• 1970 istanbul doğumlu, 8 yaşından beri abd'de yaşayan turk- amerikan cenk uygur'un hazırladığı abd'nin en popüler web talk show programlarından biri olan the young turks programının kısaltılmışı.
  • ösym'nin öğrencileri üniversite sınavına alırken uyguladığı 2 sınavdan birincisi.

bu sınava girildikten sonraki ayt kısmı sözel sayısal eşit ağırlık ve dil olmak üzere 4 farklı dala ayrılır. bu 4 farklı sınava girecek kişilerin hepsi öncelikle bu sınava girip barajı geçmek zorundadır. baraj ise 150 puandır.

sınav 135 dakika olup 120 sorudan oluşmaktadır. bu sorular

türkçe'den 40

matematik'ten 40

sosyal'den 20 (tarih coğrafya din felsefe derslerinden her biri 5'er soru olmak üzere)

fen bilimleri 20 (fizik 7 kimya 7 biyoloji 6)

olmak üzere toplam 120'dir.

sınavın önceki senelerkinden en önemli farkı soru tiplerinin fazlasıyla değişmiş olmasıdır. eski ygs sistemindeki sorular direk bilgi ve hesaplama sorusuyken şimdi matematikte yeni nesil dediğimiz hikayeleştirilmiş paragraflı sorular, sosyal kısmında cogunluklu bilgi sorusu yerine yorum sorusu ve fende (biyoloji hariç) hesaplama sorusu yerine bilgi ve yorum sorulmaktadır.

öte yandan türkçe soruları fazlasıyla uzun ve zor olup öğrencilerin genel başarısızlıgındaki önemli etkendir.

sınavin soruları, ayt kısmına göre kolay sorular içeriyor olsa da, her şeye rağmen anlık bir dalgınlık, yorumlayamama, stres gibi etkenler bilginin önüne geçmektedir.

tyt'yi psikolojisi ayt'yi bilgisi olan kazanır.
  • suraya yazcagım birkac sey allahin izniyle seneye kendim okuyunca ya da basarili olunca yazliktaki arkadaslarim olsun,universitede arkadasim olsun,sinava hazirlanan yanii yks 2022ye gircek arkadaslara bak bak iste su entrye gecen sene kac netlerdeyim suan tıp kazandım son 6 ayda diyebilmek,onların gönlüne bi gıdım da su ben dökmek isteyecegim icin yazacagım.seneye bakınca ohaaa lan nerden nereye,iyi ki pes etmedim ki suan her alanda tam istedigim konumdayim allah'a şükür demek icin yazacagım.simdiye kadar ister inanın ister inanmayın en yakın arkadaslarım taa 3 5 ay önceden 5 6 saat çalışmalara başlamış iken benim suana kadar oturup 2 saat calısmisligim yok(girdigim denemeler disinda).bunu uzulerek soyluyorum.pisman olarak...2 hafta once deneme olduk.60 civari yaptim ama hem deneme zordu hem de 1 ay once 95 net yapan arkadasim da bunda 60 yapmıştı.moralim bozulmadı evet.sonraki hafta bidaha deneme olduk yanii gecen hafta.onda da 72.5 yaptım bu 2 hafta once 95 yapan arkadasim da 73 yapti.dedim icimden yanii 0 calismayla gayet iyi.o kadar da vakit kaybettigim halde bunla ayni neti yapiyorsam hem calisip hem de denemede sureyi iyi kullanirsam ohh mis tıp gelir diyordum.bir söz vardır ya motivasyon her sey normal ve guzel giderken guzel hissetirir ama her sey kotu oldu mu isler yolunda ters tepti mi motivasyonun m si kalmaz yanında.tam olarak oyle oldugunu tecrubemle anladım.ohh mis tıp gelir diyordum yazdım degil mi birkac satır üstte?diyorrrrdummm taaa ki dun deneme olana kadar.okulda genel deneme olduk.benim aslına bakarsak iyi gecmis gibi gelmisti.bugun acıklandı ve o benle aynı neti yapan arkadaslarım 85 civarı yaparken ben bu denemede 60 yapmışım:( arkadaslarım 200 kisiden 85 nete 25lerde olurken ben 60la kim bilir kaçıncı oldum en az?¿dusunsenize annemi babamı hatta onları bırakın direkt okuma yazma bilmeyen birini sınava koysak istedigin gibi optigi kodla desek beni sosyalde gecerdi.neden mi cunku 20 soruda 1 net saka gibi ama gercek 1 net yaptım.fene bakiyoruz 3 net anca gelmis.ya peki babanın eve gelince suratı keyifsizligi 10km oteden okunur...5 yasindaki cocuklar yaramazlik yapinca annesi ve babasi kizmasin diye tiplerini buzerler sirin gosterirler falan kendilerini.ben de oyle yaptim.sanki hic istahim yokmus gibi yemek yedim.kadayıf yapmıştı annem onu da yemeyecekmis gibi yaptim.sırf kızmasınlar deneme konusunu acmasinlar diye.ama icimi en kötü bir sekilde yaralayan da şu oldu.bugun 18 aralık 2020.gecen sene 19 aralık 2019da da en kötü gecen deneme sınavım açıklanmıştı ve onda da 60 yapmıştım.bakın 1 sene gecmiş yine aynı yere döndüm calismadigim icin.1 sene önce aglamistim o gece hüngür hüngür.o zaman da anneme anaç duygulariyla yaklaşsın diye hic modum yok havalarina girmistim.1 sene once de aynı neti aynı ay ve günde yapip 1 sene sonra da ayni gun ve ayda ayni uzuntuyu yasamak,daha dogrusu tekrar yasadigim olumsuz durumları yaşamak koydu.bu kadar sey aynı olunca allah bir sekilde sınıyor iste diyorum.yoksa tesaduf gibi gelmiyor.eger hayvan gibu calisirsam ki calisacam insallah 7 ay sonra sıralama açıklandiginda off ege tıp mı baska tıplar mı aaaa pilotluga da bi baksam mı diye ekşideki deneyimli suserlara sormak istiyorum.bu sure zarfinda ekşiye bi yks hakkında yazilan seyler icin birilerine mesaj atmak icin girerim.okuyucu oldugum yeri artık bırakıyorum.en azından 6 ay kadar.allah'a emanet olun hepiniz.ben sadece kendime degil,oncelikle allah'a,aileme,yazliktaki arkadaslara,yazliktaki o iyi kalpli ve egitimli cocuga farklı bakan amcalara teyzelere,yazliktaki aşık oldugum kisiyle sarıldığımız o zeytin agacina,ege denizine,altgecide,son kez atladigim o iskeleye,son yudumunu ictigim o efsane suya,cesmenin karsisinda 5 yasindayken agzima kucuk top kacirip agladigim ,8.sinifta arkadaslarla calisirken ve 11yazında hayvan gibi eglendigim o arkadasimin gelmesiyle azarda trollemeler yaptigimiz yamuk disimi gosterdigim o kamelyaya,basket attigim ve o zamanki sevdigim kızı aşik ettiren o basketsahasına( bu arada saydiklarimin hepsi yazlikta)orda kacak girdigimiz havuza,yattigi kuplere,11deki yazimda yazliga ilk adim attigim zaman ki o zamanda 19 hazirana tekabul ediyor suan 19 aralikta( yanii tam 1.5 sene onceki seyden bahsediyom.allah'in isi iste bir sekilde sayilari denk getirdi.) adımımı attigim o ve 12de son kez ayagimi cektigim o sokaga bir suru sey var yazacak ama artık seneye gerekirse 3 4 saatlik bir entry girerim sözüm söz.yazdiklarima alnım açık sekilde yupiiii diyerek karsilastirmami nasip et en yuce yaradan.allah'a emanet
  • ösym bugün örnek soru kitapçığı yayımlamıştır.
  • tyt = değiştirilen ygs'nin yeni adı...
    tamamen kopyala yapıştır bir sistem...
    ösym, önceki yıllarda düzenlenen ales, yös ve sat sınavlarındaki sorulardan da alarak ortaya bir tyt soru kitapçığı çıkardı. ösym’nin önünde soru hazırlamaya zaman olmadığı için bu uygulamaya gitmek zorunda kaldığını belirten uzmanlar, acele hazırlanan kitapçığın adayların kafalarını karıştırdığı görüşünde
    http://www.milliyet.com.tr/…r-sinav-gundem-2571461/
  • bu yıl 32 yaşımda tekrar hazırlanmaya başladığım sınav. hadi hayırlısı.
  • dünyadaki en gereksiz sınavlardan biri bence çünkü bilgi değilde hızını ve mantığını ölçüyor sınav ayt nin aksine.
  • örnek soru kitapçığı yayımlanan ve fen bilgisi biraz daha kolay olsa da matematikte bazı soruların zor değil ama zaman alıcı olduğunu söyleyebileceğim ösym sınavıdır. özellikle problem ve geometrinin bir kısmı zaman alıyor ve soru tarzları önceki senelere göre çok çalışmaktan ziyade dikkatli olmak ve beceri gerektiriyor.
hesabın var mı? giriş yap