şükela:  tümü | bugün
 • yaraladığı zırhlı, daha sonra 1941'de japon pike bombardıman uçakları tarafından prince of wales zırhlısıyla birlikte singapur açıklarında batırılan repulse adlı muharebe kruvazörüdür*.
 • (bkz: ak 47)
 • (bkz: u boot)
 • germaniawerft kiel tarafından inşa edilmiş vii b tipi hücum denizaltısıdır, bütün kariyeri boyunca gunther prienin komutasında görev yapmıştır, onu dünyaca meşhur eden olay hiç kuşkusuz ingiliz deniz üssü scapa flow a yaptığı cüretkar saldırıdır, bu saldırıda hms royal oak ı batırmıştır, sanılanın aksine repulse kruvazörü dahil olmak üzere başka hiçbir gemi bu saldırıda hasar görmemiştir, bu saldırıyla beraber 180 bin tonun üzerinde bir tonaj skoruna sahiptir.

  7-8 mart 1941 gecesi kuzey atlantikte ortadan kaybolmuştur, batırılışı daha önce hms wolverine destroyerine atfedilmiş olsa da daha sonra bu destroyerin bombaladığı denizaltının u47 olmadığı ortaya çıkmıştır, komuta kulesindeki snorting bull arması ve 45 mürettabatının kalıntıları ile birlikte atlantiğin dibinde yatmaktadır.

  batışı ile ilgili birçok senaryodan en mantıklıları aşağıdaki gibidir;

  7 mart 1941 60.15n, 16w hms wolverine - derinlik patlayıcıları (1991 yılında iptal edildi)

  7 mart 1941 60.15n, 14w hms camellia, hms arbutus - derinlik patlayıcıları (2. olası senaryo, 2000 yılında iptal edildi)

  7-8 mart 1941 60.00n, 19w - ekipman arızası, torpido hatası, dalış kazası vb. (geçerli senaryo)
 • hms wolverine destroyerinin mahmuzladık diye raporuna yazdığı denizaltının u-47 olmadığı kesindir. ancak prien ve mürettebatına ne olduğu belki de hiçbir zaman çözülemeyecek bir gizem olarak kalacaktır.

hesabın var mı? giriş yap