi olaylarıyla türk vatandaşların, yurtdışında ise arap baharı sürecinde kuzey afrika ve orta doğu ülke vatandaşlarının bireysel çabalarıyla, haber değeri taşıyan olayların twitter üzerinden halka bildirilmesiydi. devletin medya üzerindeki sansürü ya da anaakım medyanın otosansürü, twitter gibi mecraların önem kazanmasına neden oldu. buradaki en önemli sıkıntı, haberi veren kaynağın objektiflikten uzak ya da yalan haber sunma ihtimalinin olması. yani, dezenformasyona oldukça müsait. ancak anaakım medya kadar hızlı ve çok insana haberi ulaştırabiliyor.
  • televizyon medyasında iyi haberciliğin söylediği yalanlara en iyi inandırabilme yeteneği ile ölçüldüğü memlekette twitter haberciliği adeta çölde bir vaha gibidir.
  • türkiye'de en başarılı örneğini can dündar'ın genel yayın yönetmenliğini yaptığı #özgürüz adlı haber platformu göstermektedir. oldukça kısıtlı ekip ve ekipmanla twitter-scope kanalları aracılığıyla gelenekselleşmiş habercilik anlayışını aşarak, olayı yerinden ve canlı olarak takipçilerine aktarıyorlar. zubeyde sarı ve onur öncü neredeyse istanbul'un tüm gündemine tek başlarına yetişiyorlar. başarıları daim olsun.