şükela:  tümü | bugün
  • 188 boyunda syracuse'da oynayan ve fresman olan guard. 2014 draftinda 14. sirada gozukmektedir. gectigimiz gun pittsburg'e karsi inanimaz bir son saniye basketi atarak takiminin galibiyet serisini 24'e cikarmasinda yardimci olmustur.
  • 2014 draftında 18. sıradan phoenix suns tarafından seçilmiştir. yolu açık olsun.
  • buffalo sabres forması giyen 1989 doğumlu kanadalı hokeyci.

nhl'de şu anda en sevdiğim oyuncu kendisi. kendisiyle ilgili gösterebileceğim iki unutulmaz an:

1) 2012'de penguins karşısındaki inanılmaz sayısı:

https://www.youtube.com/watch?v=iyy1ezva2q4

2) bu sezon regular season'da montreal'e attığı efsanevi backhand golü:

https://www.youtube.com/watch?v=dlfysuzx040

sanırsam kendisi efsane olma yolundaki yürüyüşünü oldukça hıclandırdı bu sezon.
  • fenerbahçe'yle ismi anılan guard.
  • eurohoops.net'in haberine göre fenerbahçe'me transferi an meselesi olan kanadalı guard.

edit: 1+1 yıllık anlaşma ile yeni oyun kurucumuz olmuştur. umarım iyi işler yaparsın. zira çok ihtiyacımız var...
  • fenerbahçemiz ile anlaştığı söylenen guard. çok sıkı bir takipçisi değilim fakat bildiklerim kadarıyla olumlu ve olumsuz yönlerini yazmak istiyorum. öncelikle olumlu yönleri :

1-) saha görüşü ve oyun içerisindeki liderliği sahip olduğumuz guardlardan daha iyi. yani bobby gibi oyun kurma sıkıntısı çekmiyor, sloukas gibi elinde 20 saniye top tutmuyor. oyun vizyonu gayet yerinde uzunları iyi besleyebiliyor. formda bir vesely'i vezir edebilir. pick oyunlarında şuanki guardlardan çok daha iyi.
    2-) istatistik kovalamıyor. iyi bir takım oyuncusu diyebiliriz.
    3-) ne goudelock gibi keskin bir şutör ne mccalebb gibi kötü. sloukas kadar şutör diyebiliriz sloukastan iyi olan tarafı ise şutları daha dengeli çıkartıyor. fakat şut stili biraz ağır bunu dezavantajlarında daha detaylı anlatırım ama ortalama üstü bir şutör denebilir. temkinli davranma sebebim dengesiz olması. yani bazı maçlarda bizi boş kaçırarak kanser edebilir.
    4-) ecnebilerin "wingspan" dedikleri modern basketbolda özellikle avrupada guardların çok işine yarayan bir durum var. kulaç uzunluğu denebilir. işte bu herifte bu özellik var. peki ne işe yarıyor bu wingspan? bir kere savunmada büyük artı. daha kolay top çalabilir daha kolay ribaund alır hani tabiri caizse karambollerde bobby gibi çok dezavantajlı olmaz, hücumda kolay kolay double team yemez. aklıma gelenler bunlar. hatırlarsınız bobby ile başladığımız her mola dönüşünde tam saha baskı yiyorduk bunun sebebi bobby'nin boyunun haliyle kollarının da küçük olması ve top kaybına daha yatkın olması. bu adama kolay kolay tam saha baskıda double team uygulayamasınız hemen topu elinden çıkarabilir zaten.
    5-) savunma. hücumda olumlu yönü vardı oyun içi liderlik demiştim. savunmada da bu var. oyunları iyi okuyor ve top çalabiliyor. genel olarak iyi bir savunmacı diyip bu konuyu kapatıyorum eğer avrupaya iyi uyum sağlarsa çok savunma olayını düşünmeyiz.
    6-) alakasız olacak ama vesely gibi zor, clutch anlarda allahı şaşmıyor. soğukkanlı kalıyor, son saniye şutlarından da sakınmaz. geçen sene sloukas ve wanamaker'dan çektiğimiz sıkıntıyı alıp atabilir ama bu biraz da şans meselesi fakat soğukkanlı bir oyuncu bunu söyleyebiliriz.

zayıf yönleri

1-) wanamaker gibi atletik değil. öyle sırtını koysun guardı potaya götürsün diyemezsin. topu vurup adam da kolay kolay geçemez. boyalı alanda wanamaker kadar iyi değil anlayacağınız, sloukas kadar da iyi kullanamıyor o alanı ama kötü de değil. fakat sert pota altı görünce kendisinden pek verim alamayabiliriz oralarda.
    2-) çok kol açıyor. yani amerikada oynayan klasik oyuncu modeli kollar hep oynar geçen sene jason thompson'ın yaptığı gibi ama adamı geçmeye çalışırken kolundan çok destek alıyor. avrupada da tecrübeli takımlar ve bazı tecrübeli oyuncular bunu çok güzel yedirir hele ki madrid deplasmanında.
    3-) temas sevmiyor. bunun açıklanacak bir şeyi yok zaten.
    4-) o ilk adımı savunmada da ağır. yani böyle delici bir pg yakaladı mı delik deşik yapabilir.
    5-) atış stili biraz ağır. yani tak diye elinden çıkarmıyor şutu daha bekleyerek atıyor topu bacak dizlerinden alarak çıkarıyor zaten bu da bir dezavantaj sayılabilir.

benim gözlemlerim bu kadardı belki olumlu yönlerini bizde sergileyemez belki olumsuz yönlerini olumluya çevirir bilemem ama ben iyi bir transfer olduğunu düşünüyorum. tüm camiaya hayırlı olsun.

düzeltme : atletikliği denince hızlı olmadığı anlaşılmasın bahsettiğim olay ilk adım meselesiydi.avrupa için iyi bir atletizmi var. ilk adımı başarılı değil demeye çalışmıştım düzelten arkadaşa teşekkürler.
  • ismail şenol'un hakkında bir flood yapıp fb ile anlaşmaya çok yakın dediği kanadalı guard. %90 fb'de diyebiliriz.

edit: gelmiş. hakkında çok eleştiri var ama ben baya umutluyum. hayırlı olur umarım.
  • umarım fenerbahçe'ye gelmez diye temennide bulunmamı gerektirecek kadar kötü bir basketbolcudur.

sıkı bir lakers takipçisi ve destekçisi olarak ennis'in oyununu gayet iyi bilirim. yukarıdaki entrylerden birinde oyun görüşünün iyi olduğu cümlesini görünce bir an "yanlış başlıkta mıyım?" diye düşündüm. lakers'ı takip etmesem, sırf nba'de oynadığı için "ooo avrupa'da iş yapar, ortalığı süpürür" moduna gireceğim.

ennis, kötü bir basketbolcu. jason thomspon'ın point guard versiyonu. oyun görüşü gerçekten berbat.
    lonzo ball sakatlanınca bu arkadaş onun görevine geçti ama takımı mahvetti. boş oyuncuyu göremez, düzgün savunma yapamaz.
    lakers, lonzo'nun sakatlanması sebebiyle ennis'in direksiyona geçmesi sonucunda üstüste mağlubiyetler aldı. hatta ennis o kadar kötüydü ki g-league'den adam almak zorunda kaldılar.

fenerbahçe'ye son yıllarda gelmiş en kötü guardlardan biri olan ukic bile ennis'ten iyi. hiç öyle "nba'da kötü olan avrupa'yı süpürür" moduna girmeyin. yukarıda da yazdığım gibi jason thomspon guard olsaydı ennis olurdu.

umarım gelmez.

edit: geçmiş olsun, kulüp açıkladı.
    obradovic'in ve gherardini'nin bir bildiği vardır, onlar kadar mı bileceğim diye iyimser düşünmeye çalışıyorum. fakat bu adamın nasıl oynadığını iyi bildiğim için iyimser olmanın kendini kandırmaktan farkı yok.
  • ben de hakkında analiz yapmak istiyorum.
    kendisini fenerbahçe antrenörü zeljko obradovic transfer etmek istemiştir. analiz bu kadar, teşekkür ederim.
  • fenerbahçe erkek basketbol takımının yeni transferi.