• --- kitaptan spoiler ---

  a song of ice and fire serisinde lannister ailesinin basi. o kadar zengindir ki halk arasinda altin siçtigina dair söylentiler vardir. ayni zamanda sogukkanliligi acimasizliga varan önemli bir stratejisttir. hikayenin ilerki kisimlarinda torunu joffrey baratheon tahta geçince kralin sag kolu (hand of the king) olur. dogumu karisinin ölümüne yol açan küçük oglu tyrion lannister'dan nefret eder, zaten ölümü de onun elinden olacaktir.
  (bkz: dört cildi üç satirda özetlemek)

  --- kitaptan spoiler ---
 • --- spoiler ---
  aynı anda hem uyuz olduğum hem de saygı duyduğum karakterdir. kendince gereğini düşünmeden yapan adamdır ve neredeyse her gelişmeden kendine bir çıkar sağlar.
  o kadar ihtişamına ve gücüne rağmen, bok çukurunda ölür kendisi.
  bu westeros tywin lannister'a da kalmaz anlayacağınız.
  --- spoiler ---
 • kendisi uzun bacaklı edward'a bir yaklaşıktır.
 • ilk sezonda çadırda bir kurbanlık kesip derisini yüzmüştü. sonra da bağırsaklarını boşaltmıştı. jamie'ye öğütler verirken bir taraftan da kurban derisi nasıl yüzülürün dersini veriyordu. nazarımda hep kurbancı abi şeklinde kalacak.

  http://www.youtube.com/watch?v=47mazydnmau
 • trajedik bir durumu var.

  çok güçlü bir kişiliği var, en üstte duruyor ama o güçlülüğünü, o kararlılığını hükmettiği her alana yayabilecek kalitede ve güçte etrafında adam yok. kulaktan kulağa oyunundaki bozulma gibi o güçlülüğü en yukardan en alta kadar öyle çok bozulmaya uğruyor ki, halkı ve alt yönetim iç sorunlardan bir türlü kurtulamıyor. o güç en alta kadar sızamıyor ya da daha çok bozulup güç kavgaları çıkartıyor. güçlü bir lider için en büyük yoksunluk bu olsa gerek.

  elindeki gücün sorumluluğunu bilen ve onu korumaya ve yaşatmaya çalışan bir adam. bunun sorumluluğundan ve bilinciden gücünü alıyor, tüm diğer ailesi ise tywin lannister'ın sorumluluğu üstlenmesiyle onun kararlığının başarısı olan paranın ve gücün tadını çıkartmakla meşgul. öylel ki tywin lannister hep yalnız hep çözmesi ve halletmesi gereken şeylerle savaşıyor.

  dizinin bana kalırsa en karizma karakteri, kıyafetleri ve zırhları da bunu destekliyor. sert, kendi kafasındaki kurallarla davranan ama çocuklarına hayatı ve gerçekleri göstermeye çalışan babacan birisi. hatta bu adam için en kapsamlı sıfat herhalde babacan olurdu. ama dediğim gibi kendi kurallarıyla. bu kurallar da oğullarını kendisi kadar güçlü yapabilmek adına.
 • --- spoiler ---
  çocuklarının sikiştiğini biliyor mu, bilmiyor mu çok merak ediyorum. hani biliyorsa da erkan can modeli sarı bıyığının altından "iğrençsiniz ibneler!" diye bağırması gerekmez mi?
  öte yandan imp ile beraber, lannister ailesindeki götü başı oynamayan yegane adamdır.

  edit: bilmiyor diyorlar.

  --- spoiler ---
 • üçüncü kitapta lady tyrell, prince oberyn ve jaime'nin verdiği bilgiler doğrultusunda öğreniyoruz ki,
  tüm imparatorluğu yöneten kişidir. king aerys zamanında da kralın sağ koluyken yönetiyormuş. o krallığı yönetirken onu yöneten tek bir kişi varmış, lady joanna, eşi. lady joanna kendisi için her şey, büyük aşk, bir bütündür.
  sonrasında lady joanna ile birlikte genel olarak "humoured" bir insan olan lord tywin'in iyi yanı da ölmüş.
  bu husus, kitabın gidişatını ciddi etkileyen bir mevzudur. tyrion ile arasındaki tersine patlayan gerilim, jaime'ye tutunuşu gibi..

  kendisi her ne kadar başarılı bir stratejist olsa da insanların ahlaklarını kesmesi kendisini daha da tehlikeli kılar. nitekim ağzına bal damlattığı frey ailesine westeros'un en köklü ahlak yasalarından biri olan misafir dokunulmazlığını deldirir*.

  king aerys'in* varisi rhaegar ile cercei'i evlendirip royal blood'a katılmak isteyen tywin'i, sağ kolu olduğu ve aynı zamanda bir çoklarının da belirttiği gibi yönettiği aerys'in kendisine "senin kızın benim oğlum için çok aşağıda bir kan, böyle bir evlilik siksen olmaz, lafını bile açma" demesi tywin'in içine çok oturmuştur. tywin lannister böyle bir aşağılamayı hazmedecek adam değildir, acısını da sack of king's landing'de aerys'den almıştır, unutmadığını göstermiştir. kings landing'i ele geçirmesi elbette boşa değildir, aerys'den yediği "royal blood" kazığını robert baratheon ile cercei'yi evlendirerek dengelemiştir, çünkü bununla birlikte lannister kanı tahtta varolmaktadır. elbette ikizine aşkıyla deli divane olmuş cercei bunu hazmetmeyecektir, ve bazı olaylar daha da gelişmektedir okuyan ve izleyenlerin bildiği üzere.

  tywin lannister çok kötü bir adam değildir öyle bir çoklarının söylediği gibi. sadece kötüsüyle iyisiyle winner'dır. yöntemlerini oynadığı her oyunda tüm silahları açan level veren cheating code larıyla bitiren insanların eleştirmeye hakkı yoktur. lord tywin oyunu kitabına göre oynamadıysa da kendi kitabını yazmak istemiştir. sonsöz hiç beklenmeyen bir kişi ve hadiseyle yazılmıştır.
 • --- spoiler ---

  s2e9 da gördüğümüz üzere tüm savaş meydanının amına koymuş arkadaştır. bundan sonra tahta gelir birdaha bırakmaz diyorum ben. bir de lannister'ları sevmeyen kim varsa bi tywin bi imp sevdirdi. allah belanı versin, harika bi adamsın tywin.

  --- spoiler ---
 • --- spoiler ---

  s2e9'daki kapıdan girişi ilk 2 sezonun en karizmatik hareketlerinden biriydi. kitaplardan it gibi spoiler'larla dolu olmama rağmen beni bile etkiledi. 3. sezon zaten stark'lar yerine lannister ailesinin ferdlerine "çok büyük adam" demeye başlayacağımız bir sezon olacak.

  --- spoiler ---
hesabın var mı? giriş yap