şükela:  tümü | bugün
 • "vegan kedilerimiz yuva arıyor. bir birine çok bağımlı. müthiş bir çift." gibi kelimelerle kendilerine yeni yuva aranan kedilerdir.

  https://twitter.com/…e06/status/1017172865802792960

  çok merak ettim şimdi acaba kediye sordunuz mu vegan olmak ister misin diye?

  veya kedilerin haberi var mı vegan olduklarından?

  edit: ilk tweeti tepkiler yüzünden silmişler. yeni duyuru aşağıda.

  https://twitter.com/…e06/status/1017310580020047873

  büdüt: üstteki tweeti de silmişler. şimdi de başka bir açıklama yapmışlar.

  https://twitter.com/adoptme06/
 • sahibi vegan olunca kediler de vegan oluyor amma da cahilsiniz he.
 • genetiğiyle oynanmış kedidir. bunlar da biz hayvan seviyoruz diye ortalıkta dolaşıyorlar işte. canları ister eve alırlar, canları ister kısırlaştırırlar, canları ister vegan ilan ederler.

  bütün bunlar neden. çünkü paşa insan kedi sevmek istiyor. çünkü sadece canı öyle istiyor. çünkü o sahip. vahşice.
 • lan doğası gereği mecburi etobur olan hayvanlar, açlıktan marul, havuç, vegan maması vs. yiyince "vegan" diyoruz.

  benim kedi de domatesin hastası, ama önüne tavuk koy löp löp gömüyor, ne yapayım? vegan olsun diye hayvana tavuk mu vermeyeyim?

  ayıptır lan... doğası gereği etobur olan hayvanı "evde kötü koku yapıyor" diye et yememeye alıştırmak o hayvana büyük işkencedir.

  yakında safarilerde aslanlara brokoli atacağız amk.
 • bir kızılderili atasözü der ki; kedinin veganlığı fareyi görene kadardır.
 • veganlarin nasil hastalikli birer dangalak olduguna isarettir. sizin hayvan sevginizi olmayan beyinlerinizin ustune koyup sikeyim.
  bu dangalaklar iradesi olmayanlara, hayvan, insan farketmeksizin bu psikopatligi asilamaya calisiyorlar.
  cehaletinizi ve bunda israrci olan yapilarinizin amk.
 • https://veganlik.org/evcil-hayvanlarda-beslenme/

  edit: bu konular defalarca tartışıldı, sanki dünyada ilk kez böyle bir olay yaşanıyormuş gibi; şimdi sözlük yazarları sayfalarca başlık altında duyar kasıp veganlara hakaret edecekler. fav toplamak için birbiriyle yarışan ucuz tiplere gün doğdu yine. aynı şey, vegan oğlum başlığında da yaşanmıştı, ingiltere'yi muz cumhuriyeti sanıp vegan beslenen çocuğu güya devlete şikayet edip velayetini alacaklardı. bu kedilerin sağlıklı olup olmadığını veteriner raporu belirler, ekşi sözlük yazarları değil. sağlıklı olduğuna dair bir belge gösterilse ne yapacaksınız? ayrıca kuru mamaların içeriği de büyük oranda işlenmiş bitkisel ürünler, et neredeyse yok gibi. hiç içindekiler bölümünü okudunuz mu? sizin hayvanlarla bir alakanız var mı, yoksa "aha vegan kelimesi geçen başlık, burayı küfürle doldurayım" diye mi geldiniz? bu arada bu mamalar gıda mühendisleri tarafından hazırlanıyor, "vegan" gördünüz diye umarım brokoli, maydanoz falan sanmadınız.

  senede milyarlarca hayvanın damak zevkiniz için işkence görmesi sorun değil, hayvancılık kaynaklı çevresel meselelr vs. hiç sorun değil. ama milyarlarca hayvanın korkunç eziyetler yaşadığı dünyada (hem de sizin keyfiniz yüzünüzden) birden bire bu tür olaylar paravan görevi görüp hayvan hakları önemli hale geliyorsa bir durup düşünmek gerek. (konuyla ilgili güzel bir crash course videosu) bir kedi vegan besleniyormuş, vah vah. kuzu boğazlamakla övünen bir güruh diyor bunu. hayvanın iradesine, doğasına aykırıymış falan. hep aynı ezber laflar. ama bir kuzuyu, ineği boğazlamak hayvanın iradesine aykırı değil. madem hayvanı birey yerine koyuyoruz, tercihleri, deneyimleri, duyguları olduğunu kabul ediyoruz ve buna aykırı davranmak "tecavüz", "istismar", "terörizm" oluyor; ineklere, tavuklara, koyunlara vs. yapılan sistematik saldırılar da rızaları dışında olduğu için terörizm kapsamına girer (üstelik ineklere yapılanlar direkt öldürme amacı taşıyor, diğeri et vermese de yaşatma amacı taşıyor) ve bu olaya gösterilen reaksiyonun milyonda biri bunlara gösterilse, hayvan hakları alanında epey ilerlemiş olurduk (amaç hayvan hakları mı ki?). sorun doğal diyetleri dışında beslenmesi mi? inekler, tavuklar doğal diyetleriyle mi besleniyorlar? doğal olmasını bırak, hayvan yemi olarak yetiştirilen soya fasülyesi yüzünden yağmur ormanlarının %80'i yok edildi, içinde yaşayan canlılarla beraber. milimetrik hareket edemeyecekleri dar alanlarda yaşamaları da doğal değil, verilen yemler doğal değil. hayvancılığa dair hiçbir şey doğal değil. ama söz konusu günümüzde keyfi bir hal almış olan hayvansal tüketim olunca ne hayvanların işkence görmesi/yaşam haklarının ihlal edilmesi ne de uygulamaların doğal olup olmaması hayvanlara zarar vermemeye dayalı yaşam tarzını seçmek için geçerli bir sebep sayılmıyor.

  neyse, içinizde pisliği dökmeniz için işte size bir fırsat daha, tepe tepe kullanın. bu konulara hayatını adamış bizlere hayvan hakları dersi vermenizi acınası bir tebessümle izleyeceğim.

  bu arada, size doğal olmayan bir şeyden bahsedeyim;

  "araştırmanın başında bulunan milo, "kızlarımla yapboz yaptığımda genelde bir filin yanında zürafa, onun yanında da gergedan olur. eğer dünyada olan bitenin daha gerçekçi bir tablosunu vermek isteseydim, bir ineğin yanında bir inek, onun yanında da bir tavuk olurdu" sözlerini sarf ediyor."

  'dünyanın sadece yüzde 0,01'ini oluşturan insanlar, canlıların yüzde 83'ünün yok olmasına yol açtı'

  yukarıdaki araştırmada görüldüğü gibi doğada vahşi hayvan kalmadı, biyoçeşitlilik çok azaldı, elbette her sene 100 milyara yakın çiftlik hayvanını beslemek için açtığımız tarım arazileri yüzünden doğadan feragat etmemiz gerekecekti. çünkü doğal olan bu. aşırı nüfus yediğimiz hayvanlar için geçerli bir sorun. sizi biraz da dünyanın en ehemmiyet verdiği konularda konuşurken görelim, bu tip suni gündemlerde değil.
 • vegan kedi mi olur amk dediğim duyurudur.. hayvanın doğasına ters. vegan hayvan istiyorsan git keçi besle dalyarak. (bkz: bunlar ne kadar salak salak duyurular ya)
 • (bkz: sonunda bunu da yapmak)

  bazılarının öyle böyle değil, ciddi hasta olmasıyla alakalı durum.
 • öylesine duyarlı olmak ki hayvanı hayvana bile yedirmemek.

  öyle duyarlı olmak ki yanında orospu çocuğu denildiğinde ağlamak.

  öyle duyarlı olmak ki gece uykudan "birileri bir yerlerde türcü türcü konuşuyor hissediyorum" diye uyanmak.

  tanım: salak bir insan evladının prim yapmak için bir hayvana yaptığı anlamsız eziyeti içerisinde barındıran durumdur.