*

şükela:  tümü | bugün
  • "aydınlama diye bir şey yoktur." olarak özetlenebilecek eleştirisiyle tüm dinsel, mistik, vb. öğretileri çöpe atılacası adletmiş bir bilge insandır.

    (bkz: jiddu krishnamurti) ile aynı soyadını paylaşmasına rağmen akrabalık bağı yoktur.

    meraklısı için http://www.ugkrishnamurti.org/…/album01/page01.html
  • uppaluri gopala krishnamurti 1918'de hindistan'da doğmuş, ingiltere, isviçre ve çeşitli ülkelerde yaşadıktan sonra, 2007 yılında 88 yaşında italya'da ölmüştür. teoloji, psikoloji, felsefe, fizik ve biyoloji eğitimi almış olmasına rağmen, 20li yaşlarından itibaren "spiritüel aydınlanma nedir" sorusuna kafayı takmış ve gençlik yıllarını yoga, sadhana, mokşa gibi disiplinleri çalışarak ve "aydınlanmış" olduğu söylenen zatları ziyaret ederek geçirmiştir (ramana maharshi ile olan buluşması ilginçtir). kendisi sonradan bu yılları boşa harcanmış yıllar olarak niteler. 1947-54 yılları arasında jiddu krishnamurti'nin konuşmalarına katılır, ikili arasında günler süren konuşmalar yaşansa da u.g. aldığı cevaplardan tatmin olmaz, jiddu sonunda "bunları bilmenin hiçbir yolu yok" dediğinde u.g. "o halde iletişim kurmamızın da hiçbir önemi yok, ne halt ediyoruz biz burada, yedi yılımı harcadım, seni bir daha görmek istemiyorum" der ve çekip gider. 1967 yılında jiddu'nun bir konuşmasına daha katıldıktan sonra "calamity" dediği değişimi yaşar, aydınlanma diye birşey olmadığını, insanın doğal durumundan (the natural state) uzaklaşmasının tüm psikolojik ıstırapların kaynağı olduğunu savunur. tüm dinleri, tanrıları, peygamberleri, guruları, filozofları, ruhsal varlıkları ve ruhun kendisini reddeden ve bunlara karşı olan bir felsefe ortaya koyar. kendisini bir guru, aydınlanmış insan veya öğretmen olarak nitelemediği gibi, insanları aydınlatmak gibi bir amaçla ilgilenmediğini, insanın cevapları başkalarında değil ancak kendisinde bulabileceğini söyler. kişisel gelişim adı altında birbirinin kopyası seri üretim zırvalardan parsayı toplayanların ve bunu bir endüstriye dönüştürenlerin aksine, hiçbir kitabından telif hakkı almamıştır.

    jiddu krishnamurti bir non-guru ise, u.g. krishnamurti bir anti-gurudur denebilir. tüm budizm temelli düşünürler içinde materyalizme en yakın çizgide olanlardan biridir. söylemleri serttir, can yakar. batılıların controversial dedikleri türden, epey orjinal ve ilginç bir zattır kanımca. felsefenin nietzsche'den sonra gördüğü en büyük anti kahraman'dır dersek yanlış olmaz.