şükela:  tümü | bugün
 • nicolaus copernicus' dan 3 yil sonra dogmus, cok iyi gozlem yapabilme yetenegine sahip bir gok bilimci. o kadar yetenekliymis ki danimarka krali tarafindan kendisine gozlemevi yapmasi icin bir ada verilmis. bu ada' da yaptigi calismalar sonucu copernic' in calismasini kabul etmek yerine gezegenlerin gunesin etrafinda dondugunu ama gunes ve ay' in dunyanin etrafinda dondugunu soylemistir. son ogrencisi olan johannes kepler' ede eliptik yorungeli gezegenler isimli kuraminda yardimci olmustur.
 • (bkz: tycho sistemi)
 • son ogrencisi johannes kepler i hep kendine rakip goren ve aralarında tatlı bir rekabet bulunan gok bilimci
  tycho brahe vasiyetinde butun gozlem sonuclarını ve sahip oldugu butun kaynajları kepler'e vermistir
  ayrıca bu astronomun olum nedeni de cok ilginctir:
  tyco brahe saray sofrasında kral ve yoneticilerle beraber yemektedir.
  yemek sırasında cok feci cisi gelir ama tuvalete gidemez cunku o zamanlarda kralın sofrasından kraldan once kalkmak olumcul bir suc sayılıyormus.bunun uzerine cisini tutabildigi kadar tutar ama kral uzun sure masadan kalkmayınca tycho'nun idrarı kanına karısır ve boylece kan zehirlenmesi geciren brahe olur gider...
 • 16.yüzyıl sonlarında doğan danimarkalı astronom.
 • bir duello sirasinda burnunun ucunu kaybetmis daha sonra oraya gumus bir protez takmis, onun icin gumus burun olarak da tanina gelmistir... (bkz: burun protezi)
 • kiz icin degil de bir kiytirik matematik formulu icin, a$iri ickiliyken kendinden iri ve daha cevval bir delikanliyla duelloya tutu$up, sonra da duelloda rakibinin kilic darbesiyle burnundan olan cok ba$arili ama bir o kadar da $ebelek astronom.

  brahe'nin rakibi burnunu kestigi icin, ce$it ce$it, hatta ce$itli okazyonlara uygun farkli $ekil ve materyallerden (altin, gumu$, pirinc, tunc, vs.) takma burunlari vardir. ornegin kraldan borc istemeye giderken altin olanini takmayacagi kesindir.

  zavallimin kem talihi bununla da bitmez. kendine gozlemevi kurmasi icin bir ada tahsis eden kral ölüp de yerine ba$kasi gecince, ada brahe'nin elinden alinip yeni kralin sifir kilometre metresine hediye edilir!

  avrupa'nin ve caglarin ortasinda bir bahtsiz bedevi turevi ancak boyle olur dedirtir insana brahe... acinmali midir, hayran mi olunmalidir, halen bilemiyorum.
 • universite* deki hocama gore olum dosegi nde johannes kepler i (tyco cok zengin bir adammis ve kepler fakir oldugundan arastirmalarini yapmak icin onun hizmetciliginin yapiyormus) yanina cagirip "jupiterin yorungesine dikkat et" diyen kisi.
 • uraniborg adinda, zamaninin en buyuk gozlemevini kuran astronom, matematikci.
 • son anlarında johannes kepler'e "boşuna yaşamış olduğum sanılmasın" diyen, ancak johannes keplerin bunu pek sallamadığı dahi.
 • brahe 1546'da kopernik'in ölümünden 3 yıl sonra doğdu. asil bir soydan geliyordu, babası bir şatonun yönetici ve nüfuzlu biriydi. o doğmadan önce babası onu amcasına vermeye taahhüt etmesine rağmen bunu sonra yerine getirmeyince, danimarka donanmasında subay olan amcası jorgen tarafından kaçırılmıştır.

  küçüklüğünden beri yıldızlara ve gökyüzüne merak saran bir çocuk iken 1559'da kopenhag üniversitesindeyken şahit olduğu güneş tutulması onda bir tutku yarattı. ne var ki amcası onu danimarka'nın siyasal yaşamının önemli kişilerinden biri yapmak istiyordu. bu yüzden onun hukuk okumasını istedi ve leibzig'e yolladı. gündüzleri hukuk eğitimi gören brahe, geceleri ise gökyüzünü gözlemliyordu.

  1563'de iki parlak gezegen olan jupiter ile satürn'ün kavuşumlarından biri gerçekleşti. eski kavuşum tablolarına göre bu olay önemli bir miktar hatalı verildiğini saptadı. bu onun ilk kayıtlı gözlemi oldu, ve bunu ilkel bir yolla sadece bir çift pusula ile yapmıştı.

  amcası jorgen 1565'de ölünce, brahe hukuk okumayı bıraktı ve almanya'ya rostock üniversitesine gitti. buradaki bir düelloda daha sonra burnunun bir kısmını kaybedecektir.

  1571'de daha sonra "tycho'nun yıldızı" olarak anılacak cassiopedia takım yıldızında parlak bir yıldızı keşfetti. onun gerçek yapısıyla ilgili bir şey bilmemekle birlikte konumu hakkında kesin ölçümler yaptı. haftalar geçtikten sonra giderek solan bu yıldız zamanla gökten kayboldu. (bunun bir supernova olduğu düşünülüyor)

  artık brahe ünlü biri olmuştu. danimarka kralı işini sürdürmesi için kendisine tam donanımlı bir gözlemevi verdi ve adına bir fon açtı. seçilen yer baltık denizindeki ven adasıdır. orada tycho brahe, uranibourg (gökyüzü şatosu) ve stejnebourg (yıldız şatosu) adını verdiği iki gözlemevi yaptırdı. burada kendini astronomiye adayan brahe gözlemlerini sürdürdü. 777 yıldızın konumunu ölçtü ve katalog hazırladı elinde hiçbir teleskop olmamasına rağmen ölçümlerinde 1-2 dakikadan daha fazla hata yoktur. ayrıca öğrencisi johannes kepler'in eliptik gezegen yörüngeleri yasasını biçimlendirmesine yardım etti.

  ancak şu da var ki, brahe kısmen dinsel gerekçelerle kopenik'in kuramlarını kabul etmedi. onun yerine melez bir sistem benimsedi. buna göre gezegenler güneş'in etrafından dönüyor. ancak güneş ile ay ise dünya'nın çevresinde bir yörüngede bulunuyorlardı.

  zamanla bazı meselelerden ötürü ve danimarka kralı ile kimi dostlarının ölümü nedeniyle ven adasındaki yaşamı bozuldu ve ona ait fon kesildi. buna bir neden de sinirli yapısı, kiracılarına karşı acımasız oluşu ve kendisine verilen görevleri reddetmesiydi. bunun üzerine adayı terk ederek imparatorluk matematikçisi olarak prag'a gitti. ancak orada aradığını bulamadı.

  tycho aceleci, hoşgörüsü olmayan, utanmazlık derecesinde bencil, çoğu zaman da acımasız bir adam olarak bilinir. fakat aynı zamanda zeki, kibar ve çalışkandı. brahe 24 kasım 1601'de 55 yaşındayken ansızın öldü.