şükela:  tümü | bugün
  • 40 000+ kişinin katıldığı ve ilginç bir sonuca sahip ankettir.

arkadaşınla aynı şirkette çalışıyorsun ve patronun şöyle iki teklifi var:

a) sana %50 zam yaparsam arkadaşına %100 zam yapacağım.
    b) ikinize de %40 zam yapacağım.

(kişilerin zam yapılmadan önce aynı işi yaptıkları ve aynı maaşı aldıkları varsayılmıştır.)

ekşi'deki sonucu merak ettiğimden kendi anketimiz.
    https://www.strawpoll.me/20284687

edit: yoğun istek üzerine aşağıda yer alan, kadınlara özel bir başka anket. istatistiğe imanın gereği olarak lütfen dürüst olalım erkek iseniz bu ankette oy kullanmayın:
    https://www.strawpoll.me/20285465
  • insanların çoğu ahlaksızdır. ölçü yok. değerler sistemi yok. utanma hiç yok. insanlık hak getire... kıskançlık ve çekememezlik de had safhadadır.

bu yüzden de b şıkkını tercih etmeleri çok normaldir.
  • b diyen eziktir.
  • çoğunluğun b şıkkını seçeceği ankettir.

edit: özellikle bireyciliğin öne çıktığı avrupa ve abd gibi ülkelerde yapılan benzer araştırmalarda insanların her ikimize de %40 zam yapılsın seçeneğini (veya benzer seçeneği) tercih ettiğini gösteren araştırmalar var. bu araştırmaların bir kısmı zam döneminde gerçek işyerlerinde yapılmış araştırmalar.
  • tabii ki %50 zam. bana ne arkadaşımdan. ben kendi cebime girecek paraya bakarım.

ikimiz de %40 zam alacağımıza o %100 alsın, ben %50.
  • sonuçlar, ülkenin zengin potansiyeline rağmen neden berbat halde olduğunu açıklıyor.
  • b diyen bencildir. başkası çok kazanmasın diye kendi yüzde 10 zammı red etmistir.
  • arkadaşım bu ekstra zammı hak ediyorsa alsın dedirten anket.
  • b diyenlerin aşağılık kompleksine sahiptir.

kendi egosunu tatmin etmek için evdeki çocuğuna, eşine daha güzel bir hayat sunmaktan vazgeçen zavallılar.

evet aq salağı sen arkadaşından daha iyi olunca dünyayı kurtarıyorsun alanında en iyisi sensin şimdi git bunu düşünerek masturbasyon yap.

bir ortamda en iyisi olmanız sizi iyi yapmaz aksine sizi geri düşürür tekrar etmenizi sağlar. her zaman yanındaki insandan bir şeyler öğrenmeye bakın şu egonuzu bir köşeye atarak.

bu olaya sadece para olarak bakmak istemedim.

edit: b yerine a yazmışım
  • b diyen ezik değil akıllıdır. aynı işi yaptığın kişi senden fazla para alırsa, adaletsizlik olur. ha diyorsanız ki “arkadaşım” benden daha donanımlı, o zaman zaten alsın çatır çatır yesindir. iktisat dersinde bu konuyla alakalı bir şey vardı ama unuttum terimi, hatırlatan olursa eklerim.

ekleme: @justaphantom bilgilendirdi sağolsun. (bkz: eşitlik teorisi) olarak bilgilendirme görevimi tamamlıyorum. siz rahat olun bizden önce düşünüp açıklamışlar bunu.
488 entry daha