şükela:  tümü | bugün
 • eski bm genel sekreteri.
 • birlesmis milletler teskilati'nin 1961-1971 yillari arasinda gorev yapan ucuncu genel sekreteri.
 • aşırı ölçüde dramatik görünmek istemem ; ancak, birleşmiş genel sekreteri olarak elimde bulunan bilgilere dayanarak, üye ülkelerin yüzyıllardan beri süregelen kavgalarını bir yana atmaları, silahlanma yarışını durdurmaları, beşeri çevreyi geliştirmeleri, nüfus patlamalerını yavaşlatmaları ve kalkınma çabalarına gerekli tempoyu sağlamaları için önlerinde belki on yılları kaldığı sonucuna varabiliyorum. önümüzdeki on yıl içinde, dünya çapında bir işbirliği gerçekleştirilmediği takdirde, sözünü ettiğim sorunların, onları kontrol altına alma gücümüzü aşacağından, büyük ölçüde, kaygılanmaktayım. (bkz: iş işten geçti)
 • birleşmiş milletler teşkilatı'nın 10 yıl boyunca başkanlığını yapmış, bizim birmanya dediğimiz, myanmar birliği cumhuriyeti ya da başka bir ismiyle burma vatandaşı budist diplomat.

  üniversitede eğitimci olarak başladığı kariyerinde basın yayın sorumluluğu, devlet bakanlıkları ve diplomatlık olan u thant, en son bm genel kurulu başkan yardımcılığı görevindeyken abd ve sscb'nin uzlaşmasıyla görevi başındayken ölen dag hammarskjöld'ın yerine seçilmiştir.

  ilk döneminde küba füze krizi, kıbrıs'taki kanlı noel katliamı ve kongo savaşı ile cebelleşen u thant'ın ikinci dönemi de arap israil çekişmeleri ve vietnam savaşı ile geçmiştir.

  pasifist bir budizm inancına sahip olsa da güç kullanılmaını onaylamaktan da çekinmemiştir. döneminde 1962-1963 yılları arasında kongo'da bm silahlı güçleri başkentte güvenliği sağlamak için aktif görev üstlenmiştir.

  bir başka ilginç bilgi de, ufo'lara meraklı olması ve bu konuda atmosfer fizikçisi james e. mcdonald'la görüşerek ufo'lar hakkında bm dış uzay ilişkileri grubuna konuşturma yaptırmasıdır.

  1974 yılında akciğer kanserinden hayatını kaybetmiştir.