şükela:  tümü | bugün
 • resmi adresi http://www.typescriptlang.org/ dur.
 • nesneye dayalı bir şekilde kod yazıp javascript çıktısı elde etmek için tasarlanmış, microsoft tarafından hizmete sunulmuş açık kaynak kodlu bir proje. ilerleyen günlerde geleceğini göreceğiz.
 • kendisi javascript dilinin gelismis, tam anlamiyla bir programlama dili haline donusmus seklidir. peki ne ise yarar? bizlere javascriptte cok zor yapacagimiz seyleri kolay bir sekilde yapma sansi sunar ve daha sonra kendisini tsc isimli compileri sayesinde javascript koduna derler. class, interface, static typing, modul gibi yapilarin javascript ile kod yazarken kullanilabilmesini saglar. visual studio ile kullanildiginda intellisense destegi vardir (bir plugin sayesinde) ki bu javascript icin mukemmel bir seydir. olusturdugunuz dosyalarin uzantisi .ts olur ornegin ornek.ts. sonra bu dosyayi komut satirindan 'tsc ornek.cs' (burada tsc typescript compileridir) yazarak javascript'e yani ornek.js'ye derlersiniz ve elinizde temiz, butun browserlarda calisabilecek, mis gibi javascriptiniz olur. bir diger guzel yani da node.js, prototype, jquery gibi javascript kutuphanelerini de typescript kodunuz icerisinde tipki typescript yazar gibi kullanabilirsiniz.

  ozetle, typescript javascripte class, interface, static typing, modul gibi yapilari getiren yeni nesil javascript dilidir ve tsc isimli compileri sayesinde, yazilan typescript kodlari kolayca orjinal javascript koduna derlenir ve tum browserlarda calisabilir.

  son olarak, acik kaynak kodludur.
 • google closure library ve google closure tools (compiler & linter) varken pek gereksiz bir microsoft oyuncagi.

  bonus: google'in butun urunleri - gmail, google+, google docs, google calendar vs - google closure library ve tools kullaniyor.
 • type inference olmus, aferin. guzel calisiyor. type safety compile time da saglaniyor ama orada kalmis. syntactic sugar cok az, gerci k = () => "allah"; yazilabiliyor allah razi olsun..

  node un callback mekanizmasina cuk oturacak bir async / await yapisi beklerdim ama yok. modul yapisi da bok gibi olmus. node cli interface de pek bir halta benzememis, repl yok. node u cok sallamamislar sanki. bide, niye block scope yok lan? ben mi yanlis goruyorum yoksa.
 • şu anda ne kadar eksikleri olsa da microsoft'un her developer ürününde olduğu gibi gelecek versiyonlarında bize "vay canınasını" dedirtecek bir takım özelliklere sahip javascript'in küçük kardeşi. benim gibi bir c# ve javascript developer için en heyecan verici kısmı vs2012 entegrasyonu ve kod yazarken hala daha verdiği javascript hissiyatı. oldukça eğlenceli.
 • uzun bir süre sonra c# 'ın yerini alabilmesi muhtemel hem clientside hem serverside da aynı dili
  kullanabileceğimizi düşündüğüm şu an için tam olarak olmamış hede.
 • harikulade. typescript sen dev bir kedisin.
 • anders hejlsberg aşağı yukarı şöyle açıklamış:

  dart, tamamen javascript'i yeniliyor. yeni bir programlama dili ve yeni bir sanal makine. kodunuzu javascript'e çevirebiliyorsunuz fakat bunu yaparken yeni bir dilin semantiğini alıp javascript'e benzetmeye çalışıyor. script# aynı şeyi c# için, google web toolkit ise java için yapıyor. bunu yaptıkları için karışıklığa ve maliyete sebep oluyorlar.

  typescript ise herşeyden önce aslında javascript, yeni bir dil öğrenmenize gerek yok, sadece parametrelerinize açıklamaları nasıl koyacağınızı öğrenmeniz yeterli ve bu o kadar da zor değil. ikinci ve asıl önemlisi öğrendiğiniz bu yeni şeyler ecmascript 6 ile uyumlu (javascript'in bir sonraki sürümü). yani aslında typescript öğrenirken, javascript öğreniyorsunuz. ayrıca tüm diğer javascript frameworklerini bu dille rahatlıkla kullanabilirsiniz.

  bu arada typescript açık kaynak kodlu bir proje.
  http://typescript.codeplex.com/

  açıklamanın tam metni:
  http://www.eweek.com/…tter-javascript-for-big-apps/
 • anders hejlsberg şu linkte nasıl kullanılacağını, örneklerle anlatmış.