şükela:  tümü | bugün
  • ekolojik sertifikalı temizlik ürünleri sunuyorlar. çamaşır suyu, yağ çözücü, likit sabun, banyo temizleyici gibi ürünleri var ve hepsi organik. yani bitkisel, yani sağlıklı, yani cildimize, ciğerlerimize zarar vermiyor.
  • eşimin evde aylardır kullandığı uzay kimya'ya ait ekolojik sertifikalı temizlik ürünleri serisi. fakat içeriğinde kullanılan maddelerden hangisinden dolayıysa, bu markaya ait çamaşır deterjanıyla yıkanan çamaşırlar bende feci kaşıntı yapıyor.
  • organik pazar, dükkan ve siteler haricinde carrefour ve metro grossmarket'te de bulunabilecek muhteşem ürünlerin markası.

ileride fiyat bandı da turmepa ürünleri ile aynı seviyeye gelirse çok seviniriz.
  • bitkisel temizlik ürünleri üreten bir türk markası. vegan olduklarını söylüyorlar, ürünleri doğada çözünen ve zararlı kalıntı bırakmayan cinstenmiş. tabii ben ambalajın üstünde yazanların yalancısıyım.

neyse buraya gelme sebebim hayatımda kokladığım en güzel çamaşır suyunu yapmalarıydı. bir çamaşır suyu güzel kokabilir mi sorusunun cevabını vermişler.
  • yağ çözücü dediğimiz şey, naoh değil mi arkadaş? bunun neresi organik yahu? seneler evvel anacığıma da itelemişler bunların türevi bir markayı organik yağ çözücü diye. üstünde bildiğin sodium hydroxide yazıyordu kutunun. hayır tepkime de 2na+2h2o -> 2naoh + h2 bu yani. nasıl organik oluyor bu bileşik? neye göre organik? kimyayı baştan mı yaratıyoruz?

bu arkadaşların portakal yağlı yağ çözücüleri de varmış. hocam nasıl bir kafa bu? sen bu ürünü "yağ çözsün" diye üretip, içine de yağ mı katıyorsun? yarım litresini de 10 liraya satıyor. ben ankara ulustan bir kilo kostik alırım daha fazla miktarını evde yaparım, maliyeti de 6-7 lirayı geçmez.

neyse, kullananlar memnun. yolları açık olsun.

"yeşil" bir temizlik markasıdır. *
  • lavanta yağlı sıvı sabun portakal yağlı olurken içeriğindeki çok önemli bir madde daha değişmiş; sodium laureth sulfate, yani ayan beyan ürünün önünde sles içermez yazarken arkasında içerik olarak sudan sonra en önde yani en çok bulunan madde olarak sls içerir. zararlı olmasının yanında bildiğin pril gibi kokuyor, elleri kurutuyor.

ımı sles ılı sls ıynı şıy dııl, araştırın. zararlı olan sülfat zaten organik ekolojik ''zararsız'' adı altında satılan özellikle *firmaların hepsinde bulunuyor bu sülfat, ne bekliyordum ki zaten, piyasa daha pahalı da olsa sahtekar olmayan alman, isveç vs ürünleriyle dolu.

tanım; zararlı kimyasallar içeren, içerik kandırmacası yapan firma, kullanmayın, kullandırmayın. ee bana ne sls den diyorsanız, marketteki daha güzel kokulu çok daha ucuz bir sürü sıvı sabun var slsli.
  • yağ sökücüsü cif'inkinden daha güzel. test ettim onayladım.

evimin paspasını ve banyo temizliğini sirke ile yapıyorum. mutfak için de çamaşır suyu ve yağ sökücü için green clean'e geçtim. diğerlerinin yolu açık olsun.

turmepa'yı da beğenmiştim bir dönem ama sabunu egzama yaptı. belki sebep o değildir ama en birinci şüpheli o gibi duruyor.
  • hayvanlar üzerinde test yapmayan deterjan markası.

bu nedenle denemek istedim alternatif olması için kullandıklarıma (frosch ve friendly organic) fakat hem kokusu rahatsız etti çamaşır deterjanlarının hem de yağ çözücüsü elleri soyuyor resmen. ama işin uzmanı olmadığım için zararlıdır vs diyemem.
  • önce minimum kimyasal içerdiğini gördüm, sonra vegan sertifikalı olduğunu da görünce atladım ürünlerin üzerine, ihtiyacım olanları aldım, artık tamamen bu markayı kullanırım. bulunca çocuk gibi sevindim çünkü tamamen sirkeye geçme gibi planlarım vardı (evde kendi deterjanımı yapacak vaktim imkanım gerçekten yok). yüzey temizleyicisi şahane. çok azı da yetiyor. ev işi yapan gariban sözlük yazarlarına duyuruyorum, marketlerde kolayca bulunuyor.
  • güvenilirliği ve ürünleri ciddi anlamda sorgulanması gereken markadır. bulaşık makinesi deterjanı çatal, bıçak, bardak ne varsa mahvetti. saatlerce sirke ile temizlemek zorunda kaldım. çamaşır suyunu kullanıyorum onu da sorgulamaya başladım. boşuna para harcamayın derim.