şükela:  tümü | bugün
 • anti-individualism'inin externalism olmadığını ısrarla vurgular. kendisini anlamak için bir miktar zihin felsefesi ve bilişsel bilim tarihi bilmek gereklidir. esasen zihnin ve bilişsel süreçlerin wide contente bağlı olduğunu iddia eder.

  representative süreçlerin non-representative bir takım kompleks etkenler altında oluşmak zorunda olduğunu, bir başka deyişle mental content'in doğasının constitutive bir şekilde birçok diğer dinamiğe dayandığını iddia eder.

  kendisini pek severim. kısaca bir düşünce deneyinden bahsedip bitireyim.

  ahmet el parmak kemiklerinde artrit olduğunu düşünmektedir. semptomlara bakmış, internetten araştırma yapmış ve teşhisi koymuştur. doktora gidip bunu söylediğinde doktor ahmet'in inancının yanlış olduğunu çünkü artritin yalnızca eklemlerde olabileceğini söyler. bu durumda ahmet'in inancı yanlış demektir.

  bir diğer evrende ise ahmet gene doktora el parmak kemiklerinde artrit olduğunu söyler ve bu sefer bu evrende artrit gerçekten de kemiklerde olabilecek şekilde tanımlanmıştır ve ahmet'in mental content'i doğru bir representation özelliği gösterir. kısaca aynı konu hakkındaki aynı inanç doğruluk değeri açısından wider realityye bağlı olarak farklılık gösterir. diğer bir imkanlı evrenin* artriti bizim tartritimiz olacaktır.

  burge önemli bir adamdır. ilham verir. saygılar tyler abi.
 • 1946 doğumlu amerikalı felsefeci. çalışma alanları epistomoloji, dil felsefesi, felsefi mantık ve felsefe tarihi.

  (bkz: yaşayan en etkin 50 felsefeci)