şükela:  tümü | bugün
  • (bkz: lili)
  • şahsen iyi bir film noir hakkında, "boşuna ve aynı zamanda iyi ki izlenilmiş film hissi yaratır" diyebilirim. bu iyi bir film noir ve başarısındaki büyük payı sean penn'in oyunculuğuna teslim etmek gerek. psikopat tamirci, mustang'ini "caart!" diye kazırken ya da cehennem sıcağında elindeki kolayı yudumlayamazken onun yerine benim çıldıracağımı zannedip, yerinde olmadığıma şükrettim. çaresizliğin böylesini ancak sapık işkenceler icra edilen filmlerde hissedersiniz ki, ben onlara katiyen bakamam. oysa bobby'nin maruz kaldığı tüm bu psikolojik işkencenin yanında, parmakları kırılarak gördüğü fiziksel işkence devede kulak kalır. kısaca; bobby, dostum, sen bahtsız bedevi'nin vücut bulmuş halisin.
  • efenim, taksinde (@mask) ve nişantaşında (@melon) sahne alan süpper bir gruptur kendileri.

--- spoiler ---
    u-turn ilk olarak 2001 yılının kasım ayında bir araya geldi. ilk olarak vokalde tülay, basta cömert, elektro gitarda burak, klavyede kayhan ve davulda berkin'den oluşan u-turn, blues, blues-rock, rock, hard-rock ve funk coverlar üzerine canlı performanslar gerçekleştirdi. 2001 yılında taksim kemancı'da başladığı canlı müzik hayatına 2002-2004 yılları arasında kadıköy shaft'ta cuma ve cumartesi geceleri devam etti. 2005 yılında tekrar avrupa yakasına geri dönen u-turn çeşitli mekanlarda sahne aldı. 2005 yazında grup üyelerinin özel hayatlarındaki değişimlerden etkilenen grup geçici süreyle dağıldı. tekrar 2010'da biraraya gelen grup pop rock, türkçe pop, rock, r'n'b, blues rock ve rock repertuarları ile 2011 yılında tekrar seyircisiyle buluştu.

u-turn'de 2001 - 2010 yılları arasında yer alan müzisyeler:

vokal: tülay genç (2001-2002), serbülent şengün (2002 - 2004), ayşegül şardaş (2002 back vokal, 2003 - 2004 2. lead vokal), erdem akakçe (2004 - 2005), bilge gökçe yeşilbaş (2010 - )

*elektro gitar:* burak toklutepe (2001 - 2003), ali bakan (2003 - 2004), orkun arapoğlu (2004 - 2005), gürler akınbingöl (2010 - )

*bass gitar:* cömert şardaş (2001 - 2011 - )

*keyboard:* kayhan onas (2001 - 2003), erdem tarabuş (2003 - 2005), orhan enes kuzu (2011 - )

*davul:* berkin şahin (2001 - 2011 - ."
    --- spoiler ---
  • 1998 yılında izlediğim, sean penn'in oyunculuğu ile ruh bulmuş olduğunu düşündüğüm, unutamadığım, hatta şu an tekrar izlemek istediğim süper film. bobby (sean penn) üçkağıtçı bir serseridir, arabasının radyatör borusunun patlamasıyla beraber zorunlu olarak gittiği arizona eyaletinin superior kasabası hem sizin hem onun kabusu olacaktır, bahtsızın kralıdır. velakin bu adamcağzın film boyunca başına gelen terslikler, şanssızlıklar sizi hasta eder, deli divane eder, hırsınızdan, sinirinizden tırnaklarınızı yer, saçınızı başınızı yolar, ağlamaklı olursunuz. gülersiniz ama sinirleriniz bozulduğu için, bobby'nin kara yazgısına gülersiniz. nasıl olduğunu bilemiyorum ama filmi izledikten sonra daha bir enerjik oluyorum, herkese yılda bir izlemelerini tavsiye ediyorum. filmden çıkarılabilecek bir takım anafikirler: beterin beteri vardır, iyilik yap iyilik bul kim kazanmış kötülükten, herkes yalan söyler, kadınların gözyaşları tehlikelidir vs.
  • bir aaron şarkısıdır.

sözleri:
    lili,take another walk out of your fake world
    please put all the drugs out of your hand
    you'll see that you can breath without not back up
    some much stuff you got to understand

for every step in any walk
    any town of any thought
    i'll be your guide

for every street of any scene
    any place you've never been
    i'll be your guide

lili,you know there's still a place for people like us
    the same blood runs in every hand
    you see its not the wings that makes the angel
    just have to move the bats out of your head

for every step in any walk
    any town of any thought
    i'll be your guide

for every street of any scene
    any place you've never been
    i'll be your guide

lili,easy as a kiss we'll find an answer
    put all your fears back in the shade
    don't become a ghost without no colour
    cause you're the best paint life ever made
  • 18 şubat 2012 gecesi saat 22:00'da mayotte pub & live music da konser verecek olan grup. bence harika çalıyorlar, özellikle enes* keyboard'da döktürüyor, hastasıyım.
  • dinlemekte yarar var
  • 40'ına merdiven dayamış hatta aşmış abilerin kurduğu rock grubu. taksim'de muhtelif barlarda çalarlar keyiflerine göre... iyi de müzik yaparlar hani...
  • filmde en çok dikkatimi çeken şey:

--- spoiler ---

soygun sırasında marketteki kadının, paralarının alınmasına bir nebze olsun suskunlukla karşıladığı fakat hırsızın, yüzüğünü de ver bana dediği andan itibaren kadında ilginç bir tepki beliriyor. akabinde hırsız marketten çıkma aşamasında iken pompalı ile öldürüyor. hani para tamam çalındı dersin ama yüzük de soyguna dahil olunca okun yaydan çıkması durumu rahatlıkla görülebilir.
    --- spoiler ---

filmin alt metni: kimseye güven olmaz. özellikle de kadınlara. filmin mesajı bu. şahsi fikrim değil. hayvanda bile güvenilecek var güvenilmeyecek var.
  • son cumlesiyle vuran bir aaron sarkisi. je vais bien ne t'en fais pas'nin soundtracki olmasi sayesinde tanismistim. o zamandan beri bikmadan tavanla kesiserek dinliyorum.

"don't become a ghost without no colour
    cause you're the best paint life ever made"