şükela:  tümü | bugün soru sor
 • microsoft'un taze tanıtımını yaptığı client side programlama dili.

  http://techcrunch.com/…ramming-language-typescript/

  (bkz: javascript)
  (bkz: coffeescript)
  (bkz: dart)
 • resmi adresi http://www.typescriptlang.org/ dur.
 • nesneye dayalı bir şekilde kod yazıp javascript çıktısı elde etmek için tasarlanmış, microsoft tarafından hizmete sunulmuş açık kaynak kodlu bir proje. ilerleyen günlerde geleceğini göreceğiz.
 • google closure library ve google closure tools (compiler & linter) varken pek gereksiz bir microsoft oyuncagi.

  bonus: google'in butun urunleri - gmail, google+, google docs, google calendar vs - google closure library ve tools kullaniyor.
 • type inference olmus, aferin. guzel calisiyor. type safety compile time da saglaniyor ama orada kalmis. syntactic sugar cok az, gerci k = () => "allah"; yazilabiliyor allah razi olsun..

  node un callback mekanizmasina cuk oturacak bir async / await yapisi beklerdim ama yok. modul yapisi da bok gibi olmus. node cli interface de pek bir halta benzememis, repl yok. node u cok sallamamislar sanki. bide, niye block scope yok lan? ben mi yanlis goruyorum yoksa.
 • şu anda ne kadar eksikleri olsa da microsoft'un her developer ürününde olduğu gibi gelecek versiyonlarında bize "vay canınasını" dedirtecek bir takım özelliklere sahip javascript'in küçük kardeşi. benim gibi bir c# ve javascript developer için en heyecan verici kısmı vs2012 entegrasyonu ve kod yazarken hala daha verdiği javascript hissiyatı. oldukça eğlenceli.
 • harikulade. typescript sen dev bir kedisin.
 • anders hejlsberg aşağı yukarı şöyle açıklamış:

  dart, tamamen javascript'i yeniliyor. yeni bir programlama dili ve yeni bir sanal makine. kodunuzu javascript'e çevirebiliyorsunuz fakat bunu yaparken yeni bir dilin semantiğini alıp javascript'e benzetmeye çalışıyor. script# aynı şeyi c# için, google web toolkit ise java için yapıyor. bunu yaptıkları için karışıklığa ve maliyete sebep oluyorlar.

  typescript ise herşeyden önce aslında javascript, yeni bir dil öğrenmenize gerek yok, sadece parametrelerinize açıklamaları nasıl koyacağınızı öğrenmeniz yeterli ve bu o kadar da zor değil. ikinci ve asıl önemlisi öğrendiğiniz bu yeni şeyler ecmascript 6 ile uyumlu (javascript'in bir sonraki sürümü). yani aslında typescript öğrenirken, javascript öğreniyorsunuz. ayrıca tüm diğer javascript frameworklerini bu dille rahatlıkla kullanabilirsiniz.

  bu arada typescript açık kaynak kodlu bir proje.
  http://typescript.codeplex.com/

  açıklamanın tam metni:
  http://www.eweek.com/…tter-javascript-for-big-apps/
 • anders hejlsberg şu linkte nasıl kullanılacağını, örneklerle anlatmış.
 • javascript'in class tabanlı oop destekleyen ve static typingli olanı. böyle bir şey vardı zaten (bkz: actionscript 3.0)

  - type checking sadece geliştirme sırasında var, compile olmuyor. interfaceler de aynı şekilde, geliştirme sırasında autocomplete vs. yardımcı olması için konulmuş; compile olurken gidiyor.

  - ecmascript 6 ile tam uyumlu, bunu öğrenirken ecmascript 6 da öğrenmiş olacaksınız ne güzel denmiş. bu biraz yanıltıcı çünkü ecmascript 6 hazır değil ve syntaxde sonradan değişiklikler ve dolayısıyla farklılıklar olacaktır.

  - large-scale uygulamalarda mutlaka yararlı olacaktır, özellikle de visual studio üzerinden geliştirilen projelerde.

  - microsoft'un node.js'i benimsemesi ile aynı yönde atılmış bir adım bence.