şükela:  tümü | bugün soru sor
 • edit: fotograf cekilmek yerine cekinmek yazdigim icin beni 1 ay lanetleyen sozluk yonetimine ayrica tesekkurler. bana sozluk, size yazar cok. daha da burada yazmam.

  boluk borcuk olmus mesele.

  olay su; kizin biri twitter'da az unlu, hafiften fenomen. kanser oldugu ve tek ayagini kaybettigi icin surekli bu konular uzerinden etkilesim aliyor.

  adamin biri kizi bi yerde otururken goruyor, takipcisi oldugu icin bi fotograf cekinmek istiyor. kizin yaninda erkek arkadasi var, cocuk yanlis anlasilmamak adina masadaki erkekten izin istiyor; 'hanimefendiyle bi foto cekinebilir miyiz, mahsuru var midir' diye. adam okey diyor fotograf cekimi yapiliyor akabinde kiz twit atiyor.

  sonrasinda cocuk story atiyor.

  bana kalirsa izin isteyen eleman adam gibi adamdir. art niyeti olmadigi, kadini kucumsemedigi belli, fotografta da el pence divan durmus zaten. kizin amaci tamamen sov.

  (bkz: türklerin kibar insanı ezme huyu)
 • sahibinden izin mi istiyorsunuz? ne saçma düşünce. kız haklı. konu kilit.

  edit: açalım.

  kızın ne düşündüğünü bilemem.
  o zaman yapsaymış bla bla. belki insanların içinde tartışmak istemedi?

  tweette de kişiyi etiketleyip ifşa etmiş filan değil.
  haklı olduğu durum hakkında sonradan serzenişte bulunmuş.
  olay anında ne diyeceğini bilememiştir, tartışmak istememiştir vs. vs.

  kendi kararlarını kendi verebilecek yaşta, akıl sağlında bir insan için bir başkasından izin istemek ayıptır.
  kişinin şahsına hakarettir. senin sahibin var, senin yerine kararı o versin, senin kararın onunkinden değersiz demektir.
 • kadının iki yüzlülüğüdür.
  duymazdan gelmiş, yüzbinlerce kişinin önünde adamı eleştirmiş.

  delikanlıysan, delikanlılığını masada yapacaksın,
  "burada ben varken ondan izin almana gerek yok" diyeceksin.

  orada sesini çıkarma, çocuk sırf popüler olmandan sebep yanında fotoğraf çektirsin,
  sen bir bok yermiş gibi feminist ayaklarıyla bunun üzerinden prim ye.

  kalabalıkta yapılan artistliğin tenhada özrü kabul olmaz.
  bu kadın önce tenhada ses çıkarmayıp binlerce insan önüne yem olarak atmıştır.
 • çocuk haklı. konu tartışmaya kapalı.
  o yanındaki adam, kızın sevgilisi olabilirdi, hiçbir erkek de sevgilisinin başka bir adamla kalkıp fotoğraf çektirmesini istemez. çocuk da o adamı sevgilisi sanıp müsade istemiş işte, kibarlıktır bu ayılık değil.
 • cocugun ozur dileyisi bile asil, adab geregi diyor, bence mantikli. fakat mevzu bahis kadin da hayatin en zor tokatlarindan birini yemis, fazla hassasiyet gostermesi anlasilabilir ya da en azindan hos karsilanabilir.

  ki fotograf cektirmek isteyen kisi de uzatmamis, ozur dilemis.
 • böyle bir konuda direkt sorması gereken sadece kadındır, net. ama burası türkiye. kadın adamın naif isteğine "evet" dediğinde, "sen ne diyorsun neslican yaa" diyip ortalığı birbirine katacak bir erkek arkadaş da çok uzak değil. çocuk nezaketen ona sormuş ki, bence anormal değil. belki ben burada yazılanları okusam da, ben de aynısını yapardım.

  en doğrusu, kızın da erkek arkadaşına dönerek bunu bir şekilde adamın yanında onaylamasıydı. "canım bir foto çekelim beyefendiyle, geleceğim" dese, bence adam da tekrar "birader kız tamam dedi, ama sen ne diyorsun" demezdi. bence.

  edit: bu arada ne hata yaptı diye düşünüp adama yükleniyorum, ne de bunu twitter'da yazdı diye bir genç kıza. adam olgunlukla affola demiş, o kadar her şeyin içerisine dahil olmak zorunda değiliz. bu güleryüzlü, yaşam sevinci dolu kız bana sokakta ters bir şey söylese, yanlış anlayıp, ben de yaşım gereği veya olgunluğum gereği helal ederim geçerim. takılmayın bunlara. ve yüklenmeyin kızcağıza.

  bırakın herkes gülsün ulan.
 • kadın göt, madem sinirleneceksin masada sinirlenip ondan izin falan istemene gerek yok diyeceksin, arkasından mıy mıy konuşmayacaksın,

  edit: aynısını üstte bir arkadaş, daha düzgün duygulara tercüman olacak şekilde yazmış zaten.
 • fotoğrafı çektirmişsiniz ve bu nasıl zihniyet diyorsunuz. öyle bir zamandayız ki ne yapsan yaramamıyorsun.
 • (bkz: #80690477) madem o an gösterseymiş tepkisini, şarterleri atmış, ay g*tm. fotoğrafta pişmiş kelle gibi sırıtmışsın ama. sahibinden izin istemekele ne alakası var amk. ne özenti insanlarsınız sırf feminist kadın hakları savunucusu görüneceğim diye maymuna çeviriyorsunuz kendinizi. gidin tecavüzcülere çemkirin.
  o çocuk sana (kadına) değer vermese fotoğraf çektirmek istemez, fotoğraf çektirmek istediği kişi sensin zaten. kadına değer vermemekle falan alakası yok durumun. sırf nezaketen ve yanlış anlaşılma olmasın diye yanındaki beyefendiden izin istemiş. sinir oldum resmen ne kötü niyetli, kibarlıktan anlamaz insanlar var.
 • ne olacak şimdi? ben twitter'ın tekrardan birleşmesini istiyorum. iki tarafın barışması için ne yapabiliriz? kampanya başlığı açsam acaba bir faydası olur mu?