şükela:  tümü | bugün
 • nicolaus copernicus' dan 3 yil sonra dogmus, cok iyi gozlem yapabilme yetenegine sahip bir gok bilimci. o kadar yetenekliymis ki danimarka krali tarafindan kendisine gozlemevi yapmasi icin bir ada verilmis. bu ada' da yaptigi calismalar sonucu copernic' in calismasini kabul etmek yerine gezegenlerin gunesin etrafinda dondugunu ama gunes ve ay' in dunyanin etrafinda dondugunu soylemistir. son ogrencisi olan johannes kepler' ede eliptik yorungeli gezegenler isimli kuraminda yardimci olmustur.
 • (bkz: tycho sistemi)
 • son ogrencisi johannes kepler i hep kendine rakip goren ve aralarında tatlı bir rekabet bulunan gok bilimci
  tycho brahe vasiyetinde butun gozlem sonuclarını ve sahip oldugu butun kaynajları kepler'e vermistir
  ayrıca bu astronomun olum nedeni de cok ilginctir:
  tyco brahe saray sofrasında kral ve yoneticilerle beraber yemektedir.
  yemek sırasında cok feci cisi gelir ama tuvalete gidemez cunku o zamanlarda kralın sofrasından kraldan once kalkmak olumcul bir suc sayılıyormus.bunun uzerine cisini tutabildigi kadar tutar ama kral uzun sure masadan kalkmayınca tycho'nun idrarı kanına karısır ve boylece kan zehirlenmesi geciren brahe olur gider...
 • 16.yüzyıl sonlarında doğan danimarkalı astronom.
 • keplerin sürekli söylediği rivayet edilen söz çok doğrudur "tanrı bize tycho brahe gibi bir gözlemci verdiği için şanslıyız" şöyle ki tyco brahe tüm gezegenlerin güneş etrafında birer daire üzerinde, ardı sıra da her dönüşlerini bir yılda tamamlanmak üzere yerin etrafında dolandığını kabul etmiştir. fakat tycho brahe in hatalı önermesi ile gözlemleri arasında 8 dakikalık bir fark oluşmaktadır brahe in yıllarca yaptığı gözlemler hep 8 dakika farkı verir ve ögrencisi kepler, brahe'in bıraktığı noktadan kendi çalışmalarına başlarken bu farka dayanarak "gözlemlenenlerin gerçek olduğu, kafamızda oluşturduklarımız ile gözlemlenenler arasında fark varsa (yani teori ile pratik arasında fark varsa) teorinin geçersiz olduğu" gibi bir basit gerçekle brahe' in bütün teorisini çöpe atmış, bugün artık ilkokul düzeyinde çocukların bildiği güneş sistemi teorisini kabul etmiştir. fakat burada önemli olan nokta 8 dakikalık farkı yıllarca gözlemleyen, ölçen brahe' in sabrıdır. bugün kepler'in adının bilinmesi brahe'in adının bilinmemesinden alacağımız ders;

  söylenenler ile uygulananlar arasında fark varsa uygulananlara göre hareket ediniz.
 • ısrarla teoride desen zehir gibi pratik dersen sallanmakta olan insanlara karşı tutunma, dayanma gücü sağlayan kişi.
 • bir duello sirasinda burnunun ucunu kaybetmis daha sonra oraya gumus bir protez takmis, onun icin gumus burun olarak da tanina gelmistir... (bkz: burun protezi)
 • kiz icin degil de bir kiytirik matematik formulu icin, a$iri ickiliyken kendinden iri ve daha cevval bir delikanliyla duelloya tutu$up, sonra da duelloda rakibinin kilic darbesiyle burnundan olan cok ba$arili ama bir o kadar da $ebelek astronom.

  brahe'nin rakibi burnunu kestigi icin, ce$it ce$it, hatta ce$itli okazyonlara uygun farkli $ekil ve materyallerden (altin, gumu$, pirinc, tunc, vs.) takma burunlari vardir. ornegin kraldan borc istemeye giderken altin olanini takmayacagi kesindir.

  zavallimin kem talihi bununla da bitmez. kendine gozlemevi kurmasi icin bir ada tahsis eden kral ölüp de yerine ba$kasi gecince, ada brahe'nin elinden alinip yeni kralin sifir kilometre metresine hediye edilir!

  avrupa'nin ve caglarin ortasinda bir bahtsiz bedevi turevi ancak boyle olur dedirtir insana brahe... acinmali midir, hayran mi olunmalidir, halen bilemiyorum.
 • universite* deki hocama gore olum dosegi nde johannes kepler i (tyco cok zengin bir adammis ve kepler fakir oldugundan arastirmalarini yapmak icin onun hizmetciliginin yapiyormus) yanina cagirip "jupiterin yorungesine dikkat et" diyen kisi.
 • uraniborg adinda, zamaninin en buyuk gozlemevini kuran astronom, matematikci.
hesabın var mı? giriş yap